Umjetne maternice za prerano rođene bebe mogle bi uskoro krenuti na klinička testiranja na ljudima

Umjetne maternice testirane su na životinjama, ali još nikada na ljudima

Dužnosnici američke Agencije za hranu i lijekove FDA raspravljali su prošlog tjedna o ispitivanju umjetnih maternica na ljudima koje bi se jednog dana mogle koristiti za održavanje prerano rođene djece na životu. Umjetne maternice testirane su na životinjama, ali još nikada na ljudima. Tehnologija još nije odobrena, ali je savjetodavno vijeće agencije raspravljalo o dostupnim znanjima, kliničkim rizicima, dobrobiti i etici testiranja umjetnih maternica na ljudima.

Procjenjuje se da je 2020. godine u svijetu 13,4 milijuna djece rođeno prijevremeno, što je oko 10 posto svih rođenih. Prijevremeni porod vodeći je uzrok smrti djece mlađe od pet godina, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije.

Djeca se trenutačno stavljaju u inkubator

Prijevremeni porodi imaju najveći rizik kada se dogode u prvih 26 tjedana trudnoće. Približno 70 posto beba rođenih u 24. tjednu preživi, a još manje ih preživi ako su rođeni još ranije, tek 56 posto rođenih u 23. tjednu, te 30 posto rođenih u 22. tjednu trudnoće. Ekstremno prerano rođene bebe koje ipak prežive izložene su riziku razvoja niza zdravstvenih problema ili poremećaja neurorazvoja.

Trenutačno, prerano rođena djeca stavljaju se u inkubator, spajaju se na respirator i hrane se intravenozno. Umjetne maternice dizajnirane su tako da nalikuju prenatalnom okruženju. Tvrtka Vitara Biomedical radi na umjetnoj maternici koja izgleda kao plastična vrećica s cijevima koje dovode amnionsku tekućinu, kisik i lijekove, opisuje The Wall Street Journal.

Znanstvenici ne namjeravaju zamijeniti pravu majku

Umjetne maternice ne mogu udomiti bebu od začeća do rođenja i znanstvenici ne namjeravaju zamijeniti pravu majku. Tehnologija je namijenjena za podršku novorođenčadi rođenoj prije 28. tjedna trudnoće, kaže CNN.

Kako bi su ušli u klinička ispitivanja, znanstvenici trebaju dokazati da umjetne maternice olakšavaju rast i razvoj, smanjuju smrtnost i zdravstvene probleme nedonoščadi, bolje nego standardni tretmani.

Treba istražiti zašto dolazi do prijevremenih poroda

Agencija smatra da bi, prije testiranja na ljudima, znanstvenici trebali otkriti najprikladniji životinjski model za testiranje u umjetnoj maternici, kaže CNN. Roditelje treba informirati o rizicima korištenja umjetne maternice koji mogu uključivati infekcije, oštećenje mozga ili zatajenje srca, zajedno s rizicima carskog reza koji je potreban za vađenje ploda iz majke, piše WSJ.

Anna David sa Sveučilišta u Londonu kaže za Nature News da bi znanstvenici trebali istraživati zašto dolazi do prijevremenih poroda i kako ih spriječiti jer će umjetne maternice riješiti tek mali dio problema.