U suradnji s
U suradnji s Agencijom za komercijalnu djelatnost

Pitali smo ljude koji su im potpisi u životu bili najstresniji: 'Mislio sam da ću tada pasti u nesvijest'

Od onih u matičnim uredima, do onih na bankovnoj dokumentaciji, potpisi su ključan dio važnih životnih odluka

FOTO: Shutterstock

Ljudi su potpise koristili od davnina, a tijekom povijesti su zabilježeni u raznim oblicima – od crteža na kamenim špiljama, preko antičkih znakova do suvremenih vlastoručnih ili elektroničkih potpisa.

U današnje vrijeme smatraju se sredstvom vjerodostojnosti, a vrlo često ih možemo nazvati točkom na i u važnim situacijama. Tako potpisom potvrđujemo svoj identitet, kupujemo, prodajemo, svjedočimo i odlučujemo se na mnoge životne prekretnice.

Budući da potpisi nose takvu važnost i težinu, istražili smo u kojim situacijama njihovo ispisivanje zna biti najstresnije, ali i najvažnije. Svoja osobna iskustva ispričalo nam je šest ljudi. Evo što su rekli.

Stresni, ali i jedva dočekani

Za Stefani Čamber iz Grabovca, 2020. godina bila je godina važnih potpisa, od onih stresnih do onih jedva dočekanih. “Na početku godine na potpis je došla hrpa papira vezana uz prvi kredit u životu i to onaj stambeni. Za djevojku od 23 godine, tada je to bilo užasno stresno, a u tom trenutku su mi ruke strašno drhtale”, prepričava.

Nakon toga, pao je i najljepši potpis, kaže, i to sa suzama radosnicama u očima. “U novom izdanju, s novim prezimenom stavila sam ga na vjenčani list. Osjećaj je bio neopisiv. Sad kad razmišljam, to su zapravo samo slova na papiru, ali slova koja te vežu za posebno važne prigode”, prisjeća se Stefani.

Potpisom do novog iskustva

Vrlo bitan potpis u svom životu, Gabriela Sliško iz Zagreba stavila je na dokumentaciju za uplatu depozita i prve mjesečne rate za stan u Valenciji u koju putuje kao Erasmus praktikant na četiri mjeseca.

“Budući da sam sve dogovorila online, bez stopostotne sigurnosti da će me stan zaista dočekati onakav kakav je na slikama, bila sam u velikoj nedoumici jer se ipak radi o većoj svoti novca. No, kako se kaže, tko ne riskira, ne profitira”, priznaje.

Matični ured kao mjesto važnih odluka

“Najstresniji potpis definitivno je bio onaj u matičnom uredu kada sam, nadam se, zauvijek promijenila svoje prezime. Unatoč tome što sam imala na izbor hoću li ostaviti svoje prezime i podršci supruga odlučila sam uzeti samo njegovo”, kaže Mia Kantolić iz Valpova.

Kada se posljednji put potpisala s djevojačkim prezimenom, prisjeća se, kroz glavu su joj proletjele diplome završenih škola, pohvalnice, posvete i neka stara, na to ime adresirana pisma. No, ljubav je pobijedila.

U stresnom trenutku tijekom vjenčanja svojih prijatelja, potpis na papir morao je staviti i Ninoslav Franjić iz Donjih Andrijevaca. Iako nije mijenjao prezime niti obećao doživotnu ljubav, uloga kuma u tom mu je trenutku bila vrlo važna. “Ne znam zašto mi je to bilo tako stresno, ali sjećam se samo da mi je bilo jako vruće i mislio sam da ću pasti u nesvijest”, govori uz smijeh.

Pouzdano elektronično potpisno rješenje

Iako je u svim ovim situacijama bio potreban fizički potpis olovkom na papiru, mnoge se birokracijske stvari danas mogu obaviti i elektroničkim putem. Pritom od velike pomoći mogu biti nove elektroničke osobne iskaznice povezane s besplatnom mobilnom aplikacijom Certilia.

