Kompjuterski ravni zubi pomoću nevidljivog aparatića: Stručnjak nam je objasnio postupak

Razgovarali smo s Tomislavom Laucom, ravnateljem Stomatološke poliklinike Apolonija

“Određeni pacijenti koji, primjerice, sviraju puhačke instrumente ili se bave sportovima u kojima su, ako nose fiksni aparatić, moguće ozbiljne ozljede, više se ne trebaju odreći ispravnog zagriza ili ljepših i ravnih zubi. Prozirni aparatić ih ne ometa i ne predstavlja rizik”, ističe izv. prof. dr. sc. Tomislav Lauc, dr. med. dent., spec. ortodoncije.

Jedan je to od razloga zašto su nevidljivi aparatići sve privlačniji pacijentima različite životne dobi – primarno iz razloga jer estetski ne narušavaju izgled jer se gotovo uopće ne vide. Uz to su jednostavni za korištenje, lako se skidaju i još lakše čiste.

Smatraju se pravom revolucijom u ortodonciji, a liječnik Lauc, ravnatelj Stomatološke poliklinike Apolonija, objasnio nam je sve detalje o ovom inovativnom pristupu liječenja raznih ortodontskih anomalija.

Sve popularnija terapija Invisalignom

“Pod pojmom ‘nevidljivi aparatić’ danas se podrazumijeva svaka prozirna ortodontska terapija – bilo da se radi o prozirnim bravicama u fiksnoj ortodontskoj terapiji ili o prozirnim folijama koje pomiču zube. Na tržištu postoji niz različitih vrsta ovih proizvoda, a jedan od njih je i Invisalign”, govori Lauc.

Terapija Invisalignom samo je jedna od usluga Poliklinike u kojoj trenutno radi oko 25 stručnjaka i niz vanjskih suradnika iz područja stomatologije i ortodoncije, a koja ove godine slavi 50 godina uspješnog rada.

Idealno rješenje za manje pomake zuba

Riječ je o sustavu prozirnih alignera, odnosno udlaga čija je svrha odraditi određeni pomak zuba. Cijela terapija je pomno kompjuterski isplanirana te, i prije početka same terapije, pacijent već zna koliko alignera će trebati nositi i do kada će imati savršeno ravne zube.

Aligneri najčešće imaju prednost pri jednostavnijim anomalijama i manjim pomacima zuba. Ovakve terapije moguće je savršeno odraditi u par mjeseci, dok bi s fiksnim aparatom to trajalo nešto duže”, objašnjava Lauc.

S druge strane, kompliciranije ortodontske terapije trajat će duže bez obzira na vrstu ortodontskog aparata koji se koristi pri liječenju.

Proces terapije praćen 3D vizualizacijama

Nakon specijalističkog ortodontskog prvog pregleda radi se set intraoralnih fotografija, RTG snimka zuba te 3D sken gornje i donje čeljusti. Na temelju ovih dijagnostičkih podataka, specijalist ortodoncije kompjuterski planira biomehaničke pomake zuba i izračunava broj potrebnih udlaga.

S obzirom na to da je cijeli plan terapije digitalan, pacijent može odmah vidjeti trenutno stanje svojih zuba u 3D prikazu te video simulaciju pomaka zuba od početka do kraja terapije.

Sve folije izrađuju se pomoću 3D printera, a kada je set spreman, pacijent dolazi u ordinaciju te ga preuzima.

“U nekim slučajevima na zube se postavljaju i neprimjetni mali gumbići u boji zuba koji služe za efikasnije provođenje ortodontske terapije. Kontrole se provode svaka dva do četiri mjeseca, što je znatno manje nego kod nošenja fiksnog aparata, pri čemu su kontrole potrebne svakih četiri do šest tjedana”, ističe Lauc.

Jednostavno korištenje i lako čišćenje

Alignere pacijent nosi 20 sati dnevno. Neprimjetni su i skidaju se prilikom jela, što olakšava čišćenje aparata i smanjuje nelagodu prilikom objedovanja.

Čiste se četkicom za zube i prikladnim sredstvom za čišćenje. Pokrivaju samo zube, tako da ih pacijenti lako i rado prihvaćaju.

“Invisalign alignere savjetujemo pacijentima za koje procijenimo da su odgovorni i motivirani za poboljšanje funkcije i estetike svog osmijeha. Kooperativnost pacijenta je jako važna i neizostavna jer određuje rezultat i uspjeh terapije”, govori Lauc.

Bitna je motiviranost pacijenta

Dodaje da trajanje terapije ovisi direktno o pomacima zuba koji se planiraju. “Biološke promjene koje se događaju prilikom pojedinačnog pomaka zuba su te koje troše vrijeme, bez obzira o kojem se aparatiću radi. Zato neke terapije mogu trajati tri mjeseca, a neke i dvije godine”, ističe.

Iako je terapija nevidljivim aparatićima vrlo popularna i prigodna za gotovo sve pacijente koji imaju prethodno saniranu i zdravu usnu šupljinu, djeci se, dodaje Lauc, radije savjetuje terapija fiksnim aparatima.

“Razlog je taj što je kod terapije alignerima jako bitna motiviranost i disciplina pacijenta da ih nose 20 sati dnevno, a to je kod mlađih pacijenata često teško postići”.

Kvalitetno praćenje terapije

Kod Invisalign terapije najveća je prednost ta što tijekom cijelog procesa stručnjaci imaju puno veću kontrolu jer u svakom trenu imaju 3D prikaze i simulacije pomoću kojih mogu pratiti napredak liječenja.

