FOTO: Saša Ćetković

Istraživanje pokazalo kako se mladi mogu lakše zaposliti. Stručnjak: 'Uvijek će se naći neki Steve Jobs, no to su izuzeci'

Vlastita inicijativa, kreativnost, timski rad i multifunkcionalnost najviše se cijene, a poslodavci očekuju da se ove vještine steknu već tijekom obrazovanja

Istraživanje pokazalo kako se mladi mogu lakše zaposliti. Stručnjak: 'Uvijek će se naći neki Steve Jobs, no to su izuzeci'

Vlastita inicijativa, kreativnost, timski rad i multifunkcionalnost najviše se cijene, a poslodavci očekuju da se ove vještine steknu već tijekom obrazovanja

FOTO: Saša Ćetković

“Danas je puno teže steći inicijalno radno iskustvo i postati stručnjak u nekom području. Određeni segmenti tržišta rada postaju zatvorene cjeline u koje je teško prodrijeti. Prema tome, rekao bih da je danas najveći izazov mladoj osobi pronaći prvi pravi posao”, ističe Sanel Volarić, predsjednik uprave Groupama Osiguranje.

Više od 25 godina aktivno je uključen u praćenje trendova na tržištu rada. Prema vlastitom iskustvu, mladima savjetuje da se tijekom odabira potencijalnog radnog mjesta i poslodavca usmjere prema onome tko pruža mogućnost razvoja različitih vještina jer se na taj način stvara podloga za osobnu konkurentnost.

A s ciljem da istraže što poslodavci najviše cijene u današnjem poslovnom okruženju te što je studentima potrebno za lakši ulazak na tržište rada, Veleučilište Edward Bernays provelo je istraživanje koje je iznijelo zanimljive rezultate.

Poznavanje digitalnih alata i razumijevanje potreba

Dubinski intervjui provedeni sa stručnjacima iz realnog sektora različitih područja ukazuju na to da je najveća prednost kombinacija širokog spektra znanja, vještina i stečenog iskustva.

Poželjne vještine tako su podijeljene u nekoliko kategorija – digitalno komuniciranje, analitika i tumačenje podataka, timski rad i podjela poslova u timu, vodstvo, odlučivanje i donošenje nepristranih odluka, upravljanje projektima te samozapošljavanje.

Razumijevanje klijenata, detektiranje njihovih potreba, asertivno komuniciranje direktno i putem digitalnih alata imperativ su zaposlenika. U manjim poslovnim sustavima, multifunkcionalni zaposlenici su pravilo, a ne iznimka.

Sanel Volarić je više od 25 godina aktivno uključen u praćenje trendova na tržištu rada Privatni album

Kreativnost i timski rad

Poslodavci visoko vrednuju analitičke vještine i sposobnost pripreme dobrih podloga za donošenje odluka menadžmenta. Izražene vještine vezane uz timsku suradnju i dobro razumijevanje rada svih timova od presudne su važnosti.

Zaposlenici koji se ne boje preuzeti odgovornost i donijeti odluke iznimno su cijenjeni, a kreativno rješavanje problema te dobra procjena vještina među zaposlenicima temeljne su prednosti kada je riječ o liderskim vještinama.

Prilikom zapošljavanja, poslodavci prednost daju mladim stručnjacima koji imaju znanja i iskustva iz upravljanja projektima te rado zapošljavaju startup kompanije i koriste njihov mindset za poboljšanje vlastitih proizvoda i usluga.

Novi studijski programi jedinstveni u Hrvatskoj

Sukladno tome, uz osluškivanje tržišta i poslodavaca te nakon godina iskustva u obrazovanju studenata u području komunikacijskog menadžmenta i turizma, Veleučilište Edward Bernays uvelo je dva nova studijska programa.

Vezana su uz područje poslovne ekonomije – stručni prijediplomski studij Poslovno upravljanje i diplomski studij Vodstvo i menadžment kao jedine takve u Hrvatskoj.

“Programe odlikuje velik udio praktične i terenske te nastave na engleskom jeziku, kao i studijska specijalizacija prema vlastitim preferencijama studenata, odnosno mogućnost odabira između čak 50 izbornih kolegija”, opisuje doc. dr. sc. Dina Tomšić, pročelnica Odjela za poslovnu ekonomiju Veleučilišta Edward Bernays.

Studente vode u realan poslovni svijet

Studentima je time uz snažnu individualizaciju omogućena i visoka mobilnost, s obzirom na to da cijeli jedan semestar mogu odslušati u inozemstvu putem mreže od 20 partnerskih institucija.

“Novi studijski programi imaju interdisciplinaran pogled na poslovne izazove koji vode u realnu poslovnu i poduzetničku stvarnost. Studenti tako uče donositi ispravne menadžerske odluke i efektivno voditi poslovne aktivnosti i ljude prema ostvarenju ciljeva i poslovne vizije”, ističe Tomšić.