Razvila ju je Agencija za komercijalne djelatnosti s ciljem da građanima omogući korištenje mobilnog identiteta, koji omogućava i udaljeno potpisivanje dokumenata. Pri tome, potpisni certifikat ima istu pravnu snagu kao vlastoručni potpis pa osim poslovnoj zajednici i javnoj upravi, Certiliu mogu koristiti i građani.

Certilia funkcionira kao vjerodajnica visoke razine – kao osiguranje elektroničke potvrde identiteta osobe, istovremeno omogućujući autentifikaciju u svrhu pristupa elektroničkim uslugama. Tako je pojednostavljen pristup portalu e-Građani, a uz aktiviranu eOsobnu građanima je dostupno više od 100 usluga.

AKD

Potrebno je aktivirati eOsobnu

Primjerice, moguće je predati zahtjev za putovnicu ili vozačku dozvolu, zatražiti dostavu dokumenata na kućnu adresu, prijaviti novorođenče, upisati dijete u dječji vrtić, upotrebljavati portal zdravlja, naručiti se za pregled kod liječnika ili pak potpisati ugovor za kupnju ili prodaju nekretnine.

Za sve to, potrebno je samo aktivirati elektroničku osobnu iskaznicu putem programskog paketa eID Middleware i čitača pametnih kartica kojim su neka računala već opremljena, a koji možete nabaviti i zasebno u obliku vanjskog uređaja. Detaljan proces aktivacije možete pogledati u videu.

Mobilni identitet omogućava pristup raznim e-uslugama

Tek nakon uspješne aktivacije eOsobne moguće je napraviti sljedeći korak – zatražiti mobilni identitet pomoću aplikacije Certilia. Potrebno je odabrati opciju Mobile.ID te si tako osigurati digitalnu vjerodajnicu najviše razine autentifikacije.

Njome svaka osoba u posjedu aktivirane elektroničke osobne iskaznice izdane u Hrvatskoj stječe mobilni identitet i pristup svim dostupnim e-uslugama putem mobilnih uređaja i to s najvišom razinom sigurnosti. Detalje aktivacijskog procesa možete pronaći u videu.

Osim kod kuće, aktivaciju eOsobne možete obaviti i u policijskim upravama gdje su dostupni mobilni kiosci, a na kojima odmah možete zatražiti i mobilni identitet. U slučaju gubitka inicijalnih podataka za registraciju i aktivaciju, novi podaci mogu se zatražiti u bilo kojoj policijskoj upravi u Hrvatskoj.

Pristanak na sve

Korištenje mobilnog digitalnog identiteta zasigurno će olakšati brojne stresne i nerijetko komplicirane birokracijske situacije. Jedna od njih dogodila se i Barbari Nikolašević iz Osijeka koja je svoj najstresniji potpis ispisala u bolnici.

“Nedavno sam morala na hitnu operaciju. Većinu vremena bila sam u polusvjesnom stanju, ali sam ipak dobila debeli bunt dokumenata koje je trebalo pročitati i potpisati. Potpisom na svakoj stranici dala sam pristanak na sve što će se dalje događati”, prepričava Barbara te dodaje kako u tom trenutku nije ni bila sigurna što potpisuje.

Nema više čekanja u redovima

Ne tako dramatičnim i životno vrijednim, ali i dalje vrlo bitnim potpisom, Osječanka Ivana Popović upisala se na fakultet. “U ogromnom redu pred referadom nitko od nas nije shvaćao koliko je zapravo bio bitan ovaj potpis budući da smo njime pristali na minimalno tri godine konstantnog (m)učenja”, prepričava uz dozu humora.

No, uz aktiviranu eOsobnu i mobilni identitet na aplikaciji Certilia, studenti neće više morati čekati u redovima, a upis na fakultet bit će jednostavniji.


Sadržaj nastao u suradnji s Agencijom za komercijalnu djelatnost.