6 stvari o kaosu u Iowi o kojem cijela Amerika priča. Evo kako su demokrati zabrljali i zašto bi ih to moglo koštati

Rezultata još nema, članovi stranke su frustrirani, a republikanci likuju

Demokratska stranka počela je s procesom odabira kandidata koji će se na izborima u studenom suprotstaviti Donaldu Trumpu. Bitka za demokratsku predsjedničku nominaciju krenula je u ponedjeljak u Iowi, državi u kojoj tradicionalno počinju demokratski stranački predizbori. S obzirom na to da demokrati u Iowi glasaju prvi, smatra se da je njihova odluka važan pokazatelj kako će pojedini kandidati dalje prolaziti.

Neki kritiziraju preveliku težinu koju se Iowi pridaje, jer ona kao pretežno bijela i izrazito ruralna sredina ne odražava nacionalnu raznolikost. Usprkos tome, dobar rezultat u Iowi mogao bi dati snažno pogurati nekog kandidata na putu prema nominaciji. S druge strane, težak poraz može označiti kraj svim ambicijama.

Činilo se da sve ide prema planu, sve dok nedugo nakon završetka izbora demokrati nisu objavili da moraju provesti kontrole zbog toga što su utvrđene “nedosljednosti” u objavljivanju rezultata s biračkih mjesta. Takav zastoj izazvao je frustracije među demokratima, a Trumpove pristaše opskrbio je streljivom za napad. Donosimo kratak pregled događaja i neka razmišljanja o mogućim posljedicama ovog debakla demokrata.

1. Kako su izbori izgledali?

Birači su jučer izašli na više od 1600 birališta diljem Iowe. Glasanje je počelo u 19 sati po lokalnom, odnosno u 2 ujutro po hrvatskom vremenu. Svog su kandidata birali posebnim, pomalo arhaičnim sustavom zvanim “caucus”. Umjesto da glasaju tajno i ubacuju listiće u kutije, demokrati se u Iowi okupljjaju na skupovima u crkvama, školama, knjižnicama, čak i kućama. Svoju sklonost nekom kandidatu iskazivali su prelazeći preko prostorije i fizički se grupirajući u njegovom kutu.

I druga pravila caucusa su zanimljiva. Tko zakasni, ne može unutra, tko ode ranije, ne može natrag. Nema glasanja u odsutnosti ili ranog glasanja, a pravo glasa imaju samo samo registrirani demokrati. Održana su dva kruga glasanja, a nakon prvog kruga samo kandidati koji su okupili dovoljno pristaša (15 posto prostorije) ostaju u igri. Pristaše kandidata koji su ispali mogu se u drugom krugu pridružiti onima koji su još u utrci, mogu pokušati uvjeriti dovoljno pristaša eliminiranih kandidata da im se pridruže kako bi se njihov kandidat vratio u život ili se mogu suzdržati od glasanja.

2. Tko su bili kandidati?

Favoriti na demokratskim izborima u Iowi bili su senator Bernie Sanders, koji se istaknuo izuzetno lijevim stavovima netipičnim za američku političku scenu i Joe Biden, bivši potpredsjednik u oba mandata Baracka Obame. Tu su i bivši gradonačelnik South Benda u Indiani, Pete Buttigieg, prvi otvoreno gej kandidat koji je izašao na demokratske predizbore, te senatorica Elizabeth Warren. U Iowi je bilo ukupno 11 registriranih demokratskih kandidata jer je dvanaesti, milijarder Michael Bloomberg, odlučio preskočiti prve četiri države u kojima se odvijaju predizbori.

3. Što je pošlo po zlu?

Da je nešto pošlo po krivu, postalo je jasno jučer, kada su demokrati Iowe objavili kako “provjeravaju kvalitetu” rezultata te da su pronašli “nedosljednosti” pri dobivanju podataka s biračkih mjesta. Glasnogovornica stranke u toj saveznoj državi Mandy McClure potom je priopćila da je problem nastao u prijenosu podataka te kako nije riječ o tehničkom problemu ili hakiranju.

Detaljnije objašnjenje za CNN je ponudio Shawn Sebastian, stranački tajnik u jednoj od izbornih jedinica. “Sat vremena sam na telefonskoj liniji čekao da me spoje sa središnjicom Demokratske stranke za Iowu. Mislim da su pokušali promovirati upotrebu aplikacije za prijavu rezultata. Prema svemu sudeći, ta aplikacija ne radi, pa su nam preporučili da nazovemo (stranačku) telefonsku liniju, koja ne radi”.

