Od sindroma suhog oka boluju stotine milijuna ljudi, znanstvenici misle da su pronašli neobično rješenje

Oko 12 posto svjetske populacije ima suho oko

Eye vision icon flat vector. View look. See watch,Image: 654806219, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes
FOTO: Profimedia

Oko 12 posto svjetske populacije ima suho oko, stanje kod kojeg oko ne suzi dovoljno da bi se samo podmazalo. Trenutno ne postoji lijek za bolest suhog oka, tek tretmani koji pomažu u olakšavanju simptoma. Tretmani uključuju kapi za oči bez recepta ili kortikosteroide na recept, ili ugradnju punktualnih čepića u suzne kanale oka.

Znanstvenici s Baylor College of Medicine u Houstonu identificirali su probiotički bakterijski soj koji je miševima pomogao u poboljšanju stanja suhoće oka, piše MNT. Zdrave oči cijelo vrijeme proizvode suze. Dok trepćemo, suzni film se raspoređuje po površini oka kako bi postigao podmazivanje, uklonio strane čestice i zaštitio oči od infekcije.

Ponekad oči ne proizvode dovoljno prirodnih suza što uzrokuje bolest suhog oka. To se događa zbog više razloga, disfunkcije suznog filma, prebrzog isparavanja suza, dobi iznad 50 godina, uzimanja antihistaminika, dugotrajnog nošenja kontaktnih leća, okoliša suhe klime, vjetra i dima, iskrivljenja kapaka, određenih bolesti kao Sjogrenov sindrom, lupus, reumatoidni artritis, dijabetes ili poremećaj štitnjače.

Koji su simptomi?

Simptomi suhog oka su peckanje ili grebanje u očima, osjećaj da je u oku strano tijelo, sluz u ili oko očiju, osjetljivost na svjetlo, crvene ili nadražene oči, poteškoće s nošenjem leća, zamagljen vid, pretjerano suzne oči. Ako se bolest ne liječi, suho oko može uzrokovati infekcije oka i potencijalno oštećenje rožnice. Postane li oštećenje rožnice ozbiljno, može dovesti do gubitka vida.

Uz dostupne tretmane, prijašnja istraživanja pokazuju da promjene u prehrani mogu pomoći u borbi protiv suhoće oka. Studija iz 2019.godine otkrila je da nadomjesci omega-3 masnih kiselina značajno poboljšavaju stanje. Druga studija iz iste godine, izvijestila je da bi kratkoročno uzimanje A vitamina moglo poboljšati kvalitetu suza kod osoba koje pate od suhog oka.

Prema autorici ove studije, dr. Lauri Schaefer, važno je tražiti nove tretmane za suho oko jer dostupni tretmani nekim osobama ne pomažu. Dr. Schaefer je rekla za MNT da se njezin tim fokusirao na proučavanje određenog soja probiotičkih bakterija u crijevima jer je njihov prethodni rad pokazao vezu između crijevnih bakterija i simptoma bolesti suhog oka.

Probiotici bi mogli pomoći

“Naša otkrića sugeriraju da crijevne bakterije zdravih ljudi štite površinu oka u suhim uvjetima pa bi jedan od mogućih načina liječenja suhog oka bile probiotičke bakterije limosilactobacillus reuteri koje imaju slične zaštitne učinke”, kazala je.

Nakon pet dana pokusa, miševi koji su uzimali probiotički soj bakterija imali su zdraviju i manje oštećenu površinu rožnice nego oni koji su primali samo fiziološku otopinu. Osim toga imali su veći broj vrčastih stanica u očnom tkivu. Vrčaste stanice proizvode bitnu komponentu suza koja se zove mucin.

“Otkrića naše studije pokazuju da bakterije s protuupalnim djelovanjem mogu smanjiti i upalna stanja u oku. Zdrava prehrana s malo štetnih masnoća hrani dobre bakterije koje prirodno žive u našim crijevima, a protuupalni učinci tih bakterija mogu se proširiti na druga tkiva u tijelu, uključujući oko”, rekla je dr. Schaefer.