Američke službe utvrdile da je saudijski princ dao ubiti Khashoggija. Biden protiv njega neće poduzeti ništa

Očito da je za takvu odluku bilo presudno to što je Saudijska Arabija jedan od najvećih kupaca američkog oružja

Ured ravnatelja američke nacionalne obavještajne službe (ODNI) objavio je u petak dugo očekivani izvještaj o ubojstvu saudijskog disidenta i novinara Jamala Khashoggija 2018. godine u Istanbulu. Ključni zaključak analize je da je prijestolonasljednik Saudijske Arabije Muhammad bin Salman odobrio operaciju u Turskoj u kojoj je likvidiran Khashoggi.

U dokumentu također stoji da se ta procjena temelji na činjenici da je bin Salman imao apsolutnu vlast i kontrolu nad sigurnosnim i obavještajnim službama u državi, te da je sam donosio i kontrolirao sve važnije odluke u zemlji. S obzirom na to da su u likvidaciji Khashoggija sudjelovali njegovi najvažniji savjetnici i suradnici, u izvješću se drži da je i to jedan od pokazatelja da je princ umješan u ubojstvo. Osim toga, napominje se, Muhammed bin Salman uopće nije krio namjeru da koristi sva sredstva, pa i najgrublje nasilje, kako bi ušutkao svoje protivnike u inozemstvu.

U ubojstvu sudjelovala 21 osoba

U upravo deklasificiranom izvještaju navedena su imena 21 osobe za koje se vjeruje da su sudjelovali ili su naredili ubojstvo saudijskog novinara. Jamala Khashoggija, komentatora Washington Posta, namamili su u listopadu 2018. u saudijski konzulat u Istanbulu pod izlikom da će mu izdati dokumente potrebne za vjenčanje s njegovim zaručnicom Hatice Cengiz, turskom državljankom. Umjesto toga, dočekali su ga bin Salmanove ubojice koji su ga najprije omamili, potom ubili i na kraju raskomadali. Njegovi posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.

Vlada u Rijadu dugo je lagala kako nema veze s ubojstvom, no nakon što su turske tajne službe objavile audio snimke iz kojih je bilo razvidno da je Khashoggi bio mučen i potom likvidiran, vlasti su priznale da je ubijen u konzulatu Saudijske Arabije. Nakon toga uhićeno je 18 pripadnika obavještajnih službi, a njihovo uhićenje naredio je naručitelj ubojstva, krunski princ Mohammad bin Salman. On je, naime, vodio istragu što je u svijetu ocijenjeno kao tragikomična gesta jednog od najrigidnijih režima na svijetu.

Kako bi spasio svoju glavu Mohammad bin Salman smijenio je četiri vodeća dužnosnika obavještajnih službi, uključujući generalnog direktora, generala Ahmeda bin Hassan Assirija te Sauda al-Qahtanija, svog utjecajnog savjetnika. General Ahmed al-Asiri, bio je jedna od najvažnijih ličnosti u kraljevstvu, najvatreniji zagovornik sudjelovanja saudijske vojske u napadu na Jemen kao i zaoštravanju odnosa s Katarom. General al-Asiri nedavno je imenovan za savjetnika princa Mohammada.

Trump je branio prijestolonasljednika

Ujedinjeni narodi objavili su 2019. izvještaj u kojem se također sumnjiči saudijskog prijestolonasljednika za Khashoggijevo ubojstvo koje je opisano kao namjerno i s predumišljajem. “Procjene snimki obavještajnih časnika u Turskoj sugeriraju da je Khashoggi najprije ugušen plastičnom vrećicom, a poslije mu je tijelo raskomadano,”zaključuje se u izvješću UN-a.

Američki predsjednik Donald Trump nije dopustio objavu ovog izvješća, već je stao u obranu princa Mohammeda. Čak je cinički izjavio da možda prijestolonasljednik nije znao za ubojstvo. “Svijet je vrlo opasno mjesto,” zaključio je hladno Trump. On je također javno ismijavao izvješća CIA-e da je saudijski prijestolonasljednik naredio Khashoggijevo ubojstvo.

Objavljivanje ovog dokumenta tumači se kao najava da će predsjednik Joe Biden iz temelja promijeniti politiku SAD-a spram Rijada. Uostalom, on je početkom veljače najavio prestanak američke potpore koaliciji pod vodstvom Saudijske Arabije koja izvršila agresiju na Jemen. Ovih dana Biden je razgovarao sa saudijskim kraljem Salmanom, a ne s princom Mohammedom.

Ni Biden neće sankcionirati princa

No, ono što sada najviše zbunjuje jesu najave da predsjednik Biden neće donijeti nikakve sankcije protiv bin Salmana. Bidenov novoosnovani tim za nacionalnu sigurnost savjetovao mu je da ne zabranjuje nasljedniku saudijske krune ulazak u SAD niti da pokreće neki kazneni postupak protiv njega, na što bi imao pravo s obzirom na to da je Khashoggi bio suradnik Washington Posta.

Iako se takva odluka opravdava time da je Saudijska Arabija jedan od ključnih američkih arapskih saveznika, posebice u borbi s Iranom, očito da je za takvu odluku bilo presudno to što je Saudijska Arabija jedan od najvećih kupaca američkog oružja. Stoga niti ubojstva, pa ni najgora kršenja ljudskih prava, za novu američku administraciju ne predstavljaju nikakvu prepreku.