Gastro savjeti

Nutricionistica nam je složila trodnevni jelovnik koji se temelji na popularnom fleksitarijanizmu

Otkrila nam je i vodeće prednosti uravnotežene prehrane

FOTO: Vjekoslav Skledar

Fleksitarijanizam je jedan od najbrže rastućih trendova u prehrani, a kako mu sam naziv govori, karakterizira ga spoj fleksibilnosti i vegetarijanstva. Većina obroka je zasnovana na biljnim namirnicama i proizvodima, no meso nije u potpunosti isključeno. Ono što je pritom najvažnije jest uravnoteženost prehrane i unos raznolikih mikro i makronutrijenata. O tome zašto se fleksitarijanizam smatra poželjnim u svakodnevnim prehrambenim navikama i koje su njegove vodeće prednosti, razgovarali smo s nutricionisticom Ivanom Barišić koja se istraživanjem raznih programa prehrane i nutricionizmom bavi posljednjih petnaestak godina. Složila nam je i trodnevni jelovnik koji se temelji na fleksitarijanizmu, a pronaći ga možete na dnu članka.

Kroz svoj dugogodišnji rad uočila je da sve više ljudi ima problema s teškom hranom i mesom koje je preobilno zastupljeno u tradicionalnoj hrvatskoj prehrani. “Iako smo mediteranska zemlja, statistika nam ne ide u prilog jer smo treći po debljini u Europi. Kao svojevrsno rješenje problema ističe se uravnotežena mediteranska prehrana koja se smatra najzdravijim oblikom. U posljednje vrijeme doživljava i svoju modulaciju s naglaskom na biljne izvore proteina, što dovodi do sve veće raširenosti plant-based prehrane”, ističe Barišić. Pritom se kao temeljne prednosti navode one u području zdravlja. Naime, tip prehrane poput fleksitarijanizma pozitivno utječe na kardiovaskularni sustav, kontrolu tjelesne težine te na održavanje poželjne razine glukoze u krvi. Isto tako, pogodan je za zdravlje kože i probavnog sustava, ali i za smanjenje upalnih procesa u crijevima.

Pozitivni učinci na zdravlje

“Namirnice biljnog porijekla lakše su probavljive, a budući da znamo da se oko 80 posto imuniteta nalazi upravo u crijevima, zdravi smo onoliko koliko su zdrava naša crijeva. Povećanim unosom voća i povrća, s naglaskom na zeleno lisnato povrće, osiguravamo tijelu neophodne vitamine i minerale za pravilno funkcioniranje organizma, kao i vlakna za zdravlje crijeva i bolju probavu”, objašnjava nutricionistica. Pojedine namirnice poput heljde i kvinoje odličan su izvor ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom, što je važno za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa. Biljna prehrana osigurava i više energije, bolju produktivnost i lakoću nakon obroka, a zbog protuupalnog djelovanja smanjuje i tegobe poput gastritisa.

Tu je vrlo važno spomenuti i protuupalne biljke poput kurkume i đumbira koji jačaju imunitet i imaju antioksidativna svojstva, a možemo ih koristiti kao dodatak raznim jelima. “Primjerice, biljna mlijeka i proizvodi na bazi biljaka lakše su probavljivi, a posebice odgovaraju osobama koje su nintolerantne na protein kazein – ne napuhuju te ne stvaraju težinu. Također, kod bolesti poput dermatitisa pokazalo se da isključivanjem mlijeka i mliječnih proizvoda u svim oblicima klijenti imaju puno brži oporavak. Isti slučaj je i kod osoba s gastritisom, kolitisom i gastroezofagealnom refluksnom bolesti”, ističe Barišić.

