Afera Panama Papers nedavno je potresla svijet, a ovo je 10 najvećih skandala s curenjem informacija

U aferi Panama Papers u javnost je izašlo 11.5 milijuna dokumenata

View of a sign outside the building where Panama-based Mossack Fonseca law firm offices are in Panama City, on April 4, 2016. A massive leak -coming from Mossack Fonseca- of 11.5 million tax documents on Sunday exposed the secret offshore dealings of aides to Russian president Vladimir Putin, world leaders and celebrities including Barcelona forward Lionel Messi. An investigation into the documents by more than 100 media groups, described as one of the largest such probes in history, revealed the hidden offshore dealings in the assets of around 140 political figures -- including 12 current or former heads of states. AFP PHOTO/ Rodrigo ARANGUA / AFP / RODRIGO ARANGUA
FOTO: AFP

Panama Papers posljednja su afera koja je potresla svijet. No, samo je jedna u nizu od onih tijekom kojih su u javnost procurili različiti tajni podaci. Povjerljive informacije cure odavno i nisu vezani ni uz video, ni audio ni IT tehnologije. Allday.com donosi neke od onih koje su tijekom povijesti promijenile svijet i ostale zapamćene.

1. Informacije tajnog agenta Philipa Ageea

Philip Agee je radio za CIA-u više od deset godina, a kada je otišao u mirovinu Agenciji je okrenuo leđa i počeo prokazivati agente koji su bili na tajnim zadacima u inozemstvu.

Njegov čin potaknuo je američki Kongres da usvoji 1982. Zakon o obavještajnim identitetima po kojem je otkrivanje identiteta tajnih agenata koji više nisu u službi nezakonito.

Agee je umro 2008. Pred smrt je optužen za prenošenje informacija KGB-u 1973. Negirao da je ikada radio za KGB, a istina je i dan danas tajna.

2. Pentagonski papiri

Pentagonski papiri serija službenih dokumenata američkog Ministarstva obrane koji su procurili tako što ih je vojni analitičar Daniel Ellsberg dostavio New York Timesu, koji je njihov sadržaj 1971. objavio na naslovnoj stranici.

Pentagonski papiri su potvrdili nagađanja da su američke snage, prije i poslije eskalacije vijetnamskog rata bile uključene u niz tajnih vojnih i obavještajnih aktivnosti, ne samo u Južnom Vijetnamu, nego i u susjednima Laosu i Kambodži, odnosno da su upravo SAD bile ključni faktor prilikom podjele Vijetnama 1954. godine.

Vlada je pokušavala zaustaviti objavljivanje dokumenta čak i sudskim putem te kaznenim progonom Ellsberga, no nije uspjela.

3. Afera Watergate

Nakon Pentagonskih papira, Nixsonova administracija osnovala je tajnu skupinu pod nazivom “Vodoinstalateri Bijele kuće” kako bi se zaustavilo daljnje curenje informacija.

Prema njihovom planu prisluškivanja trebale su se prikupiti informacije iz Demokratskog nacionalnog komiteta u hotelu Watergate. Skandal je nastao kada je nekoliko ljudi uhvaćeno kako provaljuje u ured Komiteta u tom hotelu 1972.

Istragom je utvrđeno da je to bio samo jedan u nizu aktivnosti koje su obuhvaćale zastrašivanje i političku špijunažu te da je predsjednik Nixon znao za snimke prisluškivanja demokrata.

Novinari Washington Posta Bob Woodward i Carl Bernstein otkrili su i vezu između curenja informacija i Nixona. Nazvana je “Duboko grlo”. Nakon toga, Nixon je podnio ostavku.

watergate
Facebook

4. Mirovni sporazum “Guadalupe Hidalgo”

Meksički-američki rat je bio prvi strani rat koji je bez sumnje bio najviše zastupljen u američkim novinama. Godine 1848. novinar John Nugent dobio je nacrte tajnog ugovora i objavio ih u “New York Heraldu”.

Nugent je uhićen i ispitivan, ali je na kraju oslobođen. Danas se vjeruje da je možda bio i originali izvor informacija koje su procurile.

5. Pamfleti Thomasa Painea

Thomas Paine, autor Zdravog razuma i Prava čovjeka bio je tajnik Odbora za vanjske poslove u 1777.

Bio je prisiljen podnijeti ostavku samo dvije godine kasnije, nakon anonimnog objavljivanja pamfleta koji tvrde da su SAD primale tajnu pomoć iz Francuske. On je to učinio zajedno sa Silasom Deaneom, američkim agentom u Francuskoj, koji je osumnjičen za financijske malverzacije.

thomas paine

6. Preuzimanje Manhattna

Na otoku Long Island tijekom Američke revolucije bilo je stacionirano 15.000 britanskih vojnika, a samo jedna crta obrane američkih vojnika im je sprječavala da umarširaju u grad.

Bilo je, međutim, neutvrđenih točaka u toj crti obrane. Tako je samo jedan britanski vojnik bio dovoljan da sve poveže i prenese infomacije koje su natjerale Georgea Washingtona u bijeg.

7. Operacija “Micemeat”

Operacija “Micemeat” jedinstvena je na ovoj listi. Odigrala se tijekom Drugog svjetskog rata. Kako bi Nijemci povjerovali u invaziju Grčke i Sardinije umjesto Sicilije, povjerljivi dokumenti su skriveni u trupla koja su bačena na mjesta na kojima su ih Nijemci najlakše uočili. Akcija je bila uspješna.

8. John i Michael Walker

Tajni agenti John i Michael Walker, inače otac i sin, optuženi su za dostavljanje povjerljivih podataka Sovjetskom Savezu između 1967. i 1985. godine. Oprema koju je John Walker prodao Sovjetskom savezu je omogućavala dekodiranje poruka iz SAD i lako obilježavala lokacije podmornica.

9. “Jelo” po narudžbi br. 191

Robertu E. Leeju, konfederacijskom generalu, dokument Narudžba broj 191 inače povjerljivi dokument slučajno je ispao iz torbe. I to, čini se, baš ondje gdje je trebalo kako bi dospio u ruke vojnika Unije Bartona Mitchella.

Mitchell je dokument, pak, predao generalu Georgeu McClellanu, koji je napisao pismo Abrahamu Lincolnu. U njemu je stajalo kako ima sve planove pobunjenika, no nije reagirao dovoljno brzo da spriječi bitku pa je uskoro smijenjen.

Robert E. Lee

10. Hutchinsonova pisma

Godine 1772. Benjamin Franklin je dobio veliki broj pisama koje je napisao guverner Massachusettsa Thomas Hutchinson.

Ona su stigla preko anonimnog izvora i bila su namijenjena britanskoj vladi. U svojim pismima, Hutchinson se zalagao za jače vojno prisustvo u kolonijama i kritizirao američko vodstvo.

Usprkos Franklinovom inzistiranju da pisma ostanu privatna, objavljena su u Bostonskom listu u lipnju 1773. Skandal je prisilio Hutchinsona da napusti zemlju i Franklin je na kraju smijenjen s položaja ministra poštanskog prometa.