Bijela kuća ozbiljno sumnja da je Sjeverna Koreja zaista testirala hidrogensku bombu i još 4 važne stvari

AFP je objavio video u kojem je prikazano kako zapravo izgleda testiranje bombe

FOTO: AFP

Nuklearna detonacija, za koju iz Sjeverne Koreje tvrde da je riječ o hidrogenskoj bombi, uznemirila je svijet. Državna televizija Sjeverne Koreje objavila je kako je zemlja uspješno provela testiranje te bombe, no stručnjaci su skeptični.

Ovo je 5 novih važnih stvari o cijelom slučaju:

1. Bijela kuća misli da Sjeverna Koreja laže

Tajnik za medije Bijele kuće Josh Earnest sugerirao je kako režim Sjeverne Koreje laže kada tvrde da su uspješno aktivirali hidrogensku bombu. “Očito je da ćemo nastaviti pratiti situaciju, te procijenjivati raspoložive podatke i dokaze”, kazao je Earnest. “Početna analiza nije u skladu s tvrdnjama da je režim napravio uspješan test hidrogene bombe”, kazao je.

“Ne postoji ništa što se dogodilo u posljednja 24 sata što bi izazvalo da američka vlada promjeni procjenu tehničkih i vojnih sposobnosti Sjeverne Koreje”, rekao je Earnest i dodao kako nastavljaju raditi kako bi saznali više.

Rekao je i kako, neovisno o tome koju je vrstu nuklearnog oružja Sjeverna Koreja iskoristila, da su nuklearni testovi provokativni. Što se tiče načina na koji će se predsjednik Barack Obama suprotstaviti najnovijoj provokaciji, Earnest je kazao kako će Obama nastaviti kroz principijelan, fokusiran, uporan i diplomatski angažiran način.

Američki državni tajnik John Kerry ocijenio je da je sjevernokorejski test “velika provokacija” koja prijeti međunarodnom miru i sigurnosti.

“Ova velika provokacija velika je prijetnja međunarodnom miru i sigurnosti i očito kršenje mnogih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a”, rekao je.

“Ne prihvaćamo i nećemo prihvatiti Sjevernu Koreju kao državu s nuklearnim oružjem, i ovakvi potezi samo jačaju našu odlučnost”, dodao je i pozvao Sjevernu Koreju da “izabere bolji put”.

Američki ministar obrane Ashton Carter i njegov južnokorejski kolega Han Min-Koo suglasili su se u telefonskom razgovoru da bi taj incident “trebao imati posljedice”. “Ministar Carter istaknuo je nepokolebljivu predanost SAD-a obrani Južne Koreje, što obuhvaća sve aspekte američke politike za odvraćanje” od napada, objavio je Pentagon, a prenosi Reuters.

2. UN uvodi strože sankcije Sjevernoj Koreji

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u srijedu je na hitnim konzultacijama “snažno osudilo” novi nuklearni pokus Sjeverne Koreje i objavilo da će pripremiti “dodatne mjere” protiv te zemlje, što je eufemizam koji zapravo znači sankcije.

U izjavi koja je usvojena jednoglasno, uključujući sjevernokorejsku saveznicu Kinu, 15 zemalja članica Vijeća sigurnosti navodi kako su odlučile “odmah početi rad na takvim mjerama”, koje će biti obuhvaćene “novom rezolucijom Vijeća sigurnosti”.

Pregovori o tom novom tekstu trebali bi potrajati nekoliko dana, piše agencija AFP.

U izjavi se ne precizira o kojim će “dodatnim mjerama” točno biti riječ, a pojam sankcija izravno se nigdje ne spominje, no kao jednu od mogućnosti agencije spominju proširenje popisa osoba i tvrtki koje su pod sankcijama zbog povezanosti s nuklearnim programom Sjeverne Koreje i na kojem je trenutačno 20 tvrtki i 12 osoba.

“Članice Vijeća sigurnosti… podsjećaju da su već prije izrazile odlučnost da će poduzeti daljnje značajne mjere u slučaju novog nuklearnog pokusa Demokratske Narodne Republike Koreje. S obzirom na tu odluku i težinu prekršaja, članice VS UN odmah će započeti rad na takvim mjerama u novoj rezoluciji Vijeća sigurnosti”, rekao je urugvajski veleposlanik pri UN Elbio Roselli, koji ovog mjeseca predsjeda vijećem.

3. Kako zapravo izgleda podzemno testiranje?

Agencija AFP objavila je video u kojem je grafički prikazano kako zapravo izgledaju podzemni nuklearni testovi.

Prvi podaci koje je prikupila Organizacija za provođenje ugovora o cjelovitoj zabrani nuklearnih testova ( CTBTO) pokazuju da je magnituda potresa u srijedu u Sjevernoj Koreji iznosila do 4,9 a što je malo manje nego u 2013. godini.

Prve informacije pokazale su da je magnituda u srijedu bila od 4.8 do 4.9 u usporedbi s 5,1 u 2013. godini, rekao je izvršni direktor CTBTO-a Lassina Zerbo.

Potres iz 2013., o kojemu je Zerbo govorio bio je nuklearni pokus.

4. Usporedba udara s najjačima u prošlosti

AFP je objavio infografiku koji neke prošle detonacije Sjeverne Koreje stavlja u povijesnu komparaciju.

Udar SAD-a na Hirošimu 1945. imao je snagu od 12 do 18 kilotona, a na Nagasaki 18-23 kilotona. SAD je 1952. testirao prvu hidrogensku bombu koja je postigla snagu od 10.400 kilotona.

Sovjetski Savez je 1961. godine testirao bombu čiji je udar dosegnuo rekordnih 50.000 kilotona.

Nije poznato koliko je najnoviji udar Sjeverne Koreje imao kilotona, no posljednji test, onaj iz 2013. imao je jačinu 6 do 9 kilotona. 2009. jačina je dosegla 1 do 20 kilotona, a 2006. 2 do 12 kilotona jačine.

Sjedinjene Države su vodeće po broju testova – napravili su ih ukupno 1032. Slijedi Sovjetski Savez sa 715, pa Francuska sa 210 i Velika Britanija s 45 testova. Potvrdi li se najnoviji test, Sjeverna Koreja ih je provela ukupno četiri.

5. Koja je zapravo razlika između nuklearne i hidrogenske bombe?

Hidrogenska bomba je mnogo snažnija od bilo čega što je Sjeverna Koreja dosad testirala. Bombe koje su dosad detonirane u njihovim postrojenjima koristile su fisiju za razbijanje velikih atoma, poput onih plutonija. Takvo oružje može imati razoran učinak, a primjer su atomske bombe koje su uništile Hirošimu i Nagasaki 1945. godine.

Hidrogenske bombe pak koriste fuziju, kojom se spajaju mali atomi, poput vodikovih, u veće i kombiniraju se. Rezultat je bomba koja je stotine puta snažnija od atomske. Naime, ne bi li otpočeo proces fuzije potrebna je velika energija, koja se dobiva iz atomske bombe unutar one hidrogenske. U suštini, hidrogenska bomba uzrokuje dvije odvojene eksplozije.