Zahvaljujući pozitivnim utjecajima fleksibilne prehrane, sve veću popularnost stekao je i prvi domaći plant-based brend Planet of Plants. Nakon dugogodišnjeg rada na proizvodima koji su 100 posto biljnog podrijetla, potrošačima nastoje ponuditi alternativu namirnicama životinjskog podrijetla. Stoga u svojoj ponudi imaju kokosovu mast, biljni burger i okruglice napravljene od proteina graška, namaz od ulja i sjemenki konoplje, salamu od proteina suncokreta, majonezu od vlakana psilijuma te brojne druge proizvode. Gotovo sve smo ih već isprobali, a inspiraciju kako ih uklopiti u svakodnevni jelovnik pronađite u našem gastro editorijalu.

Važan je pravilan omjer nutrijenata

Ivana Barišić se nutricionizmom bavi posljednjih petnaestak godina Privatni album

Budući da se danas svemu pristupa individualno, ono što je za jednu osobu zdravo, nije nužno preporučljivo i za drugu. No, raznovrsnost i balans prehrane su ključni elementi te je uvijek važno zadovoljiti energetske potrebe organizma u makro i mikronutrijentima. To su ujedno i glavni postulati zdravije ishrane. “Kada je riječ o optimalnom omjeru biljnih, mesnih i mliječnih proizvoda na tjednoj bazi u uravnoteženoj prehrani odraslih, zdravih osoba kojima je cilj održavati tjelesnu težinu, trebalo bi se fokusirati na 45-65 posto ugljikohidrata, 40-50 posto proteina te 30-40 posto masti”, savjetuje nutricionistica.

Primjerice, preporuka za žene iznad 35 godina je da se usredotoče na hranu koja podržava progesteron, pomaže u metabolizmu estrogena i smanjuje upalu, kao i na hranu koja podržava zdrave kosti. S obzirom na to da se prehrambene potrebe i metabolizam mijenjaju u ovoj dobi, dodaje Barišić, žene trebaju lako probavljive proteine ​​- meso, riba, grašak, grah i orašasti plodovi, ugljikohidrate – cjelovite žitarice, masti – zdrava ulja poput onog konopljinog, vitamine, minerale i vodu. Takva hrana povezuje se s prevencijom određenih bolesti poput osteoporoze, visokog krvnog tlaka, bolesti srca, dijabetesa i određenih vrsta raka.

Prehrani bi trebalo pristupati individualno

“Danas sve možemo pratiti i mjeriti, a ako se i pojavi deficit nekih nutrijenata, u prehranu se uvode ciljani dodaci. Ovisno o životnom stilu pojedinca, moguće je da biljna prehrana uz ciljane suplemente bude na dobrom nutritivnom nivou. Na primjer, ako osoba ne jede ribu, preporuča se nadomjestak omega masnih kiselina kroz suplementaciju”, ističe Barišić. No, za svaku promjenu, pa tako i za uvođenje fleksitarijanizma u svakodnevne navike, potrebno je vrijeme. Prvi korak bio bi reducirati unos mesnih proizvoda na način da ih zamijenimo drugim izvorom proteina – takozvanim biljnim mesima i/ili ribom, a isto je potrebno učiniti i s mliječnim proizvodima.

“‘Meso’ na bazi proteina graška, za razliku od klasičnog mesa, je lakše probavljivo te ne stvara osjećaj težine nakon jela. Uz takve obroke uvijek je dobro kombinirati priloge poput cjelovitih žitarica koje također sadrže dobar izvor proteina, primjerice tjestenina od slanutka. Kao dodatnih top osam biljnih namirnica istaknula bih još heljdu, bučine sjemenke, leću, grah i ostale mahunarke, grašak, chia sjemenke, kvinoju i orašaste plodove”, navodi naša sugovornica. No, slaganje plana prehrane, dodaje, uvijek bi trebalo biti bazirano na osnovnim omjerima makronutrijenata. Na umu pritom valja imati individualno stanje osobe i konačni cilj koji se želi postići pojedinom regulacijom prehrane. Za primjer jelovnika koji se bazira na postulatima fleksitarijanizma, nutricionistica nam je složila trodnevni plan prehrane koji možete pogledati u nastavku.

