Genijalna platforma roditelje savjetuje u odgoju tinejdžera već 10 godina. U programu je sudjelovalo više od 70 škola

Razgovarali smo sa stručnim suradnicama iz triju škola koje sudjeluju u programu

FOTO: Canva

Problem konzumiranja alkohola kod maloljetnika već je dugo ozbiljan i itekako prisutan. Prema objavljenim podacima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola, uzimanju droga i drugim oblicima ovisnosti među učenicima (ESPAD) za 2019. godinu, 90 posto učenika u Hrvatskoj barem je jednom u životu pilo alkohol. Njih 58 posto alkohol je konzumiralo u posljednjih 30 dana.

No, da jasnog i pozitivnog pomaka ima među našim maloljetnicima, potvrdile su nam stručne suradnice hvalevrijednog projekta koji djeluje već deset godina u školama diljem Hrvatske. Naime, u suradnji sa Psihološkim centrom TESA, kompanija HEINEKEN Hrvatska je 2013. godine pokrenula platformu “Za odgovorno odrastanje mladih”, edukativni program namijenjen roditeljima srednjoškolaca te stručnim suradnicima koji također sudjeluju u odgoju i utječu na mentalno zdravlje adolescenata. Cilj projekta je pružanje podrške za zdravo odrastanje mladih i prevencija maloljetničke konzumacije alkohola.

U projektu sudjelovalo više od 70 škola

Iako je prvotno pokrenut na području Karlovca, kroz godine je, zbog iznimnog interesa, dosegao nacionalnu razinu. U program se u prosjeku godišnje uključi pedesetak škola iz svih krajeva Hrvatske. Ulaskom u jedanaesto izdanje ove suradnje HEINEKENA Hrvatska i Psihološkog centra TESA razgovarali smo sa stručnim djelatnicama iz triju srednjih škola koje sudjeluju u projektu.

Svoja iskustva i dojmove o sudjelovanju u projektu ispričale su nam tako psihologinje Petra Bošnjak iz Srednje škole „Vladimir Gortan“ Buje, Diana Viduka iz Gimnazije Vukovar te Nikolina Bodolović iz Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi. U sve tri škole glavna tema radionica bila je komunikacija roditelja s adolescentima, a zašto je ona važna prokomentirale su i Tanja Dejanović Šagadin iz Psihološkog centra TESA s kojom smo nedavno razgovarali o istoj temi, te Ljudmila Bratko Gašpić, menadžerica za korporativne poslove HEINEKENA Hrvatska.

“Tu smo temu izabrali jer smo primijetili da ima puno toga što djeca ne govore svojim roditeljima. I to ne zato što roditelji nemaju razumijevanja ili su loši, već iz nekog svog straha, sumnje, bojazni da će biti odbačeni ili će se roditelji na njih ljutiti. Roditelji se, s druge strane, trude biti uz djecu i njihove probleme. Tu postoji jaz. I jedni i drugi žele najbolje, ali se ne uspijevaju povezati. Zato smo se odlučili angažirati”, objasnila je Viduka zašto se njena škola pridružila projektu.

Diana Viduka, psihologinja u Gimnaziji Vukovar Privatna arhiva

Roditeljima treba dugotrajnija podrška

U sklopu projekta provodile su se interaktivne radionice koje su, ovisno o lokaciji, vodile psihologinje iz centra TESA ili stručne suradnice škole. Roditelje se učilo o alatima komunikacije koje mogu koristiti kako bi se bolje približili svojim tinejdžerima, razumjeli njihove svakodnevne probleme te im pomogli u njihovom svladavanju.

“Roditeljima smo prezentirali osobitosti aktivnog slušanja. Dakle, kako slušati dijete, kako sugovorniku dati do znanja da ga čujemo, da ga razumijemo što govori, kako s njim uspostaviti emocionalnu vezu. Istaknuli smo neke konkretne rečenice koje mladi ne vole čuti, poput ‘Ti nikad ne pospremiš svoju sobu‘. Vježbali smo kako na ispravan način kritizirati ponašanje, a ne osobu. Svaki je roditelj mogao čuti nešto novo i primjenjivo u njihovom svakodnevnom životu”, prepričava nam psihologinja Bodolović.

Velika prednost ovog projekta je činjenica da se odvija na nacionalnoj razini i što, kako potvrđuje Dejanović Šagadin, psiholozi imaju priliku doći do roditelja u različitim sredinama, diljem zemlje, od velikih gradova, do otoka, Dubrovnika, pa do Belog Manastira. “Naše edukativne brošure dobivaju svi roditelji u školama, tako da je doseg psihološke edukacije i podrške roditeljima iznimno veliki. A i školama i roditeljima je važno da imaju i mogućnost trajnije podrške roditeljstvu adolescenata”, ističe Dejanović Šagadin iz TESE.

Nikolina Bodolović, psihologinja Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi Privatna arhiva

Suradnice vide potrebu za edukacijom

Reakcije roditelja na radionice bile su jako pozitivne, nastavlja, jer su u nekim primjerima prepoznali sebe i shvatili da im treba podrška na putu odrastanja njihovih adolescenata. “Neki su nam i zahvalili jer smo im pružili podršku i ohrabrili ih da krenu biti kompetentniji u tom roditeljskom poslu. Roditelji su rekli da im je to bilo vrlo korisno, da sad mogu bolje razumjeti poziciju djeteta”, kaže Bodolović.

Fokus radionica bio je naučiti roditelje kako efektivnije komunicirati sa svojim adolescentima, no naše se sugovornice slažu da pomaže i glede gorućeg problema maloljetničke konzumacije. Kako su i same priznale, i u njihovim sredinama postoji značajan dio srednjoškolaca koji je barem jednom pio alkohol ili ga konzumira barem jednom mjesečno. Upravo su tu temu u ovogodišnjoj radionici u sklopu projekta Za odgovorno odrastanje mladih pokrili u školi u gradu Buje.

