U suradnji s
U suradnji s tvrtkom A1

Ovaj riječki tim stoji iza brojnih sjajnih projekata. Razgovarali smo s njihovom Majom Stanić

Vrtić, gimnazija, društveni dom, samo su neki od njihovih projekata diljem zemlje

FOTO: Studio Mapa

“Među najdražim projektima bi svakako bili vrtić u Fužinama, Društveni dom u Mrkoplju, I. Gimnazija u Osijeku, Stan u Samoboru, Uređenje obale luke San Marino na Rabu te Kuća za odmor na Malom Platku. Svaki od njih je na neki način bio prvi u nečemu što smo radili”, govori nam Maja Stanić, jedna od arhitektica koja radi u tvrtki Studio Mapa.

Riječ je o arhitektonskom uredu baziranom u Rijeci koji je nastao prije nešto malo više od pet godina, a u timu se, uz Maju, nalaze i Vojko Stanić, Mia Bećirević i Kristina Žuvela.

“Vojko i ja smo ured osnovali nakon 10 godina radnog iskustva u drugim firmama. Razvoj tvrtke je išao brzo, ali bez obzira na sve odrađeno i dalje mislimo da smo tek na početku”, ističe arhitektica Stanić te dodaje da se svakodnevno razvijaju i uče nešto novo kako bi što kvalitetnije radili svoj posao.

Raznolikost je najljepši dio arhitekture

I s javnim i s privatnim investitorima podjednako surađuju, a kaže Stanić, u koštac se vole uhvatiti s apsolutno svime. “Upravo ta raznolikost i mogućnost rada na nečem potpuno novom, kao i konstantno učenje i usavršavanje su na neki način najljepši dio arhitekture”, napominje.

Osim na stambenoj gradnji i projektima javno-društvene namjene, trenutno rade i na par projekata oblikovanja vanjskih prostora – obalnog pojasa luke, šetnica i središnjeg trga, koji zahtijevaju pristup s više istraživanja i analiza.

Dječji vrtić Fužine Bosnić & Dorotić

Svaki je projekt poseban na svoj način

Tako je, primjerice, Dom u Mrkoplju zgrada predviđena za gradnju od u potpunosti drvene konstrukcije, a I. Gimnazija u Osijeku je pak njihov prvi natječaj koji su radili kao ured i za koji su dobili prvu nagradu. Njena izgradnja krenula je upravo prije par dana.

Stan Samobor bio je poseban projekt po tome što je jedan od prvih projekata kompletnog uređenja interijera za koji su imali potpuno povjerenje investitora – od samog početka pa sve do odabira detalja.

Uređenje obale luke San Marino na Rabu, koji je trenutno u izvedbi, prvi je projekt vezan prvenstveno za vanjsko oblikovanje i uređenje javnog prostora, dok je Kuća za odmor na Malom Platku projekt koji je započeo s jednom skicom, a rezultirao je kućicom kakvu bi i sami poželjeli imati.

Društveni dom u Mrkoplju Studio Mapa

Projektiranje se sastoji od nekoliko koraka

Kod svih ovih projekata, prvi i najvažniji korak je kontakt s investitorom. “Najčešće kroz zajednički dijalog dolazimo do projektnog zadatka koji je podloga za daljnje projektiranje. Što bolje razumijemo potrebe i ciljeve investitora, to je u konačnici i sam projekt bolji”, tvrdi Stanić.

Nakon toga slijedi realizacija zajedničkih ideja i ciljeva te izgradnja dogovorene zgrade, a trajanje cjelokupnog procesa ovisi o raznim faktorima.

Pri tome je na umu potrebno imati prilagodbu idejnog rješenja, izradu glavnog projekta za građevinsku dozvolu, kreiranje izvedbenog rješenja te troškovnika za javnu nabavu izvođenja radova.

Kuća Mali Platak Studio Mapa

Trajanje projekta ovisi o brojnim faktorima

Primjerice, projekt za vrtić u Fužinama dogovoren je u studenom 2017. godine, a prva djeca upisana su već tijekom lipnja 2019.

“Znali smo da je teško da se sve izvede u tako kratkom roku, no dali smo sve od sebe te uspješno završili projekt kako je i bilo planirano”, ističe Stanić.

S druge pak strane, natječaj za I. Gimanziju u Osijeku su dobili u srpnju 2018. godine, nakon čega su odmah krenuli s projektnom dokumentacijom, no onda je uslijedio COVID-19 koji je sve produžio pa je tako gradilište otvoreno tek prije nekoliko dana.

