Doktori imaju novi tretman za liječenje suhog oka: čepić

Materijal sa silicijem veličine 1 milimetra ugrađuje se u suzni kanal. To smanjuje osjećaj peckanja i boli

Allergic conjunctivitis flat design long shadow color icon. Seasonal spring, summer pollen allergy symptom. Bacterial, viral infection. Eye irritation, redness. Vector silhouette illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Novi tretman mogao bi ponuditi rješenje ljudima koji pate od suhog oka, piše na stranici Mayoclinic. Novi pristup u liječenju suhog oka začepljuje otvore suznih kanala sitnim silikonskim čepovima. Ovi punktalni čepovi zatvaraju maleni otvor, punctum, koji imamo u unutrašnjem kutu gornjeg i donjeg kapka. Zatvarač čuva i naše vlastite suze i dodane umjetne suze.

Simptomi suhog oka uključuju bol, zamagljen vid i osjećaj pijeska u očima. Oko može biti crveno, osjetljivo na svjetlost i suziti. Za većinu ljudi s blagom suhoćom oka dovoljne su kapi za oči, bez recepta. Ali takve kapi ne rješavaju temeljnu upalu koja je, u mnogim slučajevima, odgovorna za suhoću oka.

Suze su važne za jasnoću vida

Suze se sastoje od vode, nešto lipida ili masti. Svaki puta kada trepnemo, sloj suza proširi se preko prozirnog vanjskog sloja oka, rožnice održavajući oko čistim i vlažnim. Suze su vrlo važne za jasnoću vida. Kako starimo oko proizvodi sve manje tekućine, bolest suhog oka češća je kod osoba starijih od 50 godina, a posebno su pogođene žene zbog hormonskih promjena.

Suho oko može biti i rezultat nuspojava nekih lijekova, onih protiv prehlade, alergija i visokog krvnog tlaka, ne pomaže ni dijabetes i predugo korištenje ekrana. Čest je problem upala oka koja zahvaća rožnicu, konjunktivu, suzne i meibomske žlijezde.

Neki puta liječnici prepisuju kapi za oči koje sadrže protuupalne lijekove ali čak 60 posto pacijenata prestaje ih koristiti zbog pečenja, bolnih i iziritiranih očiju, pokazuje studija iz 2020.godine, objavljena u časopisu Clinical Ophtalmology.

Čepić se vadi nakon tri mjeseca

A neuspjeh u liječenju teških slučajeva može rezultirati oštećenjem površine oka, i ako se ne liječi, abrazijom površine rožnice, čirevima na rožnici i gubitkom vida.

U postupku koji traje kraće od jedne minute, kompozitni materijal sa silicijem, veličine 1 milimetra ugrađuje se u suzni kanal. Kako proizvođač mayocli objašnjava, djelomičnim zatvaranjem suznog kanala, uređaj pomaže u očuvanju suza koje su tamo i pruža trenutan osjećaj olakšanja od peckanja i boli.

Kombinacija ovakvog čepa i automatskog otpuštanja ciklosporina osmišljena je za pacijente koji se ne pridržavaju liječenja. Nakon tri mjeseca čepić se vadi, a po potrebi tretman se može ponoviti. U kliničkom ispitivanju, u bolnici u Meksiku, sudjeluje 20 pacijenata. Svakako će trebati puno opsežnija studija da se vidi koliko ovaj čepić može pomoći pacijentima, kažu oftalmolozi.