Borba protiv hemoroida: Napravili smo popis svih dobrih i loših namirnica za zdravlje crijeva

Prilagodba prehrane i promjena životnih navika mogu biti ključni za prevenciju hemoroidalne bolesti

FOTO: Shutterstock

Nelagoda i sram najčešći su razlozi zbog kojih se o hemoroidalnoj bolesti ne priča često, što nadalje može rezultirati nemogućnošću točnog dijagnosticiranja, kao i određivanja sveukupnog broja oboljelih. Pojedina istraživanja kazuju ipak da od nje pati između 20 i 50 posto svjetske populacije, a gotovo svaka druga osoba iznad 30 godina se barem jednom u životu susretne s ovim problemom.

Hemoroidi su kao venski jastučići smješteni na kraju završnog dijela debelog crijeva u blizini rektuma te imaju važnu ulogu u reguliranju i pražnjenju crijeva. No, pravi patološki problemi pojavljuju se tek kada u tom dijelu dođe do povišenog tlaka koji rezultira oticanjem ili povećanjem ovih tjelesnih struktura.

Tako dolazi do potpunog začepljenja ili oticanja venskih krvnih žila unutar rektuma ili ispod kože anusa te do pojave hemoroida koji mogu biti vanjski ili unutarnji. Vanjski se najčešće očituju kao bolne otekline u području oko anusa s popratnim svrbežom ili peckanjem, dok na unutarnje upućuju bol, nelagoda i krvarenje tijekom ili nakon pražnjenja crijeva.

Važna je pravovremena dijagnoza

Slični simptomi mogu upućivati i na ozbiljnija kronična oboljenja poput raka crijeva, Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa, stoga je vrlo važno kontaktirati liječnika na vrijeme kako bi se postavila valjana dijagnoza.

Kao neki od glavnih uzroka pojave hemoroidalne bolesti navode se analne infekcije, dugotrajno sjedenje, loše prehrambene navike, kontinuirano naprezanje kod pražnjenja stolice uzrokovano zatvorom, pretjerano opterećenje kod podizanja teških predmeta, ali i genetske odrednice poput slabog i osjetljivog vezivnog tkiva.

Povećani rizik pojavljuje se kod pretilosti ili trudnoće, budući da prekomjerna težina, kao i beba, stvaraju dodatan pritisak na analnu regiju. Povećana iritacija također se češće javlja kod osoba koje svakodnevno konzumiraju prezačinjenu i ljutu hranu, ali i kod onih koji često imaju probavne smetnje – proljev ili zatvor.

Liječenje operacijom ili promjenom životnih navika

Ovisno o stupnju oboljenja i jačini simptoma, liječenje hemoroida ponekad se obavlja operacijskim zahvatima, posebice kod onih vanjskih. Za unutarnje pak često ne postoji univerzalan lijek – važno je poraditi na ublažavanju simptoma ili uvesti preventivne aktivnosti koje će spriječiti njihovu ponovnu pojavu.

Pritom se ponajviše ističe prilagodba prehrane, stoga smo u nastavku izdvojili namirnice koje je potrebno više konzumirati, ali i one koje nije loše izbaciti s jelovnika.

Namirnice bogate vlaknima

Vlakna su prva preporuka kada je riječ o saveznicima u rješavanju problema neželjenih hemoroida. Važna su za reguliranje probave i kvalitetan rad crijeva, omekšavaju stolicu, smanjuju rizik od zatvora te sprječavaju naprezanje tijekom pražnjenja crijeva.

Stoga su pogodne namirnice poput pšeničnih, kukuruznih i zobenih žitarica koje ujedno sadržavaju i vlakna koja pozitivno djeluju na regulaciju razine glukoze u krvi i kolesterola.

Ječam je pak bogat vlaknima zvanim beta glukan koji u debelom crijevu stvara viskozni gel te omekšava stolicu i pomaže u održavanju zdravlja debelog crijeva, a slične prednosti ima i kvinoja.

Sjemenke, mahunarke i orašasti plodovi

Chia i lanene sjemenke također se smatraju idealnim izvorom vlakana, a odličan su dodatak raznim jelima, od shakeova do zdravih verzija deserata.

Zatim slijede mahunarke kao što su slanutak, grašak, grah i leća. Primjerice, 100 grama slanutka sadrži gotovo osam posto vlakana, ista količina graha ima oko šest posto, dok 100 grama sušenog mladog graška ima više od osam posto vlakana. Vlaknima su bogati i orašasti plodovi poput badema ili oraha, pa tako šaka njih može imati i do tri grama vlakana.

Zeleno lisnato povrće bogato vitaminom K

Neophodni vitamini i minerali za pravilno funkcioniranje organizma, kao i vlakna za zdravlje crijeva i bolju probavu, osiguravaju se i povećanim unosom voća i povrća. Savjetuje se jesti korjenasto povrće poput celera, krumpira, mrkve i cikle, a poseban se naglasak stavlja i na zeleno lisnato povrće.

Kelj, blitva, raštika, prokulica, zelena salata i kupus bogati su vitaminom K koji pomaže u normalnom zgrušavanju krvi te smanjuje rizik od nekontroliranog krvarenja, zbog čega je izuzetno važan za osobe koje pate od hemoroidalne bolesti.