Projekt I. Gimnazija Osijek Studio Mapa

Prije su se snimke crtale danima

U takvom, većinom nepredvidivom i kompleksnom procesu cjelokupnog poslovanja, vrijedi spomenuti i značaj suvremene tehnologije i svih mogućnosti koje pruža digitalizacija.

“Prije smo snimke postojećih stanja crtali danima i više puta odlazili na lokaciju na provjeru jer je uvijek nedostajala neka mjera koju bi zaboravili uzeti ili jedna fotografija koju nismo snimili”, prisjeća se Stanić.

Danas za to koriste 3D laser koji im, uz dron, rješava većinu takvih problema. “Tako su nam unutar jednog dokumenta sve fotografije i mjere kojima možemo uvijek pristupiti, a u kombinaciji s mobilnim internetom i cloudom, u uredu možemo dobiti mjere s terena u roku par minuta”, oduševljeno će.

Za bolje poslovanje malih poduzetnika

Prepoznavši potrebe malih poduzetnika, A1 Hrvatska u svojoj ponudi ima brojne usluge kako bi olakšala i unaprijedila poslovanje malih poduzetnika diljem zemlje. Tako je pouzdana i sigurna A1 fiksna mreža postala i najveća u Hrvatskoj s više od 600 tisuća obuhvaćenih kućanstava i poslovnih ureda.

Unutar svojih mobilnih usluga nude neograničene razgovore u svim tarifama, 5G povezanost i neograničen internet što čini temelj bezbrižnog poslovanja svakog poduzetnika. Za one koji su u potrazi za ozbiljnijim paketom, tu je Officebox – Internet koji možete ponijeti sa sobom.

Unutar osnovnog paketa, Officebox nudi 5G i 4G+ mobilnu povezanost i 500 ili 600 GB interneta. Unutar većeg paketa Officebox Ideal nalazi se i A1 Net Protect koji štiti korisnički mobitel i ostale uređaje od špijunskog softvera, mrežnih prijevara i zlonamjernih web adresa dok su na A1 mobilnoj mreži.

Tehnologija je omogućila svojevrsnu revoluciju

“Sve je napredovalo, programi u kojima radimo, načini prezentacije i slično. Prelazak s papira na računalo je zasigurno bila svojevrsna revolucija, slično kao što se prije par godina krenulo crtati u 3D umjesto u 2D prikazu”, pojašnjava Stanić. Međutim, i dalje je papir važan – na njemu svi zajedno šaraju, skiciraju te pišu svoje kreativne ideje.

Na svakodnevnom je rasporedu i korištenje BIM sustava koji, između ostalog, podrazumijeva izradu 3D informacijskog modela koji uz 3D geometriju sadrži i ostale podatke o građevnim elementima – debljinu, gustoću, fizikalne karakteristike, poziciju i slično.

Time je kreiranje tehničke dokumentacije neusporedivo brže, točnije i ažurnije od klasičnog 2D crtanja. “U BIM tehnologiji vodimo evidenciju svih projekata putem web aplikacije – znamo tko na čemu radi, u kojoj je fazi pojedini projekt, postoji li neki problem koji treba riješiti. Aplikacija nam je uvijek dostupna, a služi nam i za međusobnu komunikaciju”, ističe naša sugovornica.

Stan Samobor Bosnić & Dorotić

Sve su popularniji industrijski stil i montažna gradnja

Što se pak trendova u arhitekturi tiče, oni ponajviše ovise o osobnim preferencijama klijenata, ali izdvaja Stanić, među njima se svakako ističe montažna gradnja koja postaje sve zastupljenija.

“Tu je još i neka vrsta industrijskog dizajna u oblikovanju, pri čemu mislim na materijale koji ostaju vidljivi u interijeru, poput betona ili opeke, instalacije koje se ne skrivaju unutar zidova i stropova već se izvode vidljivo na površinama”, objašnjava.

Noviteti su uvijek velika radost

Sve zatupljenije je i korištenje obnovljivih izvora energije i zelenila u oblikovanju, zbog čega su investitori voljni u startu potrošiti malo više, da bi kroz godine imali razumnije troškove u potrošnji energenata i u održavanju objekta.

“Trenutno nemamo neke konkretne ciljeve u smislu da imamo projekt koji bi htjeli odraditi, već se uvijek veselimo nečem novom i nepoznatom”, zaključuje arhitektica.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom A1 Hrvatska.