Službenicima Europske unije rastu plaće. Dubravka Šuica, na primjer, mjesečno će zarađivati 1817 eura više

I hrvatskim parlamentarcima će porasti plaća, čini se na oko 9800 eura

Potpredsjednici Europske komisije, Dubravi Šuici, uskoro će porasti plaća za sedam posto. To prema neslužbenom izračunu Večernjeg lista znači da će Šuica primati još 1817 eura mjesečno na plaću koja je sada, također neslužbeno, oko 25.960 eura.

O rastu plaća za zaposlene u Europskoj komisiji javio je Politico još u lipnju ove godine. Tada su pisali da će se osoblje Komisije “vjerojatno veseliti automatskoj povišici” i naglasili da su oni sami Vladama dali drugačiji naputak o porastu plaća, odnosno kako one ne bi trebale rasti automatski.

Politico je tada javio i da je rast plaća potvrdila sama Komisija kao i da je taj rast tada bio u skladu sa stopom inflacije od 2,4 posto. No, njemački Bild je u listopadu javio, pozivajući se na preliminarne izračune Europske komisije, da će plaće EU političarima porasti za 6,9 posto.

Povišica i za von der Leyen

Objasnili su da se, prema pravilima za zaposlenike Europske unije, plaće godišnje usklađuju kako bi pratile rast životnih troškova. Takvo usklađivanje moguće je dva puta godišnje i obračunava se automatski. Osim toga, može se primijeniti retroaktivno ako inflacija raste više od tri posto.

To se dogodilo i 2021. između lipnja i prosinca kada je inflacija bila 3,5 posto u Belgiji i Luksemburgu. Na plaće EU dužnosnika inače najviše utječe upravo inflacija u ove dvije EU zemlje. Bild također piše da bi se rast od 6,9 posto primijenio retroaktivno od lipnja naovamo.

Ovisno o platnom razredu, plaće EU dužnosnika će rasti minimalno 210 eura, odnosno na 1460 eura mjesečno. Ursula von dr Leyen tako bi dobila još 1643 eura na plaću. Zastupnicima, pa i onima iz Hrvatske, će ona rasti 632 eura odnosno na 9800 eura, prema izračunu Bilda.

Bi li se nešto moglo promijeniti?

Ipak, isti medij dodaje da Bruxellesu neizbježno slijedi burna rasprava oko ovih povišica. Prema njima, postoje EU zemlje koje upozoravaju na “neodrživ teret” koji bi takvo dizanje izazvalo kao i na “značajne dodatne financijske izdatke”.

Zato, pišu, neke EU zemlje traže “jednokratnu suspenziju” ovog pravila o automatskom dizanju plaće EU dužnosnicima. Neke, navodno, traže i reviziju sustava plaća i oporezivanja za EU dužnosnike.