Američki dužnosnici priznali da se u Tursku šverca nafta iz Sirije (ali kažu da je riječ tek o malim količinama)

Ističu da je u bombardiranju oštećena naftna infrastruktura džihadista

Russia's top military officials hold a press conference on the fight against terrorism in Syria at the National Defence Control Centre of the Russian Federation in Moscow on December 2, 2015. Russia's defence ministry on December 2 accused Turkish President Recep Tayyip Erdogan and his family of involvement in illegal oil trade with Islamic State jihadists, as a dispute rages over Ankara's downing of one of Moscow's warplanes. AFP PHOTO / VASILY MAXIMOV / AFP / VASILY MAXIMOV
FOTO: AFP

Količina nafte koja se krijumčari u Tursku s područja pod kontrolom skupine tzv. Islamske države u Siriji gospodarski je “beznačajna”, ocijenio je Washington danas nakon ruskih optužbi da Ankara izvlači korist iz te ilegalne trgovine.

“Količina nafte koja se krijumčari je krajnje mala, s vremenom se smanjivala i beznačajna je glede količine ne samo nafte nego i prihoda”, rekao je Amos Hochstein, koordinator za energetiku na svjetskoj razini u State Departmentu.

Američki čelnici su rekli da je u bombardiranju znatno oštećena naftna infrastruktura džihadista koji kontroliraju velike dijelove Sirije i u Iraka. Nafta koju crpi IS, dodaju, prije svega se koristi u Siriji.

Optužbe Rusije o švercu nafte

Rusija već nekoliko dana optužuje Tursku da izvlači korist iz krijumčarenja crnog zlata koje crpe džihadisti i čak izravno optužuje predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i njegovu obitelj. Porast napetosti u vezi s tim pitanjem osnažio je diplomatsku buru između dviju zemalja koja je nastala 24. studenoga kad je turski zrakoplov srušio ruski bombarder na sirijskoj granici.

Američka diplomacija je u srijedu demantirala ruske optužbe protiv turskog predsjednika i njegove obitelji, ustvrdivši da za njih “nema nikakva dokaza”. Manje količine nafte, priznali su u petak američki dužnosnici, prelaze preko tursko-sirijske granice u cisternama, ali ne u količinama koje bi trebale brinuti međunarodnu javnost.

Nafta iz izvora pod džihadističkom kontrolom uglavnom se prerađuje i preprodaje crnom tržištu na ratom zahvaćenim područjima u Siriji i u Iraku. Krijumčarenje nafte je jedan od glavnih izvora financiranja ultraradikalne organizacije koja na njoj zarađuje, procjenjuje se, 1,5 milijuna dolara na dan.