U suradnji s
U suradnji s Aircashom

Četiri priče o internetskim prevarama s foruma, neki su ih uspjeli spriječiti na vrijeme. Istražili smo kako

Sezona je blagdanskih online šopinga pa smo pretražili s kakvim su se prevarama neki već susreli

FOTO: Shutterstock

“Jučer sam primijetio nepoznatu transakciju na bankovnom računu. U periodu od 13.9. do 23.11. je skinuto više tisuća kuna. U transakcijama se spominju firme Playasia, Kinguindigi, Eneba od kojih nisam ništa naručivao, a uostalom nisam ni znao da postoje”, prepričava svoju neugodnu anegdotu jedan od forumaša na popularnom forumu redditu.

Odmah je nazvao službu za korisnike banke te su mu blokirali karticu kako ne bi došlo do daljnjeg gubitka novca. “Rekli su mi da podnesem zahtjev za povrat novca, što sam i učinio. Gospođa na šalteru je rekla da sam vjerojatno nasjeo na phishing prevaru ili su hakeri upali u sustav i ukrali mi podatke. Zanima me je li netko imao slična iskustva? Ima li nade da mi se novac vrati?”, zabrinuto je upitao.

Da nije on jedini koji je bio žrtva internetskih prijevara i krađe podataka, ali i novčanih sredstava, govore nam i različita iskustva još tri forumaša. Svaki od njih je, nažalost, na teži način naučio par lekcija o internet sigurnosti.

Internet je opasno mjesto

“Stavljao sam oglas na Njuškalo i vidi čuda, javio mi se čovjek u manje od pet minuta da bi kupio. Ja si mislim kako dobro! I krene on pričati ako bismo to mogli preko kurirske službe Hrvatske pošte. Nisam nikad koristio tu uslugu, ali kako je opisao, činilo se najpraktičnije”, prepričava forumaš.

“Zatim mi je poslao link koji me odveo na što se čini da je stranica naše pošte. Odmah sam trebao shvatiti da je prevara jer prvo što me traži da ispunim je broj bankovne kartice i sigurnosni kod. Zašto sam ja to krenuo upisivati? Jer eto, nakupovao sam se stvari online pa sam bez razmišljanja i ovaj put davao podatke. Kao šećer na ovoj prevarantskoj torti me se tražilo i stanje računa.”

Sve je, kaže, naivno i po uputama napisao te bez imalo pažnje potvrdio nekakvo plaćanje u aplikaciji banke. Naposlijetku je shvatio da je napravio isplatu od 2500 kuna. Pozivom u banku, želio je poništiti transakciju, no kazali su mu kako je on osobno dao sve svoje sigurnosne podatke i budući da je transakcija autentificirana, nisu mu mogli vratiti novac.

Prevaranti vrebaju oglasnicima

U gotovo istoj situaciji s ‘kurirskom poštom’ i upisivanjem podataka o kartici bila je i jedna od forumašica koja redovito kupuje i prodaje stvari na raznim oglasnicima.

“Tražilo me da upišem točno stanje računa i pin. Pitam ja čovjeka što je to, kaže da pin ne treba, samo saldo ‘da bi se potvrdio vlasnik kartice’. Međutim, šteta je već bila napravljena, upisala sam bezveze neki broj i kliknula završi. Izbacilo mi je poruku ‘vaša banka nije podržana’, a čovjek je napisao da trebam karticu druge banke. Tek mi je tad sinulo da pogledam broj s kojeg šalje, kad ono +380 680…”.

Rekla je ‘kupcu’ da nema druge kartice, nakon čega je shvatio da neće dalje ‘surađivati’. Priznao je da je prevarant i rekao da će joj blokirati račun ako mu ne pošalje 5000 kuna. Potom je odmah, kaže, postavila limit od nula kuna za internetske transakcije te nazvala banku da blokira karticu. “Ništa mi na kraju nije ukradeno, osim što sam lakša za 60 kuna koliko košta nova kartica i što ću do kraja života propitkivati svoju inteligenciju”, zaključila je.

Iziskuje se veći oprez

Online kupovina sve je češći izbor potrošača diljem svijeta, a s mlađim generacijama broj online transakcija samo će rasti. Ovakvih je opasnosti potrebno biti svjestan i što više raditi na vlastitoj cyber sigurnosti.

Veći oprez osobito je važan kod čudnih mailova, lažnih obavijesti i kupovine na sumnjivim internetskim stranicama i aplikacijama.

Savjetuje se izbjegavati korištenje debitne kartice za plaćanje online. Ona je povezana s bankovnim računom, što automatski povećava rizik od hakerskih napada i krađe podataka i sredstava. Umjesto toga, sigurnije je odabrati plaćanje pouzećem, a jednako sigurno no još jednostavnije Aircashom.

Diskretna i sigurna kupovina s najsigurnijom karticom

Naime, Aircash Mastercard prepaid kartica idealna je za sigurniju kupovinu online, ali i za lakše kontroliranje vlastitih troškova. Do kartice se dolazi bez čekanja i bez papirologije – jednostavno se kupi na nekom od prodajnih mjesta, a košta svega 30 kuna.

Ne glasi na ime i prezime, u sekundi se povezuje s Aircash aplikacijom te se savršeno i trenutačno kontrolira pomoću pametnog telefona. PIN kartice se promijeni u trenu, a zaključati se može u sekundi ako se na nešto posumnja.

Osim toga, na Aircash Mastercard kartici nisu istaknuti privatni podaci niti je vezana za bankovni račun. Ako imate samo gotovinu, a želite šopingirati online, i to je lako – bez naknade možete uplatiti gotovinu na Aircash aplikaciju na mjestima prodajnih partnera. U svakom trenutku Aircash novčanik može se napuniti i bankovnom karticom bez naknade.

Aircash

Dobro je biti sumnjičav

Na Forum.hr svoje neugodno iskustvo o online prodaji oldtimer motora podijelio je i forumaš koji se tijekom čitave situacije morao suočiti i s raznim prijetnjama.

“Odmah sam otišao provjeriti potencijalnog kupca, no ništa nije izašlo, ok, možda lik drži do privatnosti. Odmah u početku on govori kako će uplatiti novce na Paypal račun. Sve ide na njegov trošak. Wow. Super, laka love, ne?”, pomislio je.

No, odbio je takvu uplatu te mu rekao da ne želi novce dok i on, kao kupac, ne vidi motor. “Dolazi poruka da želi slike i da nakon toga uplaćuje na moj željeni račun. Iskreno, sumnja mi se smanjila, poslao sam mu slike i informaciju o deviznom računu”, prepričava.

Loše iskustvo je uvijek dobra škola

Kupac mu je javio da je izvršio uplatu, no da ju neće moći vidjeti sve dok i on ne uplati 700 eura agenciji koja osigurava transport. Tada je shvatio da je postao žrtva prevare.

Odgovorio je da odustaje od svega, no u tom su mu trenutku inbox ispunile spam poruke s prijetnjama o sudskom progonu, iza kojih su se krili ukradeni identiteti ovlaštenih osoba iz PayPala, Eurobanke i slično.

“Odgovorio sam mu kulturno da nisam naivan koliko on misli, te da ću, ako ne prekine s prijetnjama prijaviti njegov identitet ovlaštenim osobama čije je on lažne mailove slao. Nakon toga sve prestaje. Ovo mi je bilo dobro iskustvo i škola”, zaključio je forumaš.


Sadržaj nastao u suradnji s Aircashom.