Što je dijabetička godišnja kontrola koju je napravilo tek 15 posto osoba sa šećernom bolešću?

Omogućuje prepoznavanje ranih znakova komplikacija šećerne bolesti kao što su srčani i moždani udar

FOTO: Shutterstock

Prema procjenama Međunarodne dijabetičke federacije (IDF), u svijetu je trenutno 537 milijuna oboljelih u dobi od 20 do 79 godina, dok je u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima, registrirano 388.213 osoba sa šećernom bolešću. Od ukupnog broja registriranih osoba s dijabetesom, njih 333.856, odnosno 86 posto, koristilo je primarnu zdravstvenu zaštitu.

No, porazan je podatak da je, prema evidenciji CroDiab registra, pregled godišnje dijabetičke kontrole učinilo 58.050 pacijenata, odnosno tek 14,95 posto prevalentne populacije osoba sa šećernom bolešću evidentirane u CroDiab registru.

“Tema ovogodišnjeg dana Svjetskog dana šećerne bolest je ‘Prepoznajte svoj rizik i djelujte u skladu s tim’, čime Međunarodna dijabetička federacija želi istaknuti važnost prevencije, ranog otkriva i pravovremenog liječenja šećerne bolesti i naglasiti odgovornost svakog pojedinca za očuvanje zdravlja i prevenciju bolesti”, ističe izv. prof. dr. sc. Dario Rahelić, predstojnik Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac i predsjednik Hrvatskog društva za dijabetes i bolesti metabolizma Hrvatskog liječničkog zbora te napominje:

“Ako osoba koja ima povećani rizik za šećernu bolest ili ako već ima postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, mora preuzeti odgovornost za promjenu životnog stila u smislu pridržavanja pravilne prehrane i redovite tjelovježbe jer inače riskira razvoj ozbiljnih komplikacije kao što su srčani i moždani udar, sljepoća, amputacija donjih ekstremiteta ili oštećenje bubrežne funkcije koja zahtijeva dijalizu ili transplantaciju bubrega.”

Što je dijabetička godišnja kontrola?

Pregled godišnje dijabetičke kontrole izrazito je važan zato što liječniku obiteljske medicine omogućuje prepoznavanje ranih znakova komplikacija šećernih bolesti, a samim time i njihovo usporavanje ili potpuno zaustavljanje, upozoravaju stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Dijabetičku godišnju kontrolu provodi liječnik obiteljske medicine.

Na godišnjoj dijabetičkoj kontroli se:

  • mjeri težina, visina, opseg struka
  • mjeri krvni tlak
  • računa indeks tjelesne mase (ITM)
  • pregledaju stopala
  • upućuje na pregled očiju
  • upućuje na vađenje krvi i urina (HbA1c, masnoće u krvi, kreatinin, omjer albumina/kreatinina)
  • razgovara o Vašim navikama (pušenju, konzumaciji alkohola, držanju dijete i samokontroli)

Kod osoba koje imaju šećernu bolest, debljina povećava šansu za razvoj kroničnih komplikacija. Gubitak od već 5 do 10 posto tjelesne mase može dovesti do smanjenja krvnog tlaka, glukoze i masnoća u krvi.

Uredne vrijednosti su:

  • ITM 18.5-24.9 kg/ m2
  • opseg struka kod žena treba biti < 80 cm, a kod muškaraca < 94 cm

Mjerenje arterijskog tlaka

Osobe oboljele od šećerne bolesti često imaju povišen arterijski tlak. Povišen tlak povećava šansu za razvoj komplikacija na velikim i malim krvnim žilama. Primjerice, promjene na velikim krvnim žilama posljedica su aterosklerotskog oštećenja velikih krvnih žila te su povezane s povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara. prema preporukama, tlak ne bi smio prelaziti vrijednosti veće od 140/90 mmHg. Također, ovisno o drugim bolestima koje su prisutne mimo diajbetesa, ciljane vrijednosti arterijskog tlaka mogu biti i niže, o čemu će odlučiti nadležni liječnik ili specijalist.

Tlak ćete najbolje sniziti:

  • smanjenim unosom soli
  • redovitom tjelesnom aktivnošću
  • mršavljenjem
  • uzimanjem tableta za tlak koje ste dobili od liječnika.

Tlak redovito mjerite kod kuće, a kod svog odabranog liječnika obavezno svakih 1 do 2 mjeseca ako je povišen ili svakih 4 do 6 mjeseci ako su vrijednosti dobre, napominju iz HZJZ-a.

Mjeri se i HbA1c

Hemoglobin A1C (HbA1c), odnosno glikirani hemoglobin, koristi se za praćenje tijeka šećerne bolesti i uspješnosti liječenja, a određuje se vađenjem krvi. HbA1c prikazuje prosječan nivo glukoze u krvi u posljednja dva do tri mjeseca te samim time i koliko je bolest dobro regulirana. Točnije, ako propisani lijekovi ne odgovaraju ili dijeta nije učinkovita posljednja 3 mjeseca, HbA1c će to pokazati.

“Test bi bilo dobro ponoviti svakih 6 mjeseci ili svaka 3 mjeseca ako nalaz nije dobar. Za većinu osoba sa šećernom bolešću, cilj je da HbA1c bude manji od 7% (53 mmol/mol). No ciljana vrijednost može biti i manja ili veća ako liječnik tako procjeni s obzirom na druge bolesti i dob”, kažu iz HZJZ-a.

Obavlja se i pregled vida

Osobe sa šećernom bolešću imaju povećanu šansu za razvoj dijabetičke retinopatije koja oštećuje mrežnicu oka i dovodi do sljepoće. Ako se dijabetička retinopatija rano otkrije, dok još ne daje simptome, može se liječiti te samim time i spriječiti sljepoća. Zato je potrebno pregled obavljati barem jednom godišnje iako nemate smetnje vida.

Godišnji pregled stopala

Dijabetičko stopalo je jedna od kroničnih komplikacija šećerne bolesti te osobe s dijabetesom imaju veću vjerojatnost amputacije stopala ili noge. “Zato liječnik barem jednom godišnje mora pregledati kožu stopala, ispitati imate li trnce u stopalima, kao i imate li smanjeni osjet u stopalima. Pregledavajte stopala kod kuće, a primijetite li promjene, posavjetujte se s liječnikom o daljnjem pregledu”, poručuju iz HZJZ-a.