FOTO: Saša Ćetković
RIT-foto cetkovic

Izvršni direktor globalnog Morgan Stanleyja predavao je zagrebačkim studentima. Neki će tamo odraditi i praksu

Razgovarali smo o tome sa stručnjakinjom za karijere koja je i sama iskustvo počela stjecati već tijekom studija

Izvršni direktor globalnog Morgan Stanleyja predavao je zagrebačkim studentima. Neki će tamo odraditi i praksu

Razgovarali smo o tome sa stručnjakinjom za karijere koja je i sama iskustvo počela stjecati već tijekom studija

RIT-foto cetkovic
FOTO: Saša Ćetković

“Način razmišljanja u kojem se poslovne vještine i znanja uče tek nakon diplome, isključivo na temelju onoga što poslodavac pruži, zastario je i odavno je irelevantan. Važno je da studenti stječu praktično iskustvo, testiraju teoriju u stvarnim poslovima i aktivno se uključe u proces iskustvenog učenja.”

Sve je to potrebno da bi se studenti kvalitetno pripremili za ulazak u poslovni svijet – apostrofirala nam je tako važnost iskustva za vrijeme školovanja Petra Vodopija Borković, voditeljica Odjela za razvoj karijera, odnose s diplomantima, programe razmjene i međunarodne studente na međunarodnom kampusu američkog sveučilišta RIT Croatia.

Također, istaknula je i da poslodavci, uslijed dinamike promjena, itekako više rade na svojem employer brandingu i već od samog početka grade odnose sa studentima – budućim zaposlenicima.

U razgovoru s njom dotaknuli smo se, između ostalog, ovih aktualnih tema i novih generacija koje su prodrmale tržište rada. “Tehnologija sve brzo i korjenito mijenja, što se reflektira na znanja i vještine radnika. Cjeloživotno obrazovanje više nije trend, to je apsolutna potreba za održavanje kompetentnosti i uspješno obavljanje poslova”, poručuje.

Programi usmjereni na kritičko promišljanje

Naša sugovornica, osim što radi na RIT-u Croatia od 2014. godine, i sama je diplomirala ondje na programu Menadžmenta u turizmu. Tijekom faksa je, također, radila u SAD-u i Hrvatskoj, ali i prolazila program stručne prakse koji RIT Croatia nudi.

“Upravo taj dio iskustvenog učenja i neke nove prilike su me privukle da upišem RIT Croatia. Svako iskustvo mi je bilo izuzetno korisno, najviše za poboljšanje vještina, samostalnosti i samopouzdanja koji su važni kako u poslovnom tako i u privatnom životu”, kaže Petra.

Dodaje da su općenito svi programi ondje usmjereni na interaktivnu nastavu, kritičko i analitičko promišljanje te primjenu teorijskog znanja u praksi.

“Znanje studenata gradi se i ispituje kroz projekte, suradnju s industrijom. Najvažniji oblik iskustvenog učenja su stručne prakse, pri čemu studenti mogu birati između lokalnih ili međunarodnih tvrtki. RIT Croatia njeguje partnerske odnose s 400 institucija”, govori.

Saša Ćetković

Prakse se odrađuju i kod Rimca

Vrijedan oblik učenja su, dakako, projektni zadaci na kojima studenti rade tijekom nastave. Konkretno, jedan od primjera je Senior Development Project, predmet na završnoj godini studija Informacijskih tehnologija (Web and Mobile Computing) na kojem studenti rade na stvarnim poslovnim izazovima tvrtki iz Hrvatske i svijeta.

Na popisu lokalnih tvrtki s kojima su studenti imali prilike raditi su, primjerice, Rimac, A1, Async Lab, Plavi tim, Poliklinika Bagatin, Kvarner Cluster i drugi.

“Praktično učenje za cilj ima razvoj studenata koji već za vrijeme studija postaju konkurentni na tržištu rada, upoznati su s funkcioniranjem industrije u kojoj se žele profilirati te u poslovni svijet ulaze s razvijenim mekim i tvrdim vještinama”, navodi naša sugovornica.