Dakle, problem je nastao zbog neadekvatne infrastrukture za prijavu rezultata izbora. Tajnici zaduženi za prebrojavanje glasova su rezultate sa svojih mjesta trebali prijaviti preko aplikacije. Taj plan je propao, bilo zbog tehničkog problema sa samom aplikacijom, bilo zbog toga što su tajnici vrlo često stariji ljudi nevični modernoj tehnologiji. Prema planu B, tajnici su rezultate trebali javljati telefonski. Očito im nije uspjelo ni to, vjerojatno zato što su naprosto preopteretili liniju. Da stvari budu potpuno grozne za demokrate, još nije jasno ni koliko će zastoj trajati. Dio analitičara tvrdi kako bi se objava konačnih rezultata mogla odgoditi za nekoliko dana.

4. Zašto su demokrati sve zakomplicirali?

Demokratska stranka odlučila je da će radije izazvati ovakav neviđeni kaos, nego objaviti rezultate koji bi ispali neprecizni ili netočni. Vjerojatno nisu htjeli ponoviti iskustvo republikanaca iz 2012. koji su proglasili da je Mitt Romney pobijedio u Iowi, a tek se tjednima kasnije, kad su svi glasovi prebrojani, otkrio da je pravi pobjednik bio Rick Santorum koji od te pobjede na kraju nije imao nikakve koristi. Kolaps aplikacije i sistema dojave glasova djelomično je posljedica nepripremljenosti za novu transparentnost koju je stranka uvela ove godine.

Nakon ruske intervencije u izbore 2016. i objave mailova demokrata na WikiLeaksu, Bernie Sanders tražio je veću transparentnost o detaljima predizbora u Iowi pa je ove godine prvi put trebao biti objavljen broj birača pojedinog kandidata u prvom krugu, broj glasova pojedinog kandidata u drugom kraju te treća brojka, koja se uvijek objavljivala, odnosno opći uspjeh kandidata na razini Iowe. Ovo je cijena da se pokušaji provedu transparentnije, no na kraju je sve ispalo puno kompliciranije.

5. Kako je Trump nanjušio krv

Nakon što je objava rezultata odgođena do daljnjega, Trump je uočio priliku da prikupi bodove na nevolji političkih protivnika. Ocijenio je da su kaotični predizbori Demokratske stranke u Iowi “potpuna katastrofa”. “Ništa ne funkcionira, kao kada su vodili zemlju”, objavio je na Twitteru. Od kritika se nije suzdržavao ni njegov voditelj kampanje Brad Parscale. „Katastrofa Demokratske stranke. Ne mogu organizirati ni glasanje, a žele voditi vladu. Ne hvala”, napisao je na svom Twitter profilu.

6. Kakve bi mogle biti posljedice

Demokrati su u projekt rušenja Donalda Trumpa spremni uložiti golemu količinu novca i truda. Prikazana nesposobnost da prikupe rezultate izbora u maloj (3 milijuna stanovnika) Iowi teška je sramota za stranku. Premda su komentari koji im upućuju republikanci zlobno političko bockanje, u njima je prisutno zrno istine. Tko će vjerovati da je Demokratska stranka u stanju voditi Sjedinjene Američke kada ni ovo ne mogu izvesti kako treba?

Osim toga, Trump sada može nesmetano razvijati teorije zavjere da su demokratski predizbori namješteni tako da pobijedi favorit nevidljivih struktura u stranci, umjesto onoga kojeg želi većina članova. Premda je vjerojatnije da se u ovom slučaju radi o nesposobnosti nego o namještaljci, Trump tako mobilizira potencijalne birače koji će spremnije izaći na predsjedničke izbore ako vjeruju da je druga strana toliko pokvarena da namješta vlastite predizbore.

Na kraju, odgoda objave rezultata izazvala je nervozu unutar Demokratske stranke. Bernie Sanders i Pete Buttigieg već su održali su govore u kojima se hvale uspjesima koji su ostvarili u Iowi, iako službenih podataka i dalje nema. Takve situacije izazivaju nesigurnost u redovima potencijalnih demokratskih birača, kod kojih bi se mogla smanjiti motivacija za izlazak na predsjedničke izbore. A bez motiviranih glasača Demokratske stranke, nema šansi za rušenje Donalda Trumpa.