Krastavci su također super namirnica jer imaju visok postotak vode koja pomaže u razgradnji unesene hrane, dok artičoke sadrže vlakna koja utječu na razmnožavanje zdravih bakterija u crijevima.

Savjetuju se razne varijante voća

Od voća je pak dobro birati ono bobičasto koje je ispunjeno proantocijanidinima koji jačaju kapilare i vene te smanjuju njihovu krhkost, a najviše ih ima u crnom ribizu, crvenom grožđu i borovnicama. Bogatstvo vlakana pronaći se može pak u jabukama i kruškama koje se zbog toga savjetuje jesti s korom.

Za probavni sustav vrlo su korisne i banane te suhe šljive. Banane, između ostaloga, sadržavaju pektin koji pripomaže u formiranju stolice u probavnom traktu te škrob kojim se hrane zdrave crijevne bakterije.

Šljive su također poznate po tome da pomažu u regulaciji probave jer opskrbljuju crijeva jednostavnim šećerima koji privlače tekućinu u crijeva. Kada se topiva vlakna pomiješaju s tekućinom, u crijevima dobivaju gelastu strukturu te mogu omekšati stolicu i spriječiti zatvor i dodatno napinjanje.

Dodatna zaštita rektalnog područja

Osim navedenih namirnica, pomoć u tretiranju hemoroidalnih stanja te u procesima ponovne epitelizacije i normalizacije analne sluznice je PROCTOSAL. Dolazi u obliku rektalne kreme i rektalne mikroklizme koje su posebno formulirane za rektalni ekosistem.

PROCTOSAL rektalna krema i mikroklizma kreirane su na bazi natrijevog hijaluron butirata u obliku patentirane molekule Ithabut ® i dimetikona. Ithabutova hijaluronska kiselina vlaži rektalnu sluznicu, a hvaljena butiratna kiselina pomaže u njenom obnavljanju, zacjeljivanju fisura, krvarenju te joj vraća funkciju i cjelovitost.

Dimetikon, kao dodatna tvar, stvara mukoadhezivni gel te djeluje kao barijera na sluznici štiteći tkivo rektuma od daljnjih oštećenja, primjerice, tijekom pražnjenja crijeva. PROCTOSAL rektalna krema i mikroklizma dostupne su u svim ljekarnama i online.

Pontus Pharma

Izbjegavati začinjenu hranu i mesne prerađevine

Ako vas muče hemoroidi, prvenstveno je preporučeno izbjegavati ljutu i previše začinjenu hranu. Iako ona nije uzrok pojave hemoroida, pogoršava simptome tijekom oboljenja jer dodatno nadražuje crijeva i anus tijekom obavljanja velike nužde pa dovodi do neugodnog peckanja i boli.

Upravo zbog toga, s jelovnika bi se trebale izbaciti i mesne prerađevine poput kobasica, kulena i sličnih proizvoda koji obiluju začinima i crvenom paprikom.

Brza visoko prerađena hrana, alkohol, slatkiši, slatki napici, dodatni zaslađivači i pretjerano slane grickalice zbog manjka vlakana nepovoljno utječu na kvalitetu probave i često dovode do zatvora, ali i proljeva, stoga ih je korisno što više smanjiti u prehrani.

Promijenite životne navike

Uz regulaciju prehrane, za prevenciju hemoroidalne bolesti važno je poraditi na promjeni životnih navika. Izbjegavajte dugotrajno sjedenje i pretjerano naprezanje, pijte što više tekućine, posebice vode i čajeva, jer doprinose kvalitetnoj probavi.

Laganu tjelovježbu uvrstite u dnevni raspored. Redovita fizička aktivnost pozitivno djeluje na probavni sustav te potiče rad crijeva, ali i pomaže u održavanju optimalne tjelesne težine.

Također, veliku nuždu obavljajte samo kada vas to organizam i traži, bez naprezanja i provođenja suvišnih sati na WC školjci. Izbjegavajte naviku čitanja novina ili surfanja na internetu dok ste na toaletu već se pritom bolje skoncentrirajte na ono zbog čega i jeste ondje.


Što jesti:

  • kukuruzne, zobene, pšenične i ječmene žitarice
  • lanene i chia sjemenke
  • mahunarke – grah, grašak, leća, slanutak
  • orašasti plodovi – bademi, orasi
  • bobičasto voće – borovnice, crni ribiz, crveno grožđe
  • ostalo voće – jabuka, kruška, banane, suhe šljive
  • korjenasto povrće – celer, krumpir, mrkva i cikla
  • zeleno lisnato povrće – kelj, blitva, raštika, prokulica, zelena salata i kupus
  • krastavci i artičoke

 

Što izbjegavati:

  • začinjena i ljuta hrana
  • mesne prerađevine – kulen, kobasica
  • brza visoko prerađena hrana
  • alkohol
  • slatkiši
  • dodatni zaslađivači
  • zaslađeni napitci
  • pretjerano slane grickalice

Sadržaj nastao u suradnji s Pontus Pharmom.