Masovno gutamo tablete zbog probavnih smetnji. No, postoji prirodni način kako si pomoći. Evo detalja

Prije nego što posegnemo u kućnu ljekarnu, ključno je znati koje namirnice potiču probavu

“Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika”, zvoni negdje u zadnjem dijelu mozga dok gužvamo upute za korištenje lijekova. Često tako samoinicijativno liječimo posljedicu, zanemarujući uzrok same boli.

Jer, kad zaboli glava – uzimamo Ibuprofene, kad osjetimo naznaku boli želudca- gutamo sodu bikarbonu, a kad zaboli duša i srce – tražimo diazepame. I tako u krug, ne razmišljajući o eventualnim posljedicama i kontraindikacijama.

Da stvar bude gora, činimo to sve više. Prema HALMED-ovom Izvješću o potrošnji lijekova, u Hrvatskoj je zabilježen značajan porast uzimanja različitih medikamenata. Konkretnije, ukupna potrošnja lijekova u 2022. godini bila je 5,3 posto veća u odnosu na 2021. godinu.

Ipak, taj je porast potrošnje niži u odnosu na prosječni porast potrošnje tijekom posljednjih pet godina, koji iznosi 7,3 posto. Pri tome, Hrvati su najviše tražili lijekove koji djeluju na kardiovaskularni i živčani sustav, kao i lijekove s učinkom na probavni sustav i mijenu tvari.

Naglasak treba biti na pravilnoj prehrani

Konkretnije, potonji bilježi povećanje od 10,2 posto, gotovo jednako kao i prijašnjih godina, što ne predstavlja značajnu razliku u odnosu na druge zemlje članice Europske unije. Naime, na području Europe gotovo 332 milijuna ljudi živi s probavnim poremećajem, pokazuju podatci Europskog gastroenterološkog udruženja (EGU).

Riječ je o velikom javnozdravstvenom problemu za gotovo sve zemlje članice. Samo u 2019. godini bilo je oko 498.000 smrtnih slučajeva zbog bolesti probavnog sustava. Ne čudi, stoga, da brojni stručnjaci diljem svijeta ističu važnost redovitih pregleda, ali i pravilne prehrane.

Naime, prema spomenutom istraživanju EGU-a, glavni faktori koji utječu na povećani broj slučajeva probavnih bolesti su alkohol i visoki indeks tjelesne mase (BMI).

Ako se tim čimbenicima nadoda nezaobilazna stresna svakodnevica, nedostatak tjelesne aktivnosti bilo koje vrste i ubrzani životni tempo uopće, može doći do težeg i nepravilnog probavljanja hrane. To, pak, posljedično može uzrokovati niz različitih bolesti.

Ovo su najčešće tegobe

Među najučestalije tegobe probavnog sustava ubrajamo konstipaciju i opstipaciju. Iako mnogi na ova dva pojma gledaju istoznačno, zapravo je riječ o dvije različite pojave. Konstipacija se odnosi na otežano pražnjenje tvrde stolice, najčešće manje od tri puta tjedno u razdoblju dužem od 12 tjedana.

S druge pak strane, pojam opstipacije vezujemo uz pojam zatvora, odnosno izostanka pražnjenja crijeva koji se nerijetko događa na putovanjima. Pri tome, stručnjaci upozoravaju da je dinamika pražnjenja crijeva individualna, no svako odstupanje od ritma može biti znak za uzbunu.

Naime, proces probave ovisi o brojnim faktorima, prije svega o količini i vrsti hrane koju unosimo u organizam, ali i tekućini te fizičkoj aktivnosti. Upravo zbog toga, prije nego što posegnemo u kućnu ljekarnu, ključno je znati koje namirnice potiču probavu.

Ove namirnice pomažu

U tom kontekstu valja istaknuti voće i povrće, odnosno namirnice bogate vlaknima koja su ključna za probavni sustav. U posljednje vrijeme naglasak je stavljen na zeleno lisnato povrće budući da je prepuno hranjivih tvari za probavu.

Konkretnije, prema stručnoj literaturi, ova vrsta povrća sadrži sulfokinovozu. Riječ je o šećeru koji “hrani” zdrave bakterije u želucu i tako potiče probavu. No, ako osoba nije navikla često jesti vlakna, najbolje je polako povećavati unos, počevši od topivih vlakana kao što su zobena kaša, jabuke i banane.

Osim voća i povrća, stručnjaci savjetuju i redovito konzumiranje cjelovitih žitarica, poput smeđe riže ili kvinoje. Nadalje, savjetuju i unošenje dovoljno tekućine, najbolje vode, no pomažu i mliječne kulture. Primjerice, jogurt ili kefir odličan su izvor probiotika, živućih mikroorganizama, odnosno dobrih bakterija koje koriste probavi.

U Affidea centrima obavljaju se i endoskopske pretrage i radiološka dijagnostika Poliklinika Affidea

Kada se javiti liječniku?

Iako navedene namirnice mogu pomoći u kreiranju balansa u probavnom sustavu, određene simptome ne treba liječiti na svoju ruku. Prema američkom Nacionalnom institutu za dijabetes i probavne i bubrežne bolesti (NIDDK), u slučaju zatvora potrebno je obratiti se liječniku ako osoba primijeti neki od sljedećih simptoma:

  • stalni bolovi u trbuhu
  • krvarenje iz probavnog trakta
  • povraćanje
  • temperatura
  • opterećena obiteljska anamneza na kolorektalni karcinom
  • bol u donjem dijelu leđa
  • nenamjerni gubitak težine
  • nemogućnost propuštanja plinova

Gastroenterološki pregled radi specijalist gastroenterolog koji će pregledom postaviti dijagnozu i uspostaviti sustav liječenja bolesti probavnog sustava i jetre. U Affidea centrima obavljaju se i endoskopske pretrage kao i radiološka dijagnostika vezana za gastroenterološke probleme.

Affidea je nezaobilazna odrednica za privatne, ali i za pacijente javnog zdravstvenog osiguranja Poliklinika Affidea

Postoji niz pretraga

Riječ je o vodećem paneuropskom pružatelju medicinskih usluga koji se koristi naprednim tehnologijama u brojnim područjima medicine. Pri tome, u Affidea poliklinikama rade vodeći medicinski stručnjaci koji upravljaju uslugama skrbi te tako svojim pacijentima osiguravaju primjerenu i personaliziranu skrb.

Pretrage koje su vezane za gastroenterološki pregled, a koje se rade u Poliklinici Affidea Sveti Rok, uključuju gastroskopiju, kolonoskopiju, rektoskopiju, kao i rektosigmoidoskopiju, ovisno o stanju i procjeni liječnika.

Osim toga, u Affidea centrima moguće je obaviti i brzi ureaza test kao i biopsiju probavnog trakta, a pacijente kroz cijeli proces vodi stručno i ljubazno osoblje po najvišim standardima.

Na području Hrvatske trenutno postoji pet Affidea poliklinika, nezaobilaznih odrednica za privatne, ali i za pacijente javnog zdravstvenog osiguranja (HZZO). Pri tome, Affidea Hrvatska zapošljava i surađuje s visoko kvalificiranim medicinskim i administrativnim osobljem, a sve kako bi predanost prema osobnoj usluzi i općoj dobrobiti pacijenata zadržali na najvišoj razini.


Sadržaj je nastao u suradnji s Affidea Poliklinikom.