Sedam znakova raka testisa: bol u leđima može biti znak da je bolest uzela maha

Samopregled testisa može spasiti život, evo kako se radi

FOTO: Shutterstock

Movember je pokret kojim se u studenom svake godine podiže svijesti o muškom zdravlju. Fokus je na zdravstvenim problemima koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i na često zanemarenom mentalnom zdravlju. U ovom tekstu bavit ćemo se rakom testisa, koji u većini slučajeva pogađa muškarce mlađe od 50 godina. Saznajte koji su simptomi raka testisa i kako se radi samopregled testisa, jer vam te dvije minute mogu spasiti život.

Što je rak testisa?

Rak testisa nastaje kada se zloćudne stanice razviju u tkivu jednog ili oba testisa, što je rjeđe. Testisi su spolne žlijezde u obliku oraha koje proizvode spermu i hormon testosteron. Većina zloćudnih novotvorina potječe iz zametnih stanica, pa tako razlikujemo:

  • seminomi rak testisa: spororastući rak koji prvenstveno pogađa muškarce u 40-im ili 50-im godinama
  • neseminomi rak testisa: rak koji raste brže od seminoma. Uglavnom pogađa muškarce u 20-im i ranim 30-ima. Postoje četiri tipa neseminomskih tumora. Svaki je nazvan prema vrsti zametne stanice koja čini tumor. Neseminomski tumori su embrionalni, tumori žumanjčane vreće, koriokarcinom i teratom.

Rak testisa najčešći je solidni tumor (onaj koji tvori izraslinu) u mladih muškaraca, više od 80 posto slučajeva javlja se prije 50-e godine. Incidencija raka testisa u svijetu udvostručena je u posljednjih 40 godina, a u Hrvatskoj od njega godišnje oboli oko 200 muškaraca. Važno je napomenuti da liječenje raka testisa otkrivenog u ranom stadiju, pa čak i uklanjanje jednog testisa, najčešće ne utječe na seksualni život ili plodnost. U usporedbi s drugim vrstama raka, prognoza je vrlo dobra – petogodišnje preživljenje procjenjuje se na oko 95 posto.

Simptomi raka testisa

Rak testisa gotovo je uvijek izlječiv ako se otkrije rano, kaže dr. Shilpa Gupta iz Klinike Cleveland dodajući da je zato iznimno važno znati znakove i simptome. Mnogi od ovih simptoma obično se javljaju i uz druga stanja, napominje onkologinja. Ako imate bilo koji od sljedećih simptoma, trebali biste zakazati pregled kod liječnika, dodaje.

1. Bezbolna kvržica

Jedan od ranih znakova raka testisa je kvržica koja može biti veličine zrna riže ili graška, a koja većinu vremena ne boli, iako je i to moguće. “Samopregled testisa najbolje je napraviti nakon tople kupke ili tuširanja. Izvodi se tako da se objema rukama obuhvati jedan po jedan testis te se svaki testis, laganim pritiskom prevrće između palca i ostalih prstiju”, objašnjava dr. Gupta. “Opipajte ima li kvržica, ima li promjena u veličini testisa, ali imajte na umu da je normalno da jedan testis bude malo veći od drugog.”

2. Osjećaj težine ili pritiska u mošnjama

Možda ćete početi primjećivati ​​da su vam testisi drugačiji ili čak teži. Također, jedan testis se može činiti čvršćim od drugog. “Važno je ne ignorirati nijedan od takvih simptoma”, naglašava onkologinja Gupta.

3. Otok ili iznenadno nakupljanje tekućine u testisima

Testisi mogu nateći i pritom izgledati veće. “Uvijek idite na pregled ako osjetite iznenadno nakupljanje tekućine u mošnjama”, napominje dr. Gupta.

4. Promjena veličine ili čvrstoće testisa

Određene vrste tumora testisa mogu smanjiti razine testosterona ili povećati razine estrogena u tijelu, što može rezultirati promjenom veličine ili čvrstoće testisa. A to može rezultirati i ​​smanjenjem testisa, odnosno atrofijom testisa. “Važno je obaviti samopregled i otići na pregled kod liječnika ako se primijete bilo kakve promjene u konzistenciji testisa”, kaže liječnica.

