10 razloga zašto sukob oko Donjecka nije i neće postati Sjeverna Irska

Mnogi analitičari uspoređuju sukob u Ukrajini s ratom u Sjevernoj Irskoj

Ukrainian army serviceman waves during a farewell ceremony in the center of Kharkiv on April 4, 2015 before their departure for the east of the country to take part in anti-terrorists operation (ATO). Isolated clashes in the separatist-held east of Ukraine continue to undermine a ceasefire aimed at ending a year-long war. AFP PHOTO/SERGEY BOBOK
FOTO: SERGEY BOBOK/ AFP PHOTO

Mnogi analitičari pokušavaju na jednostavan način pojasniti sukob na istoku Ukrajine tražeći usporedbe s nekim drugim regionalnim sukobima. Međutim, bitno je imati na umu da situacije koje se uspoređuju nisu identične i da postoje ograničenja pri uspoređivanju kompleksnih situacija.

Bogdan Butkevič, analitičar za Fourth Estate, je naglasio da novinari i nakladnici vole uspoređivati rat u Donbassu sa sukobom u Sjevernoj Irskoj. The Interpreter prenosi njegovu analizu kojom dokazuje da rat u Ukrajini nije građanski rat, najviše zbog toga što redovna ruska vojska sudjeluje u ratu na strani separatista. U nastavku donosimo razloge koje je Butkevič naveo u svojoj analizi.

1. Povijest sukoba

Sukob u Sjevernoj Irskoj ima svoje početke u 12. stoljeću, kada su Englezi pokorili i kolonizirali taj sjeverni dio Irskog otoka. Doseljenici su većinom bili protestanti, a domaće stanovništvo je većinom bilo katoličko. Vjerske razlike su dovele do napetosti koja traje već stoljećima. Regija Donbass je do sredine 19. stoljeća bila praktički nenaseljena. U tom vremenu je došlo do industrijskog razvoja regije i mogućnost zaposlenja je privukla mnoštvo ljudi različitih narodnosti iz čitavog Ruskog carstva i kasnije Sovjetskog saveza.

2. Razlozi sukoba

Sukob u Sjevernoj Irskoj je bio između katolika koji su se htjeli pridružiti Republici Irskoj i protestanata koji su to uspjeli spriječiti. Sukob se rasplamsao kad su katoličke snage, prvenstveno Irska republička armija (IRA), počeli s terorističkim napadima a protestanti su pozvali britansku vojsku da krvavo uguši taj ustanak. Donbass je bio ekonomski privilegirana regija u Sovjetskom savezu i stanje čiji je socioekonomski status opadao nakon raspada Saveza. Oligarsi iz regije su pokušavali iskoristiti novac koji im je priuštila ukrajinska industrija kako bi upravljali ukrajinskom politikom. Nakon pada Janukoviča, Rusija je morala intervenirati kako ne bi došlo do zbližavanja Europske unije i Ukrajine.

3. Vrsta sukoba

Butkevič naglašava da je sukob u Sjevernoj Irskoj bio čisti građanski rat a da je u Donbassu došlo do ruske invazije kako bi se stvorio privid građanskog sukoba.

4. Mentalitet stanovništva

Katolici i protestanti u Sjevernoj Irskoj su domaće stanovništvo čiji su stavovi i mišljenja oblikovani stoljećima zajedničkog suživota i teško je propagandom promijeniti neke njihove stavove. S druge strane, većina stanovništva u Donbassu su doseljenici koji su tamo samo dvije ili tri generacije. Zato što nemaju svoju jedinstvenu kulturu su puno više podložni utjecaju propagande

5. Vjerski raskol

U Sjevernoj Irskoj postoji razlika između katolika i protestanata i na taj način dolazi do sukoba. U donjeckoj regiji takve razlike nema, bez obzira na ruske napore da se stvori vjerska razlika.

6. Pitanje nacionalnosti

Ulster, kako je drugi naziv za Sjevernu Irsku, ima dvije nacionalnosti koje se nalaze na sukobljenim stranama, Irce i Engleze. U Donjecku i Lugansku je borba podijeljena na političke razlike. Rusi i Ukrajinci se nalaze na obje strane sukoba. Sukobljene strane se razlikuju po svojim političkim svjetonazorima pa se tako liberalna i pro-demokratska strana bori za Ukrajnu a oni koji su konzervativniji su više pro-ruski.

7. Uplitanje drugih država

IRA jest dobivala određenu novčanu potporu izvana, prvenstveno od irskih iseljenika, ali je Rusija izravno potpomagala pobunjenika. Rusija je prvo slala teško i lako oružje, osoblje za obuku pa na kraju i postrojbe ruske vojske.

8. Vrste vojnih operacija

Ulsterski sukob je tipični primjer gerilsko-terorističkog rata, točnije, sukob koji se vodi u naseljenim mjestima terorističkim napadima. Na istoku Ukrajine se vode otvorene borbe teškim naoružanjem između regularnih vojnih postrojbi.

9. Oružje i taktike

U Donbassu se koriste tenkovi i teško artiljerijsko oružje kao glavno naoružanje i u obrani i u napadu. U Sjevernoj Irskoj, glavno i najčešće oružje, je bilo lako pješačko naoružanje i improvizirane eksplozivne naprave.

10. Broj žrtava

Sukob u Sjevernoj Irskoj je trajao više od 40 godina i procjenjuje se da je ubijeno manje od 8.000 ljudi. U Donbassu je ubijeno više od 6.000 vojnika i civila, u manje od godinu dana.