Amerikance država uskoro više neće smjeti prisluškivati (bar ne bez razloga)

Bude li Zakon o slobodi izglasan, bit će to Snowdenov najveći uspjeh

A sticker which reads 'National Security Agency - Monitored Device' is seen on a laptop of a participant of the re:publica internet conference in Berlin, Germany, 08 May 2014. Lectures surrounding the topic internet were held bewteen 06 May and 08 May 2014. Photo: OLE SPATA/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP/dpa/AFP

Donji dom američkog Kongresa odobrio je zakon koji će okončati prisluškivanje Amerikanaca u njihovoj zemlji. Za Zakon o slobodi, kako je nazvan, glasalo je 338 zastupnika, a njih 88 bilo je protiv. Njegovim donošenjem okončat će se slobodno prikupljanje podataka o telefonskim razgovorima. Državne obavještajne agencije pristup tim podacima dobit će samo uz odobrenje federalnog suda za nacionalnu sigurnost.

Glasovanje je uslijedilo tjedan dana nakon što je američki prizivni sud presudio da je dosad većina tih podataka prikupljana bez valjanog opravdanja. Republikanac Bob Goodlatte rekao je da se sigurnost države i sloboda Amerikanaca ne isključuju međusobno, već trebaju koegzistirati, piše DW.

Zakon podržali i republikanci i demokrati

Zakon o slobodi u ovom su glasovanju podržali i republikanci i demokrati, što bi moglo ići u korist njegovu izglasavanju i u Senatu, gornjem domu Kongresa. Republikanci u Senatu, naime, rekli su ranije da se oni zalažu za obnovu postojećeg programa prikupljanja podataka, oformljenog nakon terorističkih napada 2001. Većina podataka nakon te godine prikupljana je tajno, a od 2006. godine program je nadzirao Federalni sud. Dosad su ga obnovile i administracije Georgea W. Busha, kao i Baracka Obame.

Ako Zakon o slobodi zaživi, bit će to jedna od najznačajnijih promjena u američkoj politici koja je proizašla iz Snowdenova razotkrivanja programa za prisluškivanje. Iz Bijele kuće poručili su da predsjednik Obama podupire Zakon o slobodi.