Dan posvećen umrežavanju i iskustvu

Na tragu toga se na RIT-u održao i Morgan Stanley Day. Morgan Stanley je inače renomirana američka bankarska institucija s kojim međunarodni kampus ima uspješnu suradnju već dugi niz godina.

“Oni su nam dugogodišnji partner i na Danima karijera, ali i po pitanju stručnih praksi. Velik broj naših studenata ima interes i priliku za stručne prakse u Morgan Stanleyju, a neki od njih tamo i ostanu kao zaposlenici”, ističe.

Cilj Morgan Stanely Day događanja bio je pružiti studentima priliku da procijene svoje vještine, prošire svoje znanje i uspostave kontakt sa stručnjacima kroz posebno osmišljene aktivnosti.

Studenti su, primjerice, imali priliku kroz prezentacije i predavanja poslušati detaljan uvid u rad tvrtke Morgan Stanley kako bi bili informirani o njihovim tehnološkim inovacijama, inicijativama, ali i prilikama za vrijedna radna iskustva.

Saša Ćetković

Praksa se može odraditi i u inozemstvu

Peter Sziklai, izvršni direktor u Morgan Stanleyju, studentima smjera Međunarodno poslovanje (Global Business Management) održao je predavanje usmjereno na održivo, okolišno i društveno osviješteno upravljanje, pružajući dublji uvid u aktualna pitanja koja su od interesa za moderno poslovanje.

“Studenti Informacijskih tehnologija (Web and Mobile Computing) sudjelovali su u radionici kodiranja koju je vodio stručni tim Morgan Stanleyja. Radionica je poslužila kao praktično iskustvo rada u timu na rješavanju složenih programerskih izazova, simulirajući stvarno radno okruženje i situacije”, objašnjava Vodopija-Borković.

Upravo je iskustvo učenja zaštitni znak od RIT Croatia. Studenti imaju obaveznu praksu tijekom faksa koja traje između 400 i 800 sati. Stručne prakse su planirane, nadziru se i ocjenjuju kroz ishode učenja, a mogu se odrađivati u Hrvatskoj ili svijetu.

“Samo ovog ljeta naši su studenti praksu odradili u 11 različitih industrija, u 16 različitih zemalja za 260 tvrtki. Za pronalaženje željene prakse zaduženi su studenti, no, kao i u drugim područjima njihovog akademskog života, RIT Croatia pruža im podršku i to upravo kroz Odjel za razvoj karijera”, kaže.

Saša Ćetković

Individualno savjetovanje je obavezno za sve

Upravo je cilj Odjela za razvoj karijere pomoći studentima da steknu vještine te donose promišljene odluke koje će im pomoći u uspješnom profesionalnom razvoju. Drugim riječima, stručnjaci im pomažu otkriti sposobnosti i ambicije studenata, što je nužno već na početku studija.

“Jedino tako je moguće usmjeravati ih i povezivati s industrijom u kojoj žele razvijati buduću karijeru. Upravo zbog toga, na početku studija svi studenti RIT Croatia odlaze na individualno savjetovanje na kojem se istražuju i procjenjuju njihovi karijerni interesi, rade se testovi osobnosti i SWOT analize”, govori Petra.

Uz to, Ured za karijere redovito provodi Career Advising program u sklopu kojeg izvode radionice pisanja životopisa, simulacije intervjua, elevator pitch natjecanja i slično.

“Većina studenata dolazi s nedostatkom iskustva, a ponekad i samopouzdanja, koje onda nadograđuju kroz naše studijske programe, aktivnosti i projekte. Ništa se ne može promijeniti preko noći, ali nakon četvrte godine studija na RIT Croatia vidi se veliki pomak u odnosu na početničke dane”, zaključuje naša sugovornica.

Saša Ćetković

Sadržaj nastao u suradnji s međunarodnim kampusom američkog sveučilišta RIT Croatia.