Apsolutno prestrašno. Sveučilište u Sankt Peterburgu izbacuje studente uhićene na prosvjedima

Zasad je na listi 13 studenata, no izvori tvrde da će se taj broj ubrzo povećati

March 6, 2022, Saint Petersburg, Russia: Police Officers detain a protestor during a demonstration against the Russian military operation in Ukraine.,Image: 666653843, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Državno sveučilište u Sankt Peterburgu izbacuje studente privedene na antiratnim prosvjedima, objavio je jutros ruski Kommersant.

Uprava sveučilišta pripremila je rješenja za izbacivanje studenata uhvaćenih na, kako to opisuje Kommersant, “nedopuštenim skupovima”. Zasad je u proceduri 13 naloga za isključenje, no taj bi se broj mogao povećati, s obzirom na to da je u međuvremeno održano još nekoliko velikih prosvjeda.

Valjda dodati kako je na listi za izbacivanje, primjerice, i Veronika Samusik, studentica koja je prosvjede pratila kao novinarka portala Sota.Vision, no policija ju je uhitila unatoč novinarskoj iskaznici i prsluku s velikim natpisom PRESS koji je nosila.

‘Studenti su osuđeni na propast’

Mihail Močalov, predsjednik sveučilišnog Velikog studentskog vijeća, kazao je kako rješenja o isključenju još nisu potpisana jer prije toga moraju proći dvije instance: disciplinsko, a zatim i etičko povjerenstvo. “No malo je vjerojatno da isključenja neće biti provedena”, kazao je Močalov.

“Nažalost, prorektor Aleksander Babič iskreno vjeruje da su uhićenja nesporan razlog za isključenje”, ustvrdio je. “Disciplinska komisija analizirat će svaki pojedini slučaj i donijeti pošteno, utemeljeno mišljenje. No, to je samo formalnost. Treba biti realan: ovi studenti osuđeni su na propast”, dodao je Močalov i pojasnio kako je mišljenje povjerenstva samo savjetodavno te ne treba gajiti nade da će ga uprava sveučilišta uvažiti.

‘Ne izbacujemo ih zbog stavova’

Prorektor Babič kazao je pak kako je “organiziranje i održavanje nedozvoljenih masovnih događanja kršenje važećeg zakonodavstva, uključujući i anti-COVID ograničenja”. Zatim je, bez detaljnijeg objašnjenja izjavio da “građani imaju pravo mirno se okupljati i izražavati svoj građanski stav o raznim pitanjima”. Prorektor nije htio odgovarati na dodatna pitanja i zamolio je novinare Kommersanta da se obrate sveučilišnoj službi za odnose s javnošću.

Od tamo su pak odgovorili kako se prilikom odabira stegovne mjere u obzir uzima „težina stegovnog prekršaja, razlozi i okolnosti pod kojima je počinjen, prijašnje ponašanje studenata te njihovo psihofizičko i emocionalno stanje”.

Dodali su kako će, dakle, odluka o mjeri stegovnog postupka biti donesena temeljem navedenih pravnih činjenica. “Još jednom naglašavamo da je sveučilište izvan politike i ne primjenjuje stegovne mjere prema studentima zbog njihovih građanskih ili političkih stavova. Disciplinske se sankcije primjenjuju samo za kršenje zakona i propisa sveučilišta”, stoji u sumanutom odgovoru.