Uz sve navedeno, studente podučavaju vrhunski predavači – ugledni profesori i iskusni praktičari s poslovne scene te im kroz sve predmete i praktikume prenose realna iskustva iz poslovnog sektora i pripremaju ih da budu konkurentni na tržištu rada.

Poučeni vlastitim iskustvom, stručnjaci su nam izdvojili top 5 savjeta za uspješan razvoj karijere mladih:

Za što bolji uspjeh, studenti bi trebali slijediti ove savjete TMG CREATIVE

Konkretni primjeri iz prakse velika su pomoć

Tako i Volarić na Bernaysu često održava predavanja za studente i sve suradnike na neku od aktualnih tema iz biznis svijeta.

“Željene ishode obrazovanja najučinkovitije je postići tako da osobe iz prakse pokažu primjere iz poslovnog okruženja u kojima su izazovi riješeni određenim vještinama i praksama. Konkretni primjeri otvaraju nove vidike pred studentima i bude želju za stjecanjem novih znanja i vještina”, kaže Volarić.

Dodaje da tijekom studija nema potrebe biti nestrpljiv jer, za kvalitetno izgrađenu osobu, razvoj ozbiljne karijere dogodit će se i prije no što sama to očekuje.

Važna je kombinacija iskustva i obrazovanja

Poslovni svijet pun je prilika i samo se treba dobro pripremiti za njih, pa je poželjno tijekom studija osjetiti tržište rada, ali, kaže Volarić, nikako ne na račun ispunjavanja studentskih obveza.

“Uvijek će se naći neki novi Steve Jobs kojeg će karijera potpuno odvući od studija, ali će bez obzira na to izgraditi uspjeh. Treba imati na umu da su takvi primjeri više izuzetak nego pravilo, pa bih svakako savjetovao studentima da budu disciplinirani u realizaciji svojih zadataka”, kaže Volarić.

Dodaje da je to određena poruka budućim poslodavcima – osoba koja završava preuzete obveze i ne ostavlja repove iza sebe, poželjan je član svakog tima. Međutim, ističe, završetkom formalnog studija započinje cjeloživotni studij dodatnog usavršavanja.

Nužno je pokazati stav i proaktivnost

Na pitanje što je danas potrebno studentima i mladim ljudima da lakše uđu na tržište rada i pronađu svoj prvi posao, Volarić objašnjava konkretnim primjerom iz svog nedavnog iskustva.

“Javio nam se tek završeni pravnik s otvorenom molbom za posao. Umjesto razgovora, odmah smo mu dali da riješi konkretan zadatak. Već nakon trećeg slajda, Uprava mu je odlučila ponuditi prvi posao jer je dokazao kako je sposoban razumjeti širu sliku poslovnog područja”, opisuje Volarić.

Na samom ulasku na tržište rada, dodaje, mlada osoba ne može puno govoriti o svojem iskustvu, ali zato može pokazati stav, proaktivnost i spremnost preuzimanja odgovornosti, kao i želju za kontinuiranim usavršavanjem i prilagođavanjem.

Dina Tomšić na Bernaysu radi kao pročelnica Odjela za poslovnu ekonomiju Privatni album

Svaki četvrti student dobije posao tijekom studija

Kombinacija svega navedenog, mnogim je studentima tako velika prednost pri zapošljavanju i veliki plus kod potencijalnih poslodavaca.

“Kroz punih deset godina rada Bernaysa, potvrđena je iznimno visoka zapošljivost studenata – svaki četvrti dobije stalni posao već tijekom studija, a njih više od 90 posto unutar tri mjeseca po završetku studija”, dodaje Tomšić.

Studenti Bernaysa su tijekom studija u neprestanom kontaktu s potencijalnim poslodavcima te se imaju priliku uključiti u programe međunarodne razmjene.

Zato na tržište rada nastupaju kao visoko kompetentni kandidati kojima ne treba organizacijska prilagodba, već su sposobni odmah preuzeti i provoditi poslovne aktivnosti – što poslodavci izuzetno cijene.

Odličan temelj za razvoj karijere

Vodeće prednosti studiranja na Bernaysu mogu se sažeti u tri slova – BBA, a tu titulu stječu prvostupnici Poslovnog upravljanja.

To je svjetski je etabliran standard koji podrazumijeva stručna znanja o poslovanju, razumijevanje poslovanja, sposobnost efektivnog donošenja odluka i uspješne komunikacije.

“MLM standard koji stječu magistri poslovnog upravljanja, temelji se pak na prožimanju naprednih upravljačkih i poduzetničkih kompetencija koje smo mi još dodatno oplemenili liderskim vještinama. Oba studija odličan su temelj na razvoj i napredak poslovne karijere, ali i uspješno vođenje poduzetničkih poduhvata”, zaključuje Tomšić.


Sadržaj nastao u suradnji s Veleučilištem Edward Bernays.