Unutrašnjost Istre skriva predivna mjesta za vikend izlete. Oduševila nas je šarmantna vinarija iz 1885. godine

Napravili smo popis od šest lokacija na kopnenom dijelu poluotoka koje vrijedi posjetiti

FOTO: PIXSELL/VINARIJA ROSSI/TMG CREATIVE

Kada nam je potrebno opuštanje, razbibriga i neka zabavna aktivnost, često posežemo za putovanjima, odnosno novim iskustvima i doživljajima pa makar to ponekad bili kratki vikend izleti.

Posebice su nam primamljivi tijekom ljeta kada žudimo za time da gradski asfalt zamijenimo nekom plažom, šumom i drugim ugodnijim destinacijama.

Zato smo ovog mjeseca odlučili istražiti unutrašnjost Istre. Iako već znamo da ju krase brojne zanimljivosti, prirodne ljepote i autentični gradovi, uvijek postoje i oni skriveni dragulji koje bi valjalo pomnije istražiti.

U nastavku smo zato izdvojili šest takvih koje ne biste trebali zaobići tijekom posjeta ovom najvećem jadranskom poluotoku.

Jezero, vodopad i pećina u jednom

Zarečki krov uvrstio nam se na prvo mjesto. Riječ je o prostranoj pećini smještenoj na oko tri kilometra od Pazina. Ono što ju čini zaista posebnom jest najduža rječica ponornica u Istri – Pazinčica, koja nad pećinom stvara desetak metara visok vodopad koji se potom slijeva u desetak metara duboko jezero.

Ljeti je omiljeno mjesto mnogim lokalcima, ali i turistima koji ondje uživaju u kupanju, skokovima, šetnji, pecanju, amaterskom vaterpolu i piknicima. Nalazi se pored stare ceste za Cerovlje, malo iza nadvožnjaka Most Krasa, nakon čega slijedi makadamski neobilježeni put koji vodi do jezera i slapa.

Osim za kupanje i ljetno osvježenje, ovaj pazinski krajolik super je i za ljubitelje sportskog penjanja, s obzirom na to da se u okolici nalaze brojne označene pješačke, penjačke i istraživačke staze. Nizvodno od Zarečkog krova nalaze se slična pećina i slap pod nazivom Pazinski krov.

Zarečki krov omiljena je prirodna oaza pazinskog kraja Srećko Niketić/PIXSELL

Nekadašnje selo poznatih mlinara

Naselje udaljeno dvadesetak minuta vožnje istočno od Buzeta, pod imenom Kotli, jedan je od posebnijih istarskih fenomena. Nekadašnje gospodarski najjače selo na samo deset minuta od Huma s poznatim mlinarima i krojačima, danas je najpoznatije po rijeci Mirni koja je u kamenom vapnencu napravila kotle – po čemu je mjesto i dobilo ime.

Možemo ih opisati kao prirodne bazenčiće koji su posebice tijekom proljeća i rane jeseni idealno mjesto za osvježavajući kupanac. Tijekom ljeta, ovisno o vremenu i količini padalina, ponekad znaju presušiti, no unatoč tome ostavljaju prizore vrijedne divljenja.

Naselje je odlična lokacija za one koji preferiraju mirna mjesta i opuštajuće oaze, ali ujedno imaju dodatnu želju za istraživanjem. Ondje se nalaze i šetnice te stari mlin koji svjedoči prošlim vremenima, a okolica je pak prikladna za biciklističke i planinarske aktivnosti.

Kotli su obavezna stanica brojnim posjetiteljima Srećko Niketić/PIXSEL

Vinarija koja korijene vuče iz 1885. godine

Istru ne možemo zamisliti bez njenog vinarskog bogatstva, zato obilazak vrijedi upotpuniti i posjetom barem jednoj od tamošnjih izuzetno popularnih vinarija. Ona koja nas je posebno zaintrigirala je Vinarija Rossi, smještena u općini Vižinada na sjeverozapadu Istre. Povijest joj seže u 1885. godinu, a danas je vodi peta generacija obitelji.

Tim smo povodom razgovarali s 28-godišnjim Markom Rossijem, voditeljem proizvodnje. Dugogodišnju vinarsku tradiciju i obiteljsko nasljeđe opisao nam je interesantnim primjerom: “Moj se sin rodio u Europskoj uniji, ja u Hrvatskoj, otac u Jugoslaviji, djed u Italiji, a pradjed u Austriji, ali oduvijek nas veže jedna adresa – Bajkini 16, Vižinada.”

Svaka je generacija tako donijela neki iskorak u razvoju Vinarije, a posao je intenzivno krenuo 2003. kad su njegovi roditelji sagradili današnji podrum. Sada godišnje proizvode preko 100.000 boca vrhunskog vina koje plasiraju na svim važnijim mjestima u Hrvatskoj, ali ga i izvoze u Sloveniju, Srbiju, Crnu Goru, BiH i Njemačku.

U Vinariji Rossi godišnje se napuni preko 100.000 boca vina ©AirFoto Porec

Idealno upoznavanje s enogastro ponudom

Osim vrhunskih vina i vinograda na oko 18 hektara, Vinarija Rossi posebno se ističe i svojom destilerijom te autohtonim tasting obilascima koji su super stvar za upoznati se s istarskom enogastro ponudom. Podijeljeni su u tri kategorije, a Marko nam je pojasnio što svaki posjetitelj tijekom njih može očekivati.

Naime, Rossiji su jedni od rijetkih koji su otvoreni za goste svakog dana, pa i nedjeljom te blagdanima od 11 do 18 sati. Dolazak je prethodno potrebno najaviti i rezervirati, a na njihovoj stranici svim zainteresiranima su dostupne sve informacije.

Traditional Rossi degustacija osmišljena je kao upoznavanje s tradicionalnim vrijednostima obiteljske vinarije i destilerije Rossi. Uključuje kratku turu kroz vanjski prostor vinarije, degustaciju pet različita vina popraćenu tradicionalnim istarskim domaćim proizvodima te traje otprilike sat i pol”, kaže Marko.

Kušanje najboljih proizvoda

Innovative Rossi program se, osim što predstavlja uvod u obiteljsku tradiciju, fokusira i na istraživanje kreativnih novih okusa koje su uveli članovi pete generacije obitelji.

Uključuje obilazak na otvorenom i u zatvorenom prostoru, uključujući vinski podrum i destileriju, kušanje tri od Rossijevih najprestižnijih vina u pratnji s tradicionalnom istarskom hladnom platom te kušanje dva originalna koktela iz destilerije.

“Ovaj program nudi sveobuhvatan uvid u filozofiju pristupa obitelji Rossi prema vinarstvu. Uključuje uvod u vinariju obitelji Rossi i destileriju, detaljan obilazak vinskog podruma i destilerije uz objašnjavanje faza i specifičnih detalja proizvodnih procesa. Iskustvo završava kušanjem osam vina i posebnog brendija od autohtonih istarskih sorti grožđa”, dodaje Marko.

I ova je degustacija popraćena tradicionalnom istarskom hladnom platnom s domaćim proizvodima, a svi obilasci provode se na hrvatskom, engleskom, talijanskom i slovenskom jeziku. Vinska karta najpoznatija je po vinima Malvazija Templara, Malvazija Istarska, Moro, Rosé, Muškat žuti te Chardonnay.

Marko je peta generacija obitelji Rossi koja živi od vinarstva Privatni album

Kulturno i povijesno značajna naselja

Budući da je već nadaleko poznato da Istra, osim vrhunskim vinima, obiluje i jedinstvenim mjestima koja nose kulturno i povijesno značenje, kao neke od takvih svakako preporučujemo posjetiti Grožnjan i Vodnjan koji su međusobno udaljeni manje od sat vremena vožnje.

Grožnjan je poznat kao gradić umjetnika, a na međunarodnoj sceni posebice se ističe po ‘Festivalu Jazz is Back! BP’ koji se ove godine održava od 11. do 24. srpnja.

Tada će svi posjetitelji imati priliku uživati u jazz i blues notama glazbenika iz cijelog svijeta, kao što su Nelson Riveros, Mimika Orchestra i mnogi drugi. Svakako vrijedi posjetiti Gradsku galeriju Fonticus te prošetati kamenim uličicama koje odišu davnim vremenima.

U Vodnjanu se pak ne smije zaobići Palača Bettica koja datira iz 14. stoljeća te Park kažuna – muzej na otvorenom koji uprizoruje sve čari suhozida i tradicionalne gradnje mediteranskog područja. Budući da je mjesto poznato kao grad murala, šetnju će vam zaokupirati četrdesetak takvih umjetničkih prizora.

Posebnost Grožnjana su kamene ulice koje odišu šarmom Sandra Šimunović/PIXSELL

Prvi turistički speleološki lokalitet Istre

Na listu atrakcija uvrstili smo još i jamu Baredine – krški fenomen, geomorfološki spomenik prirode i prvi speleološki lokalitet Istre uređen za turističku namjenu. Duboka je 132 metra, a krasi ju 300 metara duga staza. Nalazi se u zapadnom dijelu Istre kod Nove Vasi između Poreča, Višnjana i Tara.

Podzemni prostor jame nastao je zahvaljujući djelovanju vode prije otprilike tri i pol milijuna godina. Tijekom srpnja, jamu je moguće posjetiti svakim danom od 10 do 18 sati, uz stručno vodstvo. Cijene ulaznica kreću se od sedam do 11 eura, a djeca do četiri godine mogu ući besplatno.

Obilazak traje otprilike 40 minuta, a obuhvaća šetnju stazom, posjet pet dvorana obogaćenih sigastim fenomenima i silazak do podzemnog jezera na dubini od 60 metara. Tijekom posjeta moguć je i susret s Istarskom čovječjom ribicom – najpoznatijim podzemnim endemskim vodozemcem.

S obzirom na temperaturu koja iznosi oko 14°C te na 270 stepenica koje je potrebno prijeći, u obilazak jame nemojte bez prigodne odjeće i udobne obuće.

U jami Beredine možete vidjeti i Istarsku čovječju ribicu Srećko Niketić/PIXSELL

Sadržaj nastao u suradnji s Vinarijom Rossi.