“Na zadnjoj radionici smo se bavili temom kako reagirati u slučaju kada dijete dođe kući pod utjecajem alkohola. Tad je rečeno da se djeci prenese poruka da se roditeljima mogu javiti i povjeriti te da na neki način prihvate da se to može dogoditi, da dijete jednom dođe pod utjecajem alkohola. No onda treba razgovarati s njima o tome, kako da drugi put postupe da se to ne ponovi”, objašnjava Bošnjak.

Petra Bošnjak, psihologinja Srednje škole „Vladimir Gortan“ Buje Privatna arhiva

Pozitivni pomak unazad deset godina

Da je pomak tijekom proteklih deset godina suradnje vidljiv, potvrđuje Dejanović Šagadin. “Vide se blagi pozitivni pomaci, u smislu manje tolerancije roditelja prema maloljetničkoj konzumaciji alkohola i više roditeljske kontrole. Iz svakodnevnog iskustva naših psihologa čini se da mladi općenito kasnije počinju konzumirati alkohol te da ga nešto manje konzumiraju. Na predavanjima roditelji sve češće prepoznaju vrijednost poticanja nulte tolerancije”, kazuje ohrabrujuće.

“Kao majka tinejdžerice, itekako sam svjesna koliko je važno o ovoj temi govoriti i koliko je roditeljima potrebna podrška. Drago mi je da sam profesionalno dio odgovora, odnosno konkretne podrške roditeljima kad je riječ o izazovima u komunikaciji s adolescentima. Radeći u kompaniji koja proizvodi pivo, smatram da je važno promicati umjerenost i odgovornost što uključuje nultu toleranciju na maloljetničku konzumaciju”, kazala je Bratko Gašpić koja je ovu inicijativu u ime HEINEKENA Hrvatska pokrenula još 2013. godine.

Radionice unutar projekta Za odgovorno odrastanje mladih polučile su i vrlo konkretne i pozitivne rezultate što se maloljetnika i alkohola tiče, smatra Nikolina Bodolović iz požeške gimnazije. “Mislim da je puno veća osviještenost mladih kad je riječ o ovoj problematici i mislim da ovakvi programi zaista daju rezultate. Zato ih i provodimo već nekoliko godina. Kad ne bismo u to vjerovali, sigurno bismo odustali”, kaže psihologinja Bodolović, a s njom se slaže i Diana Viduka iz vukovarske gimnazije. “Smisao je da se potiče to bezuvjetno podržavanje, dakle – što god se dogodilo, smiješ mi reći. Uče se i vještine koje roditeljima mogu pomoći da bezgranično prihvaćaju svoje dijete, ali mu i postavljaju granice”, rekla je.

Ljudmila Bratko Gašpić, menadžerica korporativnih poslova HEINEKENA Hrvatska PIXSELL

80 posto roditelja saznalo je nešto novo

Da se radi o stvarnom pomaku i vrlo konkretnim očekivanjima roditelja u samom startu radionica, kazuju i rezultati prošlogodišnje ankete koju su organizatori proveli. Čak 90 posto roditelja smatra kako će im sadržaj predavanja olakšati komunikaciju s djetetom, dok njih više od 80 posto tvrdi da je na predavanju saznalo nešto novo o ovoj temi.

“To nam je vjetar u leđa da nastavimo s inicijativom i svako pojedino predavanje iskoristimo da osluškujemo njihove potrebe s obzirom na situacije u kojima se nalaze sa svojom djecom. Kasnije te povratne informacije koristimo kako bismo unaprijedili sadržaj za sljedeće godine”, pojasnila je Bratko Gašpić.

Odličnu suradnju potvrđuje i psihologinja Dejanović Šagadin i naglašava kolika je sreća da je projekt djelovao i tijekom početka pandemije. Tako su s već popriličnim iskustvom svoje savjete tada mogli podijeliti puno podrobnije kako bi se roditelji suočili s izazovima u mentalnom zdravlju učenika tijekom lockdowna, budući da se upozoravalo da je rizik od povećanja maloljetničke konzumacije alkohola bio izraženiji.

Tanja Dejanović Šagadin iz Psihološkog centra TESA koji u projektu sudjeluje od samog početka Saša Ćetković

Primjer dobre prakse u industriji

“Vjerujem da su brza reakcija i prilagodba te širenje projekta dali svojevrstan doprinos prevenciji problema mentalnog zdravlja adolescenata na nivou cijele države što je u ovoj konkretnoj krizi bilo važno za cijelo društvo”, kazala je.

“Sretni smo što se projekt Za odgovorno odrastanje mladih uspješno nastavlja već jedanaestu godinu zaredom. Posebno veseli što čak 90 posto roditelja koji su sudjelovali u projektu vidi vrijednost ove inicijative. Zagovaramo nultu toleranciju na maloljetničku konzumaciju i smatramo da komunikacija s adolescentima treba uključivati razgovore o ovoj važnoj temi”, poručila je Bratko Gašpić iz HEINEKEN Hrvatska te dodala:

“Uz podršku stručnjaka iz Psihološkog centra TESA želimo podržati roditelje i pomoći im u svladavanju izazova adolescentskog razdoblja života. Drago nam je i što je ovaj naš projekt prepoznat u HEINEKENU globalno, te je ove godine predstavljen kao primjer dobre prakse kolegicama i kolegama svijeta.”


Sadržaj nastao u suradnji s HEINEKEN Hrvatska.