Osobe s novodijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 uz novi tretman smanjile su potrebu za inzulinom

Potrebna su daljnja istraživanja jer je ovo provedeno na tek 10 osoba

FOTO: Towfiqu Barbhuiya/Unsplash

Znanstvenici sa Sveučilišta u Buffalu nadaju se da bi njihova nedavna saznanja mogla dovesti do novog načina liječenja dijabetesa tipa 1, tako da se smanji ili posve eliminira potreba za injekcijama inzulina.

Nalazi male studije, provedene na 10 osoba, objavljeni su prošloga tjedna u časopisu New England Journal of Medicine.

Obećavajuća otkrića

Znanstvenici su osobe s novodijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 liječili lijekom semaglutidom, a ne tradicionalnim injekcijama inzulina.

Znanstvenici kažu da su otkrića obećavajuća i da svakako traže daljnja istraživanja kako bi se vidjelo hoće li se rezultati ponoviti.

Više od 100 godina inzulina

Kod osoba sa šećernom bolešću postoje problemi s načinom na koji tijelo pretvara hranu u energiju. Inzulin koji oslobađa gušterača kako bi pretvorila šećer u krvi u energiju, ili je neučinkovit ili ga gušterača ne proizvodi u dovoljnim količinama.

Dijabetes tipa 1 liječi se injekcijama inzulina otkako je inzulin prvi puta izoliran u laboratoriju 1921. godine.

Istražuju od 2011. godine

Semaglutidi su se pokazali učinkoviti u liječenju dijabetesa tipa 2, uz kontrolu tjelesne težine. Iako učinkoviti, obično se ne propisuju za liječenje dijabetesa tipa 1.

Viši autor studije profesor Paresh Dandona rekao je za Medical News Today da su željeli istražiti kako ljudi s dijabetesom tipa 1 reagiraju na semaglutid. Dandona kaže da on i njegove kolege istražuju učinke semaglutida još od 2011. godine.

“Prije četiri godine otkrili smo da svi novodijagnosticirani slučajevi dijabetesa tipa 1, imaju još 50 posto svojih netaknutih rezervi inzulina i to mi je dalo ideju da bismo mogli koristiti semaglutid u ovoj skupini pacijenata”, pojasnio je.

Put do uzimanja lijeka jedanput tjedno

Unutar tri mjeseca, izvijestili su ovi znanstvenici, niti jednom od sudionika nije trebao inzulin, a unutar šest mjeseci, sedam od 10 sudionika više nije trebalo bazalni inzulin.

Bude li se ovo pokazalo točnim u većim studijama, umjesto tri injekcije dnevno, pacijenti bi primali samo jednu injekciju semaglutuda tjedno.

“Zanimljiva stvar je da je naše kontinuirano praćenje glukoze kod ovih pacijenata pokazalo da su oscilacije šećera u krvi, nagli padovi i podizanje vrijednosti glukoze, bile minimalne”, kazao je profesor Dandona.