“Taj alat služi nam ne samo za kvalitetnije praćenje terapije, nego i za motiviranje pacijenta koji u svakoj posjeti može vidjeti napredak koji smo postigli pomoću navedenih simulacija”, ističe naš sugovornik.

Velika prednost alignera je i sama tehnologija koja zube pomiče polako, ali zato vrlo učinkovito i precizno. Iz tog razloga je ugodnija za pacijenta te vrlo često znači i kraću terapiju. Ujedno su i kontrole i posjeti ortodontu kraći te manje učestali.

Virtualni pregledi i konzultacije

Osim na modernim tehnologijama, poslovanje Stomatološke poliklinike Apolonija počiva i na kvalitetnoj i pravovremenoj komunikaciji – bilo da se radi o komunikaciji s pacijentima ili o komunikaciji među kolegama.

“Kontinuirano koristimo različite komunikacijske kanale te radimo na digitaliziranju procesa vezanih uz stomatološke zahvate, ali i uz vođenje samog poslovanja. Tvrtka A1 Hrvatska se svih ovih godina pokazala kao pouzdan partner na kojeg smo se s pouzdanjem oslonili i uz kojeg smo uspjeli podržati sve naše ambiciozne poslovne projekte”, ističe Lauc.

Tako, primjerice, imaju mogućnost automatiziranih izvještavanja roditelja o tijeku terapije djeteta, slanja uputa za ponašanje prije i poslije zahvata, podsjetnika na termine i preglede te automatiziranog mjerenja zadovoljstva pacijenata.

“Tijekom pandemije uveli smo i virtualne preglede koje obavljamo online te tako omogućujemo konzultacije s pacijentima koji nisu u mogućnosti fizički nas posjetiti u tom trenu. Takva praksa pokazala se vrlo korisnom i praktičnom, stoga ju i dalje provodimo”, opisuje Lauc.

Revolucionarni pomaci u ortodonciji pojednostavnili su liječenje raznih ortodontskih anomalija Privatni album

Za bolje poslovanje malih poduzetnika

Prepoznavši potrebe malih poduzetnika, A1 Hrvatska u svojoj ponudi ima brojne usluge kako bi olakšala i unaprijedila poslovanje malih poduzetnika diljem zemlje. Tako je pouzdana i sigurna A1 fiksna mreža postala i najveća u Hrvatskoj s više od 650.000 obuhvaćenih kućanstava i poslovnih ureda.

Unutar svojih mobilnih usluga nude neograničene razgovore u svim tarifama, 5G povezanost i neograničen internet što čini temelj bezbrižnog poslovanja svakog poduzetnika. Za one koji su u potrazi za ozbiljnijim paketom, tu je Officebox – Internet koji možete ponijeti sa sobom.

Unutar osnovnog paketa, Officebox nudi 5G i 4G+ mobilnu povezanost i 500 ili 600 GB interneta. Unutar većeg paketa Officebox Ideal nalazi se i A1 Net Protect koji štiti korisnički mobitel i ostale uređaje od špijunskog softvera, mrežnih prijevara i zlonamjernih web adresa dok su na A1 mobilnoj mreži.

Digitalna stomatologija olakšava liječenje

Terapije poput Invisaligna i digitaliziranje postupaka liječenja samo su neki od dokaza da se stomatologija mijenja iz dana u dan razvojem novih tehnologija.

Sami nevidljivi aparatići neizmjerno su napredovali, materijali su sve napredniji, a digitalna stomatologija napravila je revolucionarne pomake.

“Danas jednostavno ne možemo zamisliti svakodnevicu bez 3D dijagnostike. Koristimo ju u procjeni kompleksnijih položaja zuba, kod digitalne analize pokreta čeljusti pri izradi krunica, mostova, ali i kod pacijenata s poremećajima zgloba i žvačnih mišića”, opisuje Lauc.

Tehnološke inovacije doprinose kvaliteti usluga

Sustav kompjuterski navigirane implantologije dio je i zahvata ugradnje dentalnih implantata, a pomaže i u visoko preciznom pozicioniranju implantata.

U svakodnevnom radu koriste se i 3D skener, softveri za simulacije pomaka zuba, 3D printer i 3D rendgenska dijagnostika, laseri i slično.

“Sve te tehnologije toliko su integrirane u naš rad da se često pitamo kako smo bez njih radili. Kako nam se Poliklinika širi, u planu su nam nove tehnološke inovacije koje će dodatno doprinijeti kvaliteti liječenja naših pacijenata, a veoma je uzbudljivo vidjeti što budućnost tek donosi”, tvrdi Lauc.

Estetski zahvati i implantološka rehabilitacija

S obzirom na to da su usmjereni i na područje stručne specijalističke ortodoncije, najviše im se javljaju odrasli pacijenti i roditelji djece sa željom ravnih i lijepih zuba.

Mnogi mladi ljudi traže i estetske stomatološke zahvate poput postavljanja ljuskica ili izbjeljivanja zuba, što je prihvatljivo ako je usna šupljina zdrava i sanirana.

S druge strane, još uvijek dolazi i veliki broj pacijenata s nedostatkom zuba koji trebaju implantološku ili protetsku rehabilitaciju.

“Gubitak zuba nije samo posljedica neliječenog karijesa, već je kod velikog broja pacijenata starije generacije uzrok parodontna bolest koja nije liječena ili nije pod kontrolom”, objašnjava Lauc koji je, između ostaloga, voditelj kolegija Dentalne antropologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te dugogodišnji predsjednik Hrvatskog društva ortodonata.


Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska.