FOTO: Vjekoslav Skledar

Poznata voditeljica o blagdanima između tri grada i najdražoj uspomeni: "Obitelj je na okupu, srce je na mjestu"

Kompromis je takav da smo s mojima za Božić, a s Dininom obitelji slavimo Novu, priča Nina Slišković Goleš

Poznata voditeljica o blagdanima između tri grada i najdražoj uspomeni: "Obitelj je na okupu, srce je na mjestu"

Kompromis je takav da smo s mojima za Božić, a s Dininom obitelji slavimo Novu, priča Nina Slišković Goleš

FOTO: Vjekoslav Skledar

Usprkos izazovima posljednjih godina i promjenama koje proživljavamo iz dana u dan, jedna stvar koja se ne mijenja i time nam daje sigurnost je blagdanski stol. S obzirom na to da svatko ima svoje omiljeno mjesto, jelo i trenutak Badnje večeri, Telegram i Coca-Cola donose serijal priča o čarobnim trenucima koji se pamte cijeli život. Jer uspomene su te koje ostaju i žive u nama.


“Moja obitelj ima tu jednu tradiciju da božićni ručak uvijek provodimo kod bake u Varošu, a popodne odlazimo drugoj baki na ručak. Ne znam jesam li ja to izmislila ili se to stvarno tako dogodilo, ali meni je u glavi da je jedne godine za Božić u Splitu padao snijeg. Imam u glavi te neke scene sestre i mene kako zakaputane, zabundane trčimo po snijegu kroz Varoš i spuštamo se na rivu”, prisjeća se radijska voditeljica Nina Slišković Goleš dok u kuhinji vješto sjecka češnjak.

Otvorila nam je vrata svog zagrebačkog doma u kojem živi sa suprugom Dinom i sinčićem Šimunom te ispričala kako se u njezinoj kontinentalno-dalmatinskoj obitelji slave blagdani.

“Prve tri godine studirala sam u Zadru i preko noći sam odlučila da ću fakultet završiti u Zagrebu. Prije 14 godina upisala sam diplomski na Fakultetu političkih znanosti i ostala. Doselila sam u devetom mjesecu i još se nisam snalazila, još nisam upoznala ni grad ni ljude. Kako sam paralelno studirala i radila na radiju poklopilo se da sam bila dežurna na sam Božić. Meni je to bio smak svijeta”, priča.

Za Božić moram biti doma

Budući da joj je to trebao biti prvi Božić bez obitelji, njezina mama i sestra odlučile su se upetljati. “U kombinaciji s mojim tadašnjim kolegom Bojanom Gazibarom dogovorile su da će me on ugostiti, napraviti mi tradicionalnu božićnu večeru, a poslale su mu i poklone za mene. Sjećam se te kutije, otvorila sam sestrin poklon i na poklopcu je bila zalijepljena njezina i moja slika. Pisalo je: “Nemoj Nina, dehidrirat ćeš”, prisjeća se brišući suze radosnice pa dodaje: “Opet ću zaplakati.”

“Bilo je stvarno lijepo, to su doista bile lijepe geste, predivne uspomene, osobite od strane jedne osobe koju još nisam dobro poznavala, ali tada sam se sama sebi zaklela: “Ovo je sad i više nikad, za Božić moram biti doma.”

Nina Slišković Goleš
Vjekoslav Skledar

Pao je kompromis

I od tada je još samo jedan Božić dočekala izvan Splita. “Kad smo se Dino i ja zaručili te smo godine odlučili ostati u Zagrebu, ali su i njegovi i moji roditelji došli k nama tako da smo imali Božić u krugu obitelji”, kaže dodajući da su iako je Dinina obitelj u Čakovcu, njezina u Splitu, a oni žive u Zagrebu, postigli kompromis.

“Rutina je da se u to blagdansko vrijeme prije Božića družimo s Dininim roditeljima. Kod nas u Zagrebu najčešće imamo taj jedan ‘fejk’ Božić prije Božića. Sam Badnjak i Božić provodimo kod mojih u Splitu, Novu godinu čekamo s njegovim roditeljima kod nas u Zagrebu dok je Uskrs rezerviran za Čakovec. Nekako smo se podijelili kako bi svi bili relativno zadovoljni. Naravno da bi svi htjeli da smo s njima cijelo vrijeme, ali neki kompromis se mora naći”, govori.

Tu se svi skupimo, i mali i veliki

Iako blagdanska okupljanja kao i kod većine obitelji i u Nininoj izgleda manje-više isto, ono što je uvijek konstanta, kaže, jedna je emocija koja je predivna.

“Moja sestra koja danas ima 32 i ja sa svoje 34 godine volimo tu našu obiteljsku tradiciju. Na badnje jutro spuštamo se na rivu, to se ne propušta. Bilo je Božića i bez kućica, Božića u lockdownu, ali riva je uvijek krcata na Badnjak ujutro. Tu se skupimo svi, i mali i veliki, svi se spuste barem na pet minuta nazdraviti i malo se podružiti. To nam je ritual koji je neizostavan, to se više ni ne dogovaramo, svi znaju gdje smo pa se spontano nađemo”, priča dok stavlja njoke na kuhanje.

Nina Slišković Goleš
Vjekoslav Skledar

Sve miriše na djetinjstvo

“Nakon toga se ide kod bake u Varoš na ručak. Zatim sestra sa svojom obitelji odlazi k muževoj obitelji i onda smo poslijepodne opet svi zajedno kod naše druge bake. To je to, obitelj je na okupu, srce je na mjestu”, kaže nam.

Iako i ona i sestra danas imaju svoje obitelji, zadržale su obiteljske običaje. “Ništa se tu ne mijenja, a tako je i s blagdanskim stolom uz koji se okupljamo i tih dana uživamo u druženju. Iako je mama posljednjih godina jako aktivna na Instagramu i stalno nešto eksperimentira s hranom, kad je u pitanju Božić s nekim stvarima nema igre”, poluozbiljno dodaje pa kaže:

“Na Badnjak baka iz Varoša kuha bakalar i kod nje smo na ručku. Budući da se ne možemo odlučiti je li bolji bianco ili na crveno, ona spremi i jedan i drugi. Taj isti dan mama i baka stavljaju pacati meso za pašticadu koju zajedno kuhaju za božićni ručak, a baka na badnje poslijepodne radi svoje fritule. Cijela kuća miriši na najljepše uspomene.”

Nina Slišković Goleš
Vjekoslav Skledar

Purica o kojoj se dandanas priča

U kuhinji Ninine mame, uz tradicionalna jela spremaju se i tradicionalni kolačići. “Obavezno napravi hvarski suhi kolač, razne varijante kolačića punjenih orasima te paprenjake. Ona ima taj starogrojski recept koji je negdje užicala i paprenjake sprema tjednima prije, zato što su oni sve bolji što dulje stoje. Moj tata je pak veliki fan kremastih kolača i da se njega pita rekao bi da su krempite najbolji kolači na svijetu pa mama uz suhe kolačiće radi i princess krafne i lenjingradske pufnice.”

Obitelj Slišković jedne je godine pokušala iskoračiti iz tradicionalnih okvira. Ninina sestra htjela je probati puricu. “To se na kontinentu jede i ja sam stvarno jela sjajne purice s mlincima, ali to kod nas nije običaj. Moja mama puricu nije nikada vidjela. Sestra je toliko zapela da smo išli u Kaštela i negdje iskopali domaću puricu. Mama ju je super pripremila, to uopće nije bilo upitno, ali je tata bio toliko razočaran što imamo – ‘kokoš za ručak za Božić?!’ Mislim da joj dandanas to nije oprostio”, kaže dodajući da je to izlet koji se često u obitelji prepričava.

Privatni album

Dino i mama razmjenjuju recepte

I njezin suprug Dino voli kuhati. “Veliki je fan kuhinje moje mame, a ona njegove. Njih dvoje stalno razmjenjuju recepte i kuharice, on je njoj prenio neke kontinentalne običaje i recepte pa je ona sva sretna kada napravi nešto po receptu koji joj je dao njen zet, dok on jako voli njezinu mediteransku kuhinju, tako da su dobra kombinacija”, kaže dodajući da mama nikog ne pušta u kuhinju.

“Čak i te godine kada smo svi zajedno bili u Zagrebu nisi mogao zakoračiti blizu štednjaku. To su te dalmatinske matere, što se može jako dobro vidjeti u Netflixovoj seriji From scratch kada glavna glumica dođe svekrvi u Italiju, pita je može li joj pomoći u kuhinji, a ona joj samo kaže: “Ovdje ja kuham.” To je to, nema odstupanja”, smije se.

Nina Slišković Goleš
Vjekoslav Skledar

Naša rolada za dvoje

Za kraj nam je otkrila jedan novi recept koji su ona i Dino isprobali ovih dana. “Budući da su moj muž i obitelj kontinentalci te da se ovdje tradicionalno priprema purica, kako bih prizvala emocije s tih naših druženja, odlučila sam se za jednu moderniju varijantu i napravila roladu od purećih prsa s kremom od brusnica i kremom od špinata u lisnatom tijestu uz koju se serviraju njoke i umak od orašastih plodova”, kaže te dodaje:

“Ovo je mali odmak od tradicije, ali mislim da je ova verzija idealna za sve one koji će Božić dočekati u dvoje.”

Pureća rolada za dvoje

Sastojci za roladu:

  • pureći file
  • 200 g sušenih brusnica
  • 200 ml narančina soka
  • 200 ml vode
  • 2 žlice šećera
  • šaka svježeg špinata
  • lisnato tijesto
  • sezam za posipanje
Nina Slišković Goleš
Vjekoslav Skledar

Priprema:

Pureći file rastvoriti i istući batom za meso, posoliti i popapriti. Sušene brusnice kuhati u narančinu soku s dodatkom vode i šećera dok se ne sjedini u gusti umak. Prema potrebi obraditi štapnim mikserom pa pustiti da se ohladi.

Na malo maslinova ulja prepržiti jedan češanj češnjaka i na njega ubaciti šaku svježeg špinata. Pirjati nekoliko minuta dok ne uvene. Špinat ohladiti i isjeckati.

Puretinu zatim premazati kremom od brusnice i kremom od špinata, naizmjenično, red po red namaza pa sve zarolati. Na kraju roladu umotati u lisnato tijesto i po želji posuti sezamom. Peći 15-20 minuta na 200 stupnjeva pa smanjiti na 180 i peći još 40-45 minuta, ovisno o pećnici.

Dok se rolada peče možete pripremiti umak od lješnjaka, oraha i badema. Njih sitno nasjeckati. Na tavi, na malo maslinovog ulja staviti sitno sjeckani češanj češnjaka i šaku orašastih plodova. Paziti da ne izgore. Dodati im vrhnje za kuhanje, sol i papar. Umak poslužiti uz njoke i roladu. Dobar tek!


Sadržaj nastao u suradnji s Coca-Cola Hrvatska.