Vodič za sljedeće putovanje: Kako spriječiti blokadu kartica, krađu podataka i što nas čeka na bankomatu

Obišli smo svijet sa savjetima kako pripremiti svoj novčanik za daleka putovanja

FOTO: Shutterstock

Nekome sitnica, drugome pokvareni godišnji. Diljem svijeta ne možemo očekivati iste standarde i navike u plaćanju, a ono je na kraju dana temelj svakog putovanja. Značajan dio troška poput smještaja i avionskih karata riješit ćemo u samom startu, dok smo još kod kuće. Ali pet do dvanaest uvijek se postave ista pitanja: Kad koristim karticu, trebam li odabrati lokalnu valutu ili euro? Primaju li uopće moje kartice? Što ako mi ih banka blokira zbog sumnjivih transakcija? Što ako ih izgubim ili ih netko ukrade?

Načelno je dobra praksa nakloniti se više karticama i pokušati koristiti gotovinu čim manje. Izgubljenu ili ukradenu karticu možete brzo i jednostavno deaktivirati putem m-bankinga ili pozivom korisničkoj podršci svoje banke. Stoga je uvijek dobra ideja zapisati si kontakt banke i izdavača kartice za inozemne pozive. Ono što malotko čini, ali je jednako pametno napraviti, je i obavijestiti banku i izdavača kartice o putovanju – koliko će trajati i kuda ćete se kretati – kako biste izbjegli eventualnu blokadu. I, na kraju, uključite si obavijesti m-banking aplikacije kako biste lako i pravovremeno uočili eventualne sumnjive transakcije.

Na sva pitanja odgovorili smo kratkim pregledom po svijetu od Južne Amerike do Dalekog istoka.

Maroko

Najveći izazov može predstaviti Maroko, kao prvi na listi država koje se najviše oslanjaju na gotovinu. Za njim odmah kaskaju Egipat, Nigerija i Kenija. Pravo iskustvo Maroka je upravo na ulicama njegovih gradova, u uličnoj hrani i na raznovrsnim tržnicama, koja su ujedno i mjesta gdje jedino gotovina prolazi.

Isto pravilo kao i uvijek vrijedi, nemojte izlaziti s velikim količinama keša. Osim što je džeparenje uobičajena stvar na nagužvanim turističkim ulicama, uobičajeno su iskustvo i uigrane prevare u kojima je nekada bolje imati čim manje u novčaniku.

Iako ćete na mnogim mjestima moći platiti karticom, preporuča se koristiti ju isključivo u etabliranim lokalima. Napučena mjesta na otvorenom gdje imate minimalnu kontrolu, čine vašu karticu lakom metom za kopiranje podataka. Bankomata, na sreću, ima zaista svuda. Potrebno ih je, međutim, jednako pažljivo birati i paziti na ponuđene pristojbe tijekom transakcija.

Europa

Zanimljivo je da se među top 20 zemalja koje se najviše oslanjaju na gotovinu nalaze čak četiri europske zemlje – Bugarska, Grčka, Rumunjska i Češka. No, na našu sreću, svi su naši računi dio veće međunarodne bankarske mreže u Europi. Zato se pri putovanju na kontinentu, često možemo osloniti upravo na poslovnice i bankomate naše matične banke.

Tako se korisnici Erste banke u Hrvatskoj pri putovanje u Češku ili Rumunjsku, ali i Austriju, Srbiju, Slovačku i Mađarsku, ne trebaju brinuti oko izbora bankomata kako bi podigli gotovinu i to bez naknade. Pri tome, Erste banka kontinuirano ulaže u sigurnost svojih korisnika i njihovih kartica. Među njihovim akcijama je i monitoring sumnjivih transakcija koje su osobito važne pri putovanjima. Limiti za dnevne transakcije i podizanje gotovine na bankomatu također su efektivni načini sprečavanja kartičnih prevara čak i u slučaju da su vam podaci kompromitirani.

Zemlje koje se pak nalaze na sasvim drugom kraju već spomenute liste su zemlje sjeverne Europe poput Norveške i Finske. One se zajedno s Danskom, Ujedinjenim Kraljevstvom, Švedskom i Nizozemskom nalaze među top 10 zemalja svijeta koje se na gotovinu oslanjaju najmanje. Sve su kartice, bile fizičke ili digitalne, dobrodošle.

Sigurnost online

Sve su popularnija i online plaćanja tijekom putovanja. Pri tome, ne mislimo isključivo na bukiranje leta i smještaja prije samog odlaska. Kupovina ulaznica za muzeje i galerije, parkove prirode i izlete, posebne ture i slične atrakcije, sve se više sele na online platforme. Na primjer, na Etnu se više ne možete popeti niti obići Pompeje bez online bookinga i već plaćenih ulaznica.

Upravo ovakve situacije mogu biti osobito skliske za gubitak podataka od kartice, lažne transakcije i slične prevare. Pogotovo kada nismo sigurni koja je institucija zapravo nadležna za prodaju ulaznica, niti se možemo dobro snaći na stranom jeziku, moramo biti pažljiviji.

Zato uvijek oprezno birajte stranice na kojima ćete podijeliti podatke i ne podliježite pritisku da sve obavite čim prije kako ne biste izgubili vrijeme ili termin za ulazak u Sikstinsku kapelu.

Posjetite stranice turističkih zajednica ili se prošećite do njihove obližnje poslovnice i pitajte za sve informacije koje su vam potrebne kako biste sasvim uklonili rizik. Možete se poslužiti i brojnim turističkim blogovima i komentarima drugih turista koji vrlo otvoreno otkrivaju prevare kojima su sami postali žrtve. Kako se generalno zaštititi u ovakvim i brojnim drugim situacijama, možete potražiti i na stranicama Erste banke.

 

Argentina

Kartice su u Argentini do nedavno bile najgori način plaćanja za turiste. Brojni blogovi i financijske kolumne upozoravali su kako je fiksni tečaj konverzije kad se koriste kartice gotovo dvostruko skuplji u odnosu na gotovinu. Istom količinom novca u kešu mogli bismo pokriti gotovo dvostruko veći iznos računa nego s karticom.

Argentinska centralna banka je u studenom prošle godine uspostavila novu valutu, isključivo za turiste, dolar za strance koji prati realnu vrijednost dolara na argentinskom tržištu, a ne onu fiksnog tečaja. Prije izlaska nove valute, inicijativu su podržali i vodeći kartičari u svijetu pa se, ako ste planirali skoro putovanje na drugi kraj svijeta, ne morate više brinuti.

Brazil

U susjedstvu prethodnog primjera, Centralna banka Brazila turiste primarno upozorava na važnost promjene valute u certificiranim mjenjačnicama koje su označene i vidljive u aplikaciji ‘Cambio Legal’. Sve se savjetuje da gotovinu podižu isključivo na bankomatima banaka i onima koji su pod video nadzorom.

Prevare na bankomatima s čitačima podataka kartica u samom uređaju su česte. Najbolje je naoružati se karticama i gotovinom, a kada je u pitanju plaćanje kreditnim ili debitnim karticama, svakako odaberite plaćanje u lokalnoj valuti.

Tako će u transakciji biti korišten tečaj konverzije koji koristi vaša banka, a to je najbolji koji možete dobiti. Ako platite u svojoj valuti, posrednik plaćanja nametnut će svoj tečaj konverzije koji je obično dosta nepovoljniji.

Meksiko

Ako se pak zaputite malo sjevernije u Meksiko, najviše pozornosti obratite na bankomatima. Naime, Meksiko se još uvijek jako oslanja na gotovinu. Plaćanje benzina donedavno je bilo moguće isključivo gotovinom. Ako se odlučite na putovanje autocestama morate odabrati ili vinjetu ili plaćanje gotovinom.

Gotovo svi muzeji i arheološke lokacije ulaznice nude isključivo za keš. Istovremeno će vam svi savjetovati da ne nosite velike količine keša na sebi.

Zato je važno da dobro proberete raspoložive bankomate. Najsigurniji će uvijek biti oni od velikih bankarskih sustava, no njih nećete pronaći nužno na svakoj lokaciji svog putovanja. Tamo će vas dočekati neovisni bankomati s troškom pristojbe po svakoj transakciji, ali to nećete moći izbjeći.

Zato uvijek pripazite da je bankomat koji koristite zaista za meksičke pesose, a ne slučajno za američke dolare jer, da, i toga ima. Obavezno odbijte pristojbu za konverziju, ukoliko vas bankomat to pita. Dobit ćete svoj novac, ali će konverziju provesti vaša banka po povoljnijem tečaju.

Kina

Putovanje i plaćanje po Kini može biti osobito izazovno izvan turističkih i urbanih centara. Iako će etablirani hoteli, restorani i brendovi dućana prihvatiti međunarodne kartice različitih izdavača, puno će više uličnih prodavača, kioska, manjih poslovanja tražiti gotovinu ili ponuditi plaćanje WeChat Pay ili AliPay walletom.

Na putu prema bezgotovinskom društvu, većina je kineskih trgovaca naprosto preskočila fizičke kartice i prešla na mobilne. Od 2019. ove dvije platforme mogu koristiti i turisti s međunarodnim karticama.

Brojni blogeri i turistički vodiči upozoravaju kako WeChat Pay može biti kompliciran za korištenje jer ne dopušta transfer novca s jednog na drugi račun kada su u pitanju međunarodne kartice. Međutim, Alipay unutar svog walleta ima ‘Tour Pass’ mini program za turiste koji vrijedi 90 dana.

On, za razliku od WeChat Pay platforme, ne podrazumijeva direktno korištenje vlastite kartice, nego njezino povezivanje s prepaid virtualnom karticom unutar aplikacije. Potrebno je prebaciti minimalno 100 juana ili 13 eura kako bi se kartica aktivirala, a maksimalni transfer je 2000 juana ili 254 eura. Nakon 90 dana od početka korištenja, kartica će se deaktivirati, a sav preostali iznos na njoj automatski će se vratiti na vašu karticu.

Šira regija istočne Azije

Plaćanje mobitelom ujedno se smatra i najsigurnijim načinom plaćanja u Kini jer ne ostavlja podatke o kartici u sustavu prodavača. Štoviše, sve je više trgovaca koji prihvaćaju isključivo plaćanje mobitelom. Što se tiče gotovine, najlakše je odmah je zamijeniti u zračnoj luci po dolasku ili je podići na bankomatima po putu. Međutim, podizanje i zamjena gotovine uvijek dolazi uz neku naplatu transakcije.

Ova su dva walleta samo dio funkcionalnosti takozvanih superaplikacija. Na primjer, u Kini ne možete koristiti WhatsApp već WeChat koji je najkorištenija aplikacija za dopisivanje u Kini, ali i obližnjim zemljama. Unutar obje aplikacije možete, osim mobilnog plaćanja na licu mjesta, kupiti ulaznice za društvena zbivanja, karte za buseve i vlakove, naručiti i platiti taxi.

Zemlje istočne Azije taman prije korone krenule su u prilagodbu svih sustava kako bi korisnici payment aplikacija jedne zemlje, mogli istu koristiti i u bilo kojoj drugoj iz regije. Tako je Alipay danas široko zastupljen u Južnoj Koreji, Filipinima, Tajlandu, Indoneziji, Maleziji, Indiji, Japanu, a može se koristiti i u brojnim drugim državama danas već diljem svijeta.

Za ovako daleka putovanja važno je obavijestiti svoju matičnu banku o lokaciji i trajanju puta kako vam kartice ne bi bile deaktivirane zbog sumnje na prevaru.

Tajland i Indija

Kao jedna od najpopularniji turističkih lokacija ovog desetljeća, Tajland se brzo digitalizira. Na brojnim mjestima prihvaćaju kartice i mobilno plaćanje, no još uvijek je pametno na sebi imati nešto gotovine.

Ulični trgovci još uvijek će češće prihvatiti gotovinu nego neki drugi oblik plaćanja. Međutim, generalno je prihvaćen savjet otputovati na Tajland s eurima u gotovini i tek ih tamo razmijeniti zbog manje naplate konverzije – bilo na aerodromu ili na ulici.

Na Tajlandu pa tako i u Indiji, uvijek je važno imati gotovine na sebi, ali ne svu ili puno gotovine. Unaprijed isplanirajte za što bi vam sve trebala, a ostatak pohranite u sefu u hotelu ili nemojte ni dizati više s bankomata.

U Indiji je gotovinu jeftinije podići na bankomatu ili razmijeniti u gradu nego u zračnoj luci. Google Pay, Samsung Pay i brojni drugi mobile payment novčanici se koriste diljem Indije, ali još uvijek manje nego u Kini i Južnoj Koreji, dok u većini ugostiteljskih objekata u gradovima možete platiti karticom.


Sadržaj nastao u suradnji s Erste bankom.