9 načina na koje je Putin promijenio Rusiju i svijet u 15 godina vladavine

Rusija se za vrijeme Putinove vlasti promijenila, ne uvijek nabolje

FOTO: AFP/AFP

Prije 15 godina, nedugo prije preuzimanja vlasti, Vladimir Putin je rekao u jednom intervjuu da je Rusija dio europske kulture te da neće isključiti mogućnost da se Rusija pridruži NATO savezu. Tada, još uvijek vršitelj dužnosti predsjednika, rekao da ne može zamisliti da Rusija bude izolirana od Europe, piše Guardian.

Danas, kad Putin obilježava 15 godina na vlasti, Rusija je potpuno izmijenjena od kaotične države u raspadu kakva je bila za vrijeme Borisa Jeljcina. Na međunarodnom planu, sve je više izolirana, EU i SAD su postavili sankcije, a izgleda i da se sprema novi hladni rat. Ali u Rusiji Putin uživa nezapamćenu podršku javnosti, usprkos ekonomskim problemima, od čak 86%.

Bez obzira kakvo mišljenje o Putinu imate, činjenice ostaju da je imao ogroman utjecaj na Rusiju i svijet, a u nastavku pročitajte 15 načina kako se taj utjecaj očituje.

Putin i Jeljcin
Putin i Jeljcin AFP/AFP

1. Ukrajina, Gruzija i blisko inozemstvo

Od aneksije Krima i početka sukoba na istoku Ukrajine je jasno da su odnosi na relaciji Moskva-Kijev nepopravljivo narušeni. Ali ruska intervencija, zasad prikrivena, je samo nastavak Putinove doktrine koja se prvi svijetu ukazala u Gruziji prije nekoliko godina. Tada je, slično kao i Ukrajini, Putin vojnom silom štitio Ruse i ruske interese u susjednoj državi.

2. Suprotstavljanje NATO-u

Putin u mini-podmornici Mir-1
Putin u mini-podmornici Mir-1 AFP/AFP

U Jeljcinovo doba, Rusija je imala politiku nevoljke suradnje s NATO paktom. To se sve promijenilo kad je Putin preuzeo vlast.

Moskva sad napokon ima vojnu moću kako bi širila svoj utjecaj. I to čine. Ruski avioni redovito testiraju ratno zrakoplovstvo nordijskih zemalja. Poljska i pribaltičke zemlje su zabrinute zbog takvih ruskih postupaka, nordijske zemlje se osjećaju toliko ugroženo da razmišljaju o pristupanju NATO-u.

Takvo testiranje spremnosti ratnog zrakoplovstva bi moglo imati tragične civilne posljedice, slično kako je bilo za vrijeme hladnog rata u osamdesetima.

3. Autokracija

Putin u lovu, 2007. godina
Putin u lovu, 2007. godina AFP/AFP

Bez obzira na promjene ekonomske politike, Putin je konstantno prikupljao sve veću moć u državi. Primjerice, 2004. godine je donešen zakon kojim predsjednik imenuje regionalne guvernere.

Razmjenio je pozicije s Dmitrom Medvedevim, pa je Putin par godina bio premijer dok je Medvedev bio predsjednik. Za to vrijeme je ruski parlament donio zakon kojim se produljuje predsjednički mandat na 6 godina.

4. Kult ličnosti

Iako nije u rangu sjevernokorejskih diktatora, Putin je Rusima vratio samopoštovanje. Nakon 10 godina Jeljcina koji je redovito bio pripit na javnim nastupima, putinov mačizam je dobrodošla promjena.

5. Ekonomija

Na prijelazu milenija, kad je Putin preuzimao vlast, Rusija je tek izlazila iz krize koju je započela katastrofalna privatizacija početkom devedesetih i ekonomska kriza ’98. godine. Putin je nacionalizirao ključne sektore gospodarstva, a prvenstveno se to odnosi na preradu i proizvodnju nafte.

Rusija je tada iskusila nezapamćen gospodarski rast, ali je globalna financijska kriza to zaustavila. U vrijeme gospodarskog rasta, Rusija nije napravila dovoljno da se udalji od izvoza energenata i diverzificira gospodarstvo. Jednoobrazno gospodarstvo u kombinaciji s međunarodnim sankcijama i niskim cijenama nafte je srušilo ruski rubalj. Iako je Putin rekao da su postupci ruske središnje banke, bili optimalni, ostaje podatak o planiranoj recesiji koja bi trebala pogoditi Rusiju ove godine.

6. Suzbijanje opozicije

Rusija - Vladimir Putin

Od početka svoje vladavine, Putin je jasno pokazao da ga ne zanima drugo mišljenje. Došlo je do toga da je Putin u prosincu prošle godine natuknuo da bi pripadnici opozicije mogli biti izdajnici i petokolonaši.

Takav odnos prema političkim neistomišljenicima je doveo do toga da je bivši zamjenik premijera Boris Nemcov, vođa opozicije, ubijen praktički ispred Kremlja u veljači.

Ruski internet je također reguliran raznim neodređenim zakonima koji dovode do toga da razne opozicijske stranice budu zabranjene.

7. Korupcija

Usprkos kampanjama za borbu protiv korupcije, Rusija i dalje ima imidž duboko korumpirane zemlje. U izvješću Transparency Internationala, objavljenom prošle godine, Rusija je postavljena na 136. mjesto od 175 zemalja koje su rangirane.

8. Vojska

T 14 Armata
T 14 Armata AFP/AFP

Vojska koja je dočekala početak Putinove vladavine nije imala nikakvu korist. Nakon neuvjerljive pobjede protiv male Gruzije, Putin je ubrzao modernizaciju vojske. Trenutni trošak za vojsku je jedan od najvećih u svijetu i u planu je utrošiti 81 milijardu dolara tijekom 2015. godine.

Trošak je velik, vojska je u procesu modernizacije, ali nova oprema je tek na putu. To se ponajviše odnosi na nove tenkove i avione koji tek trebaju ući u upotrebu.

9. Propaganda

Nezavisni ruski mediji polako nestaju, a državni mediji uživaju sve veću popularnost i utjecaj.

Iako državni mediji nisu ništa novo, ruski mediji imaju dosta niske novinarske standarde. Stoga nije ništa čudno da su neki događaji koji se objavljuju potpuno izmišljeni. Ponekad ih izmisle i sami novinari koji ih prijavljuju.

Ruski predsjednik na konju
Ruski predsjednik na konju AFP/AFP