Australci objavili veliku priču o Hrvatima koji veličaju Pavelića: 'Žive među nama, užasno je kako otvoreno slave fašizam'

Slavljenje fašizma u australskoj hrvatskoj zajednici je izvan kontrole

Australski medij The Age objavio je veliku priču o Australcima hrvatskog podrijetla koji otvoreno slave ustaštvo. U zadnje je vrijeme sve više takvih primjera, a jedan od njih je i proslava dana osnivanja zločinačke Nezavisne Države Hrvatske kod Sydneyja o kojoj je pisao Telegram.

Istoga dana, 10. travnja ove godine, šestorica muškaraca snimljena su kako pjevaju ustašku pjesmu. Pritom podižu desnicu u Hitlerov pozdrav.

U drugom videu, okupljeni su podigli hrvatsku zastavu povodom 10. travnja, a jedan od prisutnih je bio odjeven u crno te je nosio zastavu na kojoj je ispisano “Za dom spremni”.

Sve više otvorenog slavljenja ustaštva

Novinari australskog Agea su, također, istragom utvrdili da je amaterska nogometna ekipa u Melbourneu, “St. Albans Vukovar”, do prije nekoliko godina igrala u dresu s ustaškim “U” simbolom. U ovom klubu su odbili komentirati zašto su koristili ustaške simbole, kazavši da to više ne čine.

“Molim vas, nemojte gubiti vrijeme našeg kluba s onim što pokušavate postići”, rekao je predstavnik kluba za Age.

Slavljenje fašizma u australskoj hrvatskoj zajednici nedavno se rasplamsalo. Navijači nogometnog tima Sydney United izveli su 2022. Hitlerov pozdrav, a trojica muškaraca optužena su prema novim zakonima Novog Južnog Walesa. Oni su se izjasnili da nisu krivi.

Reagirala australska židovska zajednica

Navijači Sydney Uniteda već su se prije fotografirali ispred nacističkih zastava. Slavljenje fašizma toliko je otvoreno da postoje i web trgovine koji prodaju privjeske za ključeve s ustaškom tematikom, majice, kape, naljepnice i printove s likom ustaškog diktatora Ante Pavelića.

Na otvoreno slavljenje ustaštva reagirala je i australska židovska zajednica. Od vlasti traže žešću reakciju na fašističku simboliku. “Svaki zakon mora biti dovoljno fleksibilan kako bi se prilagodio stalnoj evoluciji novih simbola mržnje”, rekao je Peter Wertheim iz australske krovne židovske organizacije – Executive Council of Australian Jewry.

Kako Australija ima različite zakone od savezne države do savezne države, zakonodavni okvir po pitanju fašističkog znakovlja je raznolik. Tako u Novom Južnom Walesu zakoni dopuštaju sudovima da definiraju što je nacistički simbol.

Australija kao utočište Hrvata s ustaškim vezama

U Victoriji se pak ovaj tjedan u parlamentu predstavlja zakon koji zabranjuje neke fašističke simbole, odnosno, zakon bi trebao definirati konkretne simbole, a ne sami sudovi.

Hrvatski simboli fašizma Australcima su daleko manje poznati od onih njemačkog nacizma, iako su tijekom rata bili bliski saveznici. Veleposlanica Hrvatske u Australiji Betty Pavelich rekla je da u društvu nema mjesta za “veličanje totalitarnih režima, ekstremizma ili netolerancije”.

Australija je, zajedno s Kanadom, Španjolskom, Argentinom i Sjedinjenim Američkim Državama, postala poslijeratno utočište za ljude s ustaškim vezama koji su bježali iz Jugoslavije.

‘Užasno je da se fašizam ovako otvoreno slavi’

Od 1970-ih, novinar i pisac Mark Aarons istražuje kako je Australija poslijeratno prihvatila fašističke ratne zločince iz Europe. Aarons je rekao da je hrvatska zajednica neobična među skupinama migranata jer je zadržala snažan politički identitet kroz generacije, dok su među ostalim članovima europske dijaspore koji su imali povijesne veze s fašizmom ta stajališta gotovo izumrla.

“Ustaška imigracija je ta koja je održavala plamen na životu, da tako kažem. Mislim da je važno reći da je to samo dio australske hrvatske zajednice, da većina Hrvata kao temelj Hrvatske vidi 1991. godinu”, kaže Aarons.

Navodi kako je užasno da se fašizam ovako otvoreno slavi. “Da još uvijek imate glavnu frakciju njemačke zajednice u Australiji koja štuje Adolfa Hitlera i opravdava pokolj Židova, Roma i političkih protivnika pod nacističkim režimom, došlo bi do oštre reakcije na svim razinama društva”, rekao je.

Preko 100 tisuća Australaca ima hrvatske korijene

Novinari Agea razgovarali s nekim Australcima hrvatskog podrijetla koji su zgroženi stajalištima pojedinaca u zajednici. Sugovornici su anonimni zbog straha od posljedica za sebe i obitelj.

“Ovdje smo u vremenskom raskoraku. Mlađe generacije postaju sve više nacionalističke, što se često izražava kroz nogomet. To je obeshrabrujuće. Nadali biste se nekoliko generacija kasnije da ultra-nacionalizam umire”, rekao je.

“Budući da su toliko odvojeni od Hrvatske, osjećaju potrebu to izraziti na takav način. Osjećaju se kao prevaranti”, rekao je drugi. Prema popisu stanovništva iz 2021., u Australiji je bilo 164.362 ljudi koji su tvrdili da su hrvatskog podrijetla.