Bačić ne može pomoći. Na obnovi se vidi koliko je Vlada nesposobna jer se kontejnersko naselje ne da sakriti

Vlada je kroz ovu obnovu demonstrirala svu svoju nesposobnost

FOTO: Pixsell/Telegram

Kao da nije bio premijer kada su se potresi dogodili i kao da nije odgovoran za dosadašnji tijek obnove, Plenković sada, predstavljajući Bačića, najavljuje 'političke ciljeve' - korištenje novca iz EU fonda solidarnosti i osiguravanje smještaja za ljude koji žive u kontejnerima

Premijer Andrej Plenković predstavio je ovaj tjedan saborskim odborima novog ministra graditeