Amerika odobrila upotrebu AstraZenecinog lijeka protiv korone, Europa ga još proučava. Ovo su detalji

Stručnjaci napominju da Evusheld nije zamjena za cijepljenje, ali bi mogao biti vrlo važan

Seamless pattern with drugs pills and capsules. Vector illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Američka Uprava za hranu i lijekove odobrila je početkom prosinca lijek za prevenciju covida kod odraslih osoba, Evusheld. To je prvi lijek za prevenciju covida kod ranjive populacije, što predstavlja veliku prekretnicu u borbi protiv pandemije. Astra Zenecin Evusheld, koji je kombinacija dvaju monoklonskih protutijela (tixagevimaba i cilgavimaba), dobio je odobrenje za hitnu upotrebu za sve starije od 12 godina, s umjereno do ozbiljno kompromitiranim imunološkim sustavom, koji nisu trenutno zaraženi ili bili izloženi virusu.

Lijek se sastoji od dva monoklonska antitijela. Monoklonsko antitijelo je vrsta proteina koja je dizajnirana da prepoznaje i veže se za specifičnu strukturu, nazvanu antigen. Ova antitijela vežu se za šiljasti protein virusa koji uzrokuje covid na dva različita mjesta. Vezanjem za spike protein očekuje se da će lijek spriječiti virus da uđe u stanice i izazove infekciju. Budući da se ova antitijela vežu za različite dijelove proteina, njihova kombinacija može biti učinkovitija od pojedinačnog korištenja svakog od njih.

Cijepljenje je i dalje prioritet

Cijepljenje je i dalje prioritet u prevenciji koronavirusa ali je ovaj lijek iznimno važan za imunokompromitiranu populaciju jer je manje vjerojatno da će te osobe reagirati na cjepivo. Cjepiva nude sveobuhvatniju zaštitu. U Americi je već dostupno 700.000 doza ovog lijeka.

Monoklonska antitijela su dodatak za popunjavanje praznina jer neke osobe imaju oslabljeni imunološki sustav koji je nije sposoban odgovoriti. Studija iz studenoga je pokazala da su cjepiva Pfizera i Moderne manje štitila od hospitalizacije osobe s oslabljenim imunološkim sustavom nego njihove imunokompetentne vršnjake iako obje skupine imaju koristi od cjepiva. I ljudi koji imaju povijest teških nuspojava na cjepiva mogu primiti terapiju antitijelima. To ne obuhvaća one koji odbijaju cijepljenje.

Ne zna se koliko je učinkovit protiv omikrona

Koliko je tretman monoklonskim antitijelima učinkovit protiv omikrona još se ne zna jer su antitijela razvijena dok se omikron još nije pojavio. Na temelju prvih testiranja, Astra Zeneca kaže da omikronove mutacije ne oslabljuju značajno zaštitu Evusheldom. Ali postoji bojazan da bi drugi tretmani monoklonskim antitijelima mogli izgubiti veliki dio učinkovitosti. Pokazalo se da je omikron otporan na casirivimab i imdevimab, dvije slične terapije.

I američki stručnjaci ističu da lijek nije zamjena za cijepljenje. Cjepiva pomažu u izgradnji pamćenja našeg imunološkog sustava, što dovodi do dugotrajnije zaštite nego što monoklonska antitijela nude. Vrijedno je dati priliku svome tijelu da se ne razboli, a monoklonska antitijela su samo jedna od strategija prevencije. Lijek se primjenjuje u dvije uzastopne injekcije, tixagevimaba i cilgavimaba. Oba antitijela imaju dugotrajno djelovanje, smanjujući rizik razvoja bolesti do 77 posto čak i šest mjeseci nakon davanja.

EMA-in odbor za humane lijekove CHMP započeo je kontinuirani pregled Evushelda još u listopadu. Odluka da se započne s recenzijom temeljila se na preliminarnim rezultatima kliničkih studija koje su sugerirale da lijek može pomoći u zaštiti od bolesti, piše na stranicama EMA-e. Ona će procijeniti više podataka o kvaliteti, sigurnosti i učinkovitosti čim postanu dostupni. Trajni pregled će se nastaviti sve dok ne bude dovoljno dokaza da proizvođač može službeno podnijeti prijavu za stavljanje u promet.