Američki i britanski obavještajci špijunirali su (i) jednu svjetski poznatu rusku antivirusnu tvrtku

Kaspersky Labs zaslužan je za otkrivanje grupe hakera NSA-e

Ilustracija
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Dokumenti koje je objavio Edward Snowden pokazuju da su američke i britanske obavještajne agencije špijunirale kompanije koje izrađuju antivirusne programe, ne bi li mogli zaobići antivirusne alate i na taj način osigurati neometan pristup računalima i računalnim mrežama koje koriste mete obavještajaca.

Glavna antivirusna kompanija koju su špijunirali je Kaspersky Labs, ruska softverska tvrtka, prenosi Ars Technica. Kaspersky ima dugu povijest borbe protiv virusa i drugih zlonamjernih programa koje izrađuju agencije raznih država. Oni su iznimno zaslužni za razotkrivanje tajne grupe hakera koja je pod pokroviteljstvom američke NSA-e radila 14 godina.

Nedavno su dospjeli u medije nakon što su otkrili da ih agencija neke države napada iznimno sofisticiranim softverskim alatom pod nazivom Duqu. Postoje određene indicije da je Duqu osmišljen pod izraelskim pokroviteljstvom, a korišten je i za špijuniranje iranskih nuklearnih pregovora.

Kaspersky nije jedini

Najnoviji dokumenti koje je otkrio Snowden pokazuju da su američki i britanski obavještajci koristili obrnuti inžinjering da bi mogli zaobići zaštitu od zlonamjernog softvera koju pružaju Kaspersky alati. Bitno je napomenuti da Kaspersky nije bio jedina kompanije koja je špijunirana, ali je daleko najviše spominjana u Snowdenovim dokumentima.

Izvješće o špijuniranju
Izvješće o špijuniranju novinar/Firstlook

Glasnogovornik Kaspersky Labsa je rekao za Ars Technicu: “Kao što je bilo vidljivo tijekom nedavnih napada Duqu 2.0 koje provode grupe pod pokroviteljstvom država, zabrinjavajuće je da državne agencije napadaju sigurnosne kompanije, umjesto da resurse ulože u borbu protiv legitimnih protivnika. Pažljivo istražujemo danas objavljene informacije kako bismo ispravno procijenili potencijalni rizik našoj infrastrukturi i načine kako ga minimizirati. Još jednom želimo naglasiti važnost suradnje sigurnosnih kompanija ne bi li svijet bio sigurnije mjesto”.