Američka vlada već dva desetljeća prisluškuje milijarde poziva građana

Masovno praćenje telefonskih poziva počelo je prije napada 11. rujna

NSA
FOTO: Paul J. Richards/AFP

Vlada SAD-a počela je tajno pratiti međunarodne telefonske pozive Amerikanaca skoro deset godina prije terorističkog napada 11. rujna 2001. Od 1992. godine prikupljene su milijarde poziva u programu koji je poslužio kao model za mnogo širi projekt nadziranja Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) koji je uslijedio, piše USA Today na početku opsežnog izvještaja o nadziranju američkih građana od strane Vlade.

Tijekom više od dva desetljeća Ministarstvo pravosuđa i Odjel za suzbijanje droga prikupili su zapisnike o gotovo svim telefonskim pozivima iz SAD-a u čak 116 zemalja povezanih s krijumčarenjem droge, rekli su za USA Today bivši i sadašnji dužnosnici koji su sudjelovali u operaciji. Ciljane zemlje mijenjale su se s vremenom, a među njima su bile Kanda, Meksiko i većina zemalja Središnje i Južne Amerike.

Prikupljali pozive prema stranim zemljama

Federalni istražitelji koristili su zapise poziva kako bi pratili distribucijske mreže narko kartela u SAD-u, što je omogućavalo agentima otkrivanje dotad nepoznatih lanaca trgovine ljudima. Koristili su te podatke kako bi maknuli sumnju da stranci imaju neke veze s bombardiranjem federalne zgrade u Oklahoma Cityju 1995. godine te kak bi identificirali osumnjičene u velikom broju ostalih istraga.

Ministarstvo pravosuđa otkrilo je u siječnju da je Odjel za suzbijanje droga prikupljao pozive prema “određenim stranim zemljama”, ali povijest i veliki razmjer te operacije dosad nisu otkriveni.

Zanimalo ih koji su brojevi birani i kad

Trenutno obustavljena operacija bio je prvi poznati pokušaj Vlade da prikupi podatke o Amerikancima bilježeći telefonske pozive milijuna građana SAD-a bez obzira na to jesu li ili ne bili osumnjičeni za zločin. Operacija je poslužila kao model za masovni sustav prisluškivanja koji je NSA pokrenula kako bi identificirala teroriste nkon napada 11. rujna. Taj je potez privukao brojne kritike na račun Vlade, koja je ušla preduboko u privatnost Amerikanaca, nakon što je bivši NSA-ovac Edward Snowden u javnost iznio informacije o nadzoru prije dvije godine.

Ovaj program nije presretao sadržaj poziva, ali prikupljeni podaci – koji telefonski brojevi su birani i kad – omogućili su agentima da prate komunikaciju osumnjičenih te da ih povežu s ostalim policijskim i obavještajnim podacima.

U operaciju uključen i politički vrh

Prikupljanje podataka bilo je “jedna od najvažnijih i najučinkovitijih inicijativa Federalnog tijela za provedbu zakona o suzbijanju droge”, reklo je Ministarstvo pravosuđa telekomunikacijskom divu Sprint 1998. godine kad je zatražilo da preda zapise poziva.

Ranije neotkriveno pismo bilo je potpisano od strane šefice narkotika i i odjela za opasne droge Mary Lee Warren, koja je napisala da je operacija “odoobrena na najvišoj razini federalnih tijela za provedbu zakona”, uljučujući odobrenje tada državnu odvjetnicu Janet Reno i njenog zamjenika Erica Holdera.

Priča je počela za vrijeme Busha starijeg

Sve je počelo još1992. godine za vrijeme administracije Georgea H.W. Busha, devet godina prije nego što je njegov sin Geroge W. Bush dao ovlasti NSA-i da prisluškuje pozive Amerikanaca 2001. godine.

USA Today napravio je iscrpan izvještaj o ovom slučaju, ali ukratko rečeno Odjel za suzbijanje narkotika prikupljao je podatke intenzivno i na način na koji je NSA-i sad zabranjeno raditi. Agenti su prikupljali podatke bez odobrenja suda, pretraživali ih češće u jednom danu nego što špijunska agencija napravi u godinu dana te automatski povezivali brojeve s velikim elektronskim zbirkama istraživačkih izvještaja, domaćim zapisima poziva koje su prikupilli agenti te s obavještajnim podacima iz inozemstva.