JELOVNIK - 1. DAN

Naziv jela Praktična količina Količina Receptura
Doručak [18%] - Tost jaje i avokado
Kruh heljda 1 šnita 35g
Avokado (mesnati dio) 0.5 polovica 25 g
Jaje 1 komad 50 g
Kokosova mast Planet of Plants 1 čajna žlica 5 g
Zelena salata 2 lista 20 g
Međuobrok I [11%]
Borovnice 1 zdjelica 150 g
Badem 10 komada 10 g
Ručak [31%] - Plant based rolice
Rižin papir 2 komada 20 g
Mljeveno Planet of Plants 150 g
Tikvice zelene 50 g
Mrkva 0.5 komada 35 g
Paprika crvena (mesnata) 0.5 komada 35 g
Rajčica 0.5 komada 45 g
Međuobrok II [9%]
Miješano orašasto voće 1 šaka badem 10 g, orah suhi 10 g, lješnjak suhi 10 g
Večera [31%] - Zapečeni losos s umakom i salatom
Losos 150 g
Kokosova mast Planet of Plants 1 čajna žlica 5 g
Umak Planet of Plants 2 jušne žlice 30 g
Zelena salata 1 zdjelica ocat jabučni 10 g, salata zelena 50 g, sol morska 0 g, ulje suncokreta i konoplje Planet of Plants 2 g
UKUPNO ZA DAN: energijski unos 1.301,13 kcal, ugljikohidrati 60,60 g, masti 80,89 g, proteini 62,76 g

JELOVNIK - 2. DAN

Naziv jela Praktična količina Količina Receptura
Doručak [5%] - Zeleni povrtni smoothie
Smoothie 1 šalica 1 Banane 110 g, prirodni svježi sok od limuna 10 g, voda 300 g, špinat 50 g
Međuobrok I [3%]
Ananas 1 zdjelica 150 g
Ručak [25%] - Brancin u škartocu
Brancin 200 g
Tikvice zelene 100 g
Batat 100 g
Cherry rajčice 50 g
Limun 1 komad 100 g
Češnjak 10 g
Ulje suncokreta i konoplje Planet of Plants 2 čajne žlice 10 g
Međuobrok II [11%]
Čokolada tamna 70 % kakaa 2 reda 20 g
Večera [56%] - Cezar salata
Cezar salata 1 Jaje pečeno 50 g, kruh heljda 100 g, limun 50 g, češnjak 3 g, ocat vinski 5 g, bijelo pileće meso file 100 g, salata zelena 50 g, senf žuti 10 g, ulje suncokreta i konoplje Planet of Plants 5 g, umak Planet of Plants 20 g
UKUPNO ZA DAN: energijski unos 1.126,88 kcal, ugljikohidrati 117,00 g, masti 49,51 g, proteini 58,90 g

JELOVNIK - 3. DAN

Naziv jela Praktična količina Količina Receptura
Doručak [24%] - Slano slatki sendvič
Kruh heljda 1 šnita 35g
Planet of Plants namaz od konoplje 2 jušne žlice 30 g
Borovnice 0.5 zdjelica 75 g
Međuobrok I [14%]
Goji bobice, sušene 1 jušna žlica 15 g
Čokolada tamna 70 % kakaa 2 reda 20 g
Ručak [36%] - Okruglice s rižinim rezancima u šalša umaku
Tjestenina od riže 40 g
Planet of Plants okruglice 150 g
Umak od rajčice 1 Rajčica 100 g, sol morska 1 g, ulje suncokreta i konoplje Planet of Plants 5 g
Međuobrok II [6%]
Jabuka (cijela) 1 220 g
Večera [19%] - Pileći ražnjići s umakom
Piletina, pečena grill 1 filet 110 g
Tikvice zelene 50 g
Šampinjoni (uzgojeni) 50 g
Cherry rajčice 50 g
Umak Planet of Plants 2 jušne žlice 30 g
UKUPNO ZA DAN: energijski unos 1.244,13 kcal, ugljikohidrati 122,83 g, masti 57,72 g, proteini 55,91 g

Sadržaj nastao u suradnji s brendom Planet of Plants.