FOTO: TMG CREATIVE

Savjeti za uspješnu karijeru: 'Budite proaktivni i drugačiji. Snimite video i pošaljite ga kao otvorenu molbu'

Alumne poznatog Veleučilišta istaknule su što je važno za razvoj karijere studenata i svih onih koji tek ulaze na tržište rada

Savjeti za uspješnu karijeru: 'Budite proaktivni i drugačiji. Snimite video i pošaljite ga kao otvorenu molbu'

Alumne poznatog Veleučilišta istaknule su što je važno za razvoj karijere studenata i svih onih koji tek ulaze na tržište rada

FOTO: TMG CREATIVE

“Prvi posao bilo mi je pranje prozora na benzinskim postajama, još u učeničkim danima. Napominjem to jer smatram da je svaki posao važan. Meni je ovaj pomogao u razbijanju treme i razvoju komunikacijskih vještina”, započinje naš razgovor Ivana Bilić, nekadašnja studentica Veleučilišta Edward Bernays, a danas predavačica ondje i specijalistica za digitalni marketing Atlantic Grupe.

Budući da se na današnjem tržištu rada izuzetno cijeni stečeno radno iskustvo, mnogim je studentima i mladima koji traže prvi posao to često i glavni problem. Zato Ivana, već na prvoj godini, svojim studentima ističe važnost dodatnog angažmana, pohođenja konferencija, volonitiranja i drugih aktivnosti koje mogu pomoći u stjecanju bilo kakvog iskustva.

Osim Ivane, izgradnju svoje poslovne karijere tijekom obrazovanja započele su i alumne Bernaysa Suzana Jovanović i Tatjana Spajić. Suzana danas radi kao voditeljica marketinga i komunikacija u Specijalnoj bolnici Sv. Katarina, a Tatjana je na poziciji savjetnice za odnose s javnošću u agenciji Val grupa, uz što također predaje na Bernaysu.

Idite u korak s trendovima

“Kontinuirano praćenje trendova u struci i van struke velika je pomoć kada ste u potrazi za poslom, a srž svega je i cjeloživotno obrazovanje. Živimo u dobu u kojem se trendovi jako brzo mijenjaju. Samo jedan od primjera je umjetna inteligencija. Ako želite biti konkurentni nužno je kontinuirano ulagati u vlastito znanje”, savjetuje Suzana.

Kao ključne vještine koje se cijene pritom ističe interpersonalne kompetencije koje su važne u kontekstu socijalnih interakcija – s ciljem izgradnje i održavanja kvalitetnih poslovnih i međuljudskih odnosa.

Tu su još i prezentacijske vještine, izvrsno znanje stranih jezika, informatička pismenost i analitičke vještine, kompetencije timskog rada, pozitivan stav te mogućnost uspješnog suočavanja sa stresom u izazovnim situacijama.

Organizaciju stavite na prvo mjesto

Kod uspješnog balansiranja karijere i obrazovanja, prema njenom mišljenju, ključna je organizacija. Dobar plan i postavljanje prioriteta je najvažnije, uz postavljanje kratkoročnih i dugoročnih ciljeva.

“Bitno je znati da ima i jako puno odricanja te da je to trenutak u životu kada studenti moraju odlučiti što im je prioritet, a što su ‘prerasli’. Naravno, ima i trenutaka u kojima će misliti da su zaglavili, no tek tada najviše mogu i moraju. Ostvarenje postavljenih ciljeva i prvih poslovnih rezultata najbolja su motivacija za dalje”, ističe Suzana.

Zato svakom studentu savjetuje što više prakse jer stečena iskustva tijekom prakse imaju posebnu vrijednost. “Imate mentore koji vas usmjeravaju i uče, a svi znamo da se na vlastitim greškama najbolje nauči. Isto tako, važno je znati prihvatiti svaku kritiku i usmjeriti je u svoju korist”, dodaje.

Kao toplu preporuku savjetuje i bilo kakav rad tijekom studija jer smatra da je to sjajan prostor i prilika u kojem mladi mogu otkriti smjer kojim žele ići, područje i vrstu djelatnosti u kojoj se najviše vide. “Svaki posao za vrijeme studiranja definitivno studente stavlja u bolju poziciju prilikom traženja poslova”, naglašava Suzana.

Suzana Jovanović okušala se u raznim poslovima – od IT-ja, preko glazbene industrije do medijske i PR scene Privatni album

Stječite iskustva što prije

S istim se složila i Tatjana. “Ne mora se pritom nužno raditi o iskustvu u struci jer su stjecanje radnih navika, upoznavanje ljudi i razvijanje komunikacijskih vještina sastavni dio gotovo svakog posla”, kaže.

Zahvaljujući tome, dodaje, studenti će nakon fakulteta vrlo vjerojatno moći jednostavnije prosuditi što žele raditi, a što ne, osvijestiti u čemu su dobri i znati to artikulirati i prezentirati svom budućem poslodavcu bez straha.

Ovisno o fakultetskim obvezama, studenti bi trebali odabrati posao uz koji fakultetske obveze neće patiti. “Ako u tom prvom koraku pogrešno prosude i od želje za stjecanjem radnog iskustva počnu raditi posao koji zahtijeva puno vremena i k tomu još budu uspješni, u tim godinama mogu zaključiti da im završeni fakultet ne treba za karijeru. I to je ono što se mnogima događa”, dodaje Tatjana.

Stoga uglavnom tek kasnije požale što su tako procijenili, a povratak na fakultet uz stalne poslove izuzetno je izazovan. “Zato je važno pronaći posao koji mogu savjesno raditi uz predavanja, ali da im taj posao istovremeno iz dana u dan pruža zadovoljstvo – da osjećaju da su financijski blizu samostalnosti, da tako grade samopouzdanje i da znanje s fakulteta mogu primjenjivati u praksi”, savjetuje.

Tatjana Spajić svoju je karijeru započela u telekomunikacijskoj kompaniji Tomislav Huha

Pokažite proaktivnost

Ivana pak svakodnevno svojim studentima na predavanju govori da je važno što više učiti za vrijeme studija – istraživati, pratiti trendove i pronaći se u onome što najviše žele. Pritom citira i jednog kolegu koji je rekao da je studij vrijeme za učenje, a ne za gledanje Netflixa.

“Za vrijeme porodiljnog, kada bi moj sin zaspao, često sam istraživala nove digitalne trendove. Tim primjerom želim reći da je u poslovnom svijetu, neovisno u struci, važno biti prisutan i pratiti što se događa”, kaže Ivana.

Studentima savjetuje da pošalju otvorene molbe za posao iako možda ta tvrtka ne traži zaposlenika te da se istaknu na drugačiji način – snime video, pokažu proaktivnost, jer tako je uspjeh zagarantiran.

“Mislim da je vrijeme od 20. do 30. godine života vrijeme kada treba više potegnuti, a nakon toga će doći trenutak kada će se mladi sigurno pronaći u onome što rade. Ne treba se pobuniti na prvo ostajanje nakon 17 sati na poslu jer koji god posao radite, rad se uvijek prepozna. Nekad prije, nekad kasnije”, ističe Ivana.

Dobro razmislite o odabiru studija

Budući da su sve tri sugovornice alumne Veleučilišta Edward Bernays, zajedno su se složile da je odabir studija vrlo važan kada je riječ o izgradnji budućnosti. Od izuzetne su im pomoći tako bili izvrsni predavači iz struke koji su im na realnim primjerima i recentnim studijama objašnjavali teoriju te ih tako na kvalitetan način pripremali za tržište rada.

Od prve godine studija na raspolaganju su im bile brojne agencije, tvrtke i medijske kuće na odabir za pohađanje prakse. Iskustvo, količina kompetencija i znanja koje u kratkom vremenu studenti dobiju tijekom prakse izvrsna su podloga za ulazak u realne sektore.

Uz redovne, Bernays tako upisuje i izvanredne studente te omogućuje individualni pristup u planiranju ispitnih rokova, što iz godine u godinu privlači sve više studenata.

Posebice onih koji su u punom radnom odnosu ili su pak kategorizirani sportaši, kulturni djelatnici, glazbenici – odnosno one koji iz bilo kojeg razloga nisu u mogućnosti redovito pohađati nastavu ili izlaziti na ispite u redovnim terminima održavanja.

Ivana Bilić radila je u novinarstvu, kreativnim agencijama, PR-u, pa sve do marketinga Privatni album

Iskoristite sve pogodnosti studentskog doba

Bernays zato među studentima broji sve više uspješnih poduzetnika koji žele formalizirati znanje stečeno u praksi, sportaša, balerina i osoba iz drugih specifičnih djelatnosti, koje nisu željele čekati završetak profesionalne karijere da bi se posvetili visokom obrazovanju te planiranju profesionalnog razvoja u budućnosti.

Važan naglasak pritom je stavljen na otvoren, podržavajući i mentorski odnos profesora prema studentima te se, s tim u skladu, za navedene kategorije studenata omogućuje i organizacija dodatnog ispitnog roka – sve kako bi mogli ostvariti svoje obrazovne i daljnje profesionalne ambicije te istovremeno ne ugroziti trenutačnu karijeru.

Na taj se način, kroz model ‘individualno izvanrednih’ rokova, otvara mogućnost akademskog razvoja ili prekvalifikacije i za već stasale profesionalce, ali i za mlade koji iz bilo kojeg razloga, uključujući i zdravstvene, ne mogu pohađati nastavu te pristupati ispitima u redovnim terminima.

Vodite se spojem teorije i prakse

Upravo taj individualizirani odnos predavača i čitavog osoblja sa studentima na Bernaysu je ono što će Tatjana zauvijek pamtiti. “Sve su nas znali poimence, nudili su nam svoju podršku kad god su smatrali da nam je nešto izazovno, ali i nakon fakulteta. Uvijek su nam davali povratne informacije te smo znali što nam dobro ide, a na čemu još trebamo raditi”, ističe.

Ivana je pak posebice zahvalna na tome što joj je Bernays dao priliku da upozna sjajne ljude iz struke jer smatra da svako novo poznanstvo vrijedi više. “Konkretno, marketing je struka u kojoj je važno poznavati ljude jer je pisana preporuka pri zapošljavanju i dalje najvažniji alat”, dodaje.

Uz sve navedeno, Suzani je velika prednost Bernaysa bila i mogućnost sudjelovanja u raznovrsnim dodatnim projektima i inicijativama, što joj je pomoglo da stekne iskustva koja joj i dan danas dobro dođu.

“Moram istaknuti i iskustva s predavanja te upijanje znanja po modelu – spoj teorije i prakse koji provodi Bernays od prve godine studija jer time studente zaista osposobljava za suočavanje s izazovima na tržištu rada”, zaključuje Suzana.


Sadržaj nastao u suradnji s Veleučilištem Edward Bernays.