Odlične vijesti iz Klaićeve. Dobili su novu opremu na oftalmologiji koja će smanjiti liste čekanja

Sve nam je ispričala dr. Neda Striber, pomoćnica ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i voditeljica Odjela za kirurgiju glave i vrata

FOTO: McDonald's/TMG Creative

“Kod nas, kao i u svijetu, zadnjih desetljeća imamo značajno povećanje broja djece s poteškoćama vezanim za kratkovidnost. Različita istraživanja pokazuju da, osim nasljeđa, odnosno genetike, značajnu ulogu igra rad na blizinu, odnosno višesatni boravak na mobitelima i drugim vrstama ekrana.”

Zato je danas, kad smo predozirani ekranima, više nego ikad važan preventivni pregled vida, apostrofirala je dr. Neda Striber, pomoćnica ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i voditeljica Odjela za kirurgiju glave i vrata Klinike za dječje bolesti Zagreb.

Ova specijalistica oftalmologije je u poslu od 1994. godine, a s njom smo, osim zbog njezine stručnosti, razgovarali i povodom otvaranja obnovljenog i osuvremenjenog Odjela za dječju oftalmologiju u Klaićevoj kroz koji dnevno prođe stotine malih pacijenata.

Aparat stimulira videoigre

Odjel je, naime, dobio moderan dijagnostički oftalmološki aparat vrijedan 34.000 eura koji je donirala tvrtka McDonald’s. Bit će, kažu nam tamošnji liječnici, od velike važnosti za mališane koji će od sada imati još kvalitetniju zdravstvenu skrb.

“McDonald’sova donacija osigurala nam je da idemo ukorak s novim tehnologijama i omogućila bržu te bolju dijagnostiku kod djece s problemima strabizma. Aparat kroz simulaciju videoigara osigurava precizno mjerenje stupnja bježanja i vrstu bježanja dječjeg oka”, kaže dr. Striber.

Dodaje da mjerenja značajno olakšavaju donošenje odluka o načinu praćenja, planiranje terapijskih postupaka i, po potrebi, vrstu operativnog zahvata.

Dr. Neda Striber, pomoćnica ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite i voditeljica Odjela za kirurgiju glave i vrata McDonald's

Treba prepoznati rane znakove kratkovidnosti

Aparat će, nadajmo se, smanjiti i listu čekanja koja je trenutačno jako duga. Kako doznajemo iz bolnice, a prvi pregled se čeka od tri do četiri mjeseca i na čekanju trenutačno imaju oko 1500 djece.

“Ranim pregledom preveniramo razvoj slabovidnosti i zbog toga je, između ostalog, pokrenut Nacionalni program ranog otkrivanja slabovidnosti s četiri godine. Rano otkrivanje daje veliku šansu izlječenja i zbog toga se trudimo razviti svijest roditelja o važnosti odaziva na preglede”, ističe naša sugovornica.

Roditeljima savjetuje da ne zanemaruju i druge rane znakove odstupanja u razvoju vida koji se mogu prepoznati kod djece već nekoliko mjeseci nakon rođenja.

“Ako primijete kod djece bježanje oka, ne uspostavljanje vidnog kontakta s okolinom u ranoj dobi, promjenu u zjenici, odnosno različito širenje zjeničnog otvora, bijeli odsjaj u zjenici, upalu koja dugo ne prolazi ili uoče da se dijete približava kod gledanja televizije, čitanja i rada, odmah neka posjete oftalmologa”, poručuje.

Sve manje koristimo knjige i sve više kvarimo vid

Ono što još roditelji mogu napraviti jest djecu odmaknuti od ekrana. Naime, neka istraživanja pokazuju da povećanje boravka djece na otvorenom za sat vremena dnevno rezultira smanjenjem pojave miopije, odnosno kratkovidnosti kod djece za 45 posto.

“Nažalost, danas je korištenje novih tehnologija prisutno u svim sferama života, pa tako i tijekom školovanja postaje nezaobilazni dio praćenja i provođenja nastave. Manje se oslanjamo na tekstualne zapise, a pri tome mislim na knjige, a većinu informacija tražimo i usvajamo putem digitalnih medija. Istovremeno, zaboravljamo važnost radnog okruženja, pravilnog osvjetljenja i niza drugih elemenata”, kaže.

Preporuka je zato, dodaje, usmjerena na ograničavanje vremena za rad na mobitelima odnosno na svim vrstama digitalnih medija. Boravak na otvorenom u prirodi smatra se važnim faktorom u prevenciji porasta kratkovidnosti.

“Dovoljan je upravo navedeni minimum od jednog sata da se taj postotak pojavnosti smanji za 45 posto. To je malo ulaganje, a veliki dobitak za zdravlje djece. Druženje s djecom može biti na otvorenom uz igru, a ne u zatvorenom prostoru, svatko sa svojim mobitelom, što svakodnevno vidimo i u čekaonicama”, ističe dr. Striber.

Novi uređaj stoji oko 34.000 eura McDonald's

Djeca ih uče strpljenju i razumijevanju

Unatoč tome što se nekad susreću s teškim i izazovnim slučajevima, liječnica nam kaže da joj je s djecom posebno zadovoljstvo raditi i da to iskustvo ne bi mijenjala nizašto.

“S njima morate biti iskreni, sve im objasniti i imati razumijevanja za njihov strah. Najteži su pregledi djece koja boluju od malignih bolesti. Ona su zaista posebna”, govori.

Za teško bolesne mališane kaže da ih oni uče strpljenju jer su i sami puni strpljenja, kako se nositi s velikim izazovima u životu i kako tako mali mogu nositi tako veliki teret.

“Kada imamo težak dan uvijek treba pomisliti na njih, jer je njima puno teže, a uvijek su spremni podariti osmijeh i pokazati zahvalnost za sve što činite za njih”, kroz smijeh će.

Žele biti u korak s drugim klinikama u svijetu

Zahvaljujući 13-godišnjoj suradnji Klaićeve bolnice s McDonald’som i njihovim velikodušnim donacijama, kroz godine su uređeni i Odjel kirurgije glave i vrata te Odjel pedijatrije u kojima se sada nalazi šest McDonald’s soba.

Odjel za oftalmologiju može, uz pomoć partnera, nastaviti uspješno liječiti naše najmlađe, a, prema svemu sudeći, i u budućnosti možemo očekivati još ovakvih hvalevrijednih projekata.

“Toliko godina prijateljstva i zadovoljstva svime što smo zajednički učinili. Iza nas je uređenje prostora na odjelu kirurgije s novim multifunkcionalnim krevetima, poboljšanje smještaja za majku i dijete na pedijatriji, oprema za oftalmologiju, obnova prostora poliklinike…”, nabraja dr. Striber.

Za kraj naglašava da im je velika želja daljnje ulaganje u dijagnostičke aparate da bi išli ukorak s drugim velikim klinikama, kako u zemlji, tako i svijetu.


Sadržaj nastao u suradnji s McDonald’som.