5. Otečene noge

“Važno je paziti na iznenadno oticanje nogu”, kaže dr. Gupta. Kada se tumor proširi na limfni sustav, može suziti protok krvi i rezultirati krvnim ugruškom. Ugrušci se često javljaju u nogama, što uzrokuje njihovo oticanje. Možete čak osjetiti simptome krvnog ugruška poput boli i otežanog disanja.

6. Bol u donjem dijelu leđa i otežano disanje

“U uznapredovaloj fazi bolesti mogu se javiti generaliziraniji simptomi kao što je otežano disanje”, napominje dr. Gupta. Bol u donjem dijelu leđa i otežano disanje simptomi su uznapredovalog raka testisa, što znači da se rak proširio na limfne čvorove iza želuca. Kratkoća daha također može signalizirati da se rak proširio na pluća, te da otežava disanje.

7. Rast ili osjetljivost grudi

U rijetkim slučajevima, hormonske promjene mogu uzrokovati osjetljivost dojki ili rast tkiva dojke. Neki tumori mogu izlučivati ​​visoke razine hormona zvanog humani korionski gonadotropin (HCG), koji stimulira razvoj grudi. “Ako muškarci primijete iznenadnu osjetljivost ili oticanje grudi, preporučuje se da odu na pregled”, upozorava onkologinja.

Samopregled testisa

Za samopregled testisa, kojeg se preporučuje raditi jednom mjesečno, dovoljno su tek dvije minute.

Samopregled testisa u koracima:

  • obavite samopregled testisa nakon toplog tuša ili kupanja. Toplina opušta kožu mošnji, što olakšava samopregled
  • objema rukama pregledajte svaki testis. Stavite kažiprst i srednji prst s donje strane testisa, a palcem primite testis s gornje strane. Rolajte svaki testis između palčeva i prstiju
  • upoznajte građu svojih testisa. Dok pipate svaki testis, mogli biste primijetiti epididimis, duguljasti organ smješten uz stražnju stranu testis koji pohranjuje i prenosi spermu. Nemojte ga brkati s kvržicom. Normalno je da su testisi nešto drugačije veličine, no svaki bi testis općenito trebao ostati iste veličine. primijetite li promjene u veličini testisa, javite se svom liječniku koji će vas uputiti urologu. Reagirajte i ako napipate kvržicu. Kvržice mogu biti veličine graška ili veće i često su bezbolne. Ako primijetite kvržicu, obratite se svom liječniku.

Čimbenici rizika za rak testisa

Nekoliko čimbenika može povećati rizik od raka testisa. Čimbenici rizika ne uzrokuju rak testisa, ali mogu povećati vjerojatnost njegovog razvoja.

Čimbenici rizika za rak testisa su:

  • dob: rak testisa najčešće pogađa osobe između 15 i 35 godina
  • retencija testisa ili nespušteni testisi: testisi se formiraju u abdomenu fetusa tijekom trudnoće i obično padaju u mošnje prije rođenja. Rođenje s ovim stanjem može povećati rizik od raka testisa čak i ako se kirurški riješi
  • osobna ili obiteljska anamneza: postoji veća vjerojatnost da ćete razviti rak testisa ako ga je imao biološki roditelj ili brat ili sestra. Određena naslijeđena genetska stanja, poput Klinefelterovog sindroma, također mogu povećati rizik od raka testisa
  • neplodnost: neki od istih čimbenika koji uzrokuju neplodnost mogu biti povezani i s razvojem raka testisa. Potrebno je više istraživanja kako bi se razumjela ova uzročno-posljedična veza.

Dijagnosticiranje raka testisa

Nakon uzimanja anamneze i fizikalnog pregleda sumnjive tumorske tvorbe testisa, potrebno je obaviti ultrazvuk te određivanje tumorskih biljega iz krvi. Uz sve navedeno, potrebna je i histološka potvrda tumora.

Liječenje raka testisa

“Iako do 95 posto ljudi s rakom testisa pobijedi bolest, važno je reagirati čim osjetite simptome jer rak testisa obično brzo raste”, naglašava dr. Gupta i dodaje: “Što se ranije rak testisa počne liječiti, veće su šanse za uspjeh.”

U liječenju raka testisa koriste se:

  • kirurške metode, uključujući radikalnu ingvinalnu orhiektomiju
  • terapija zračenjem
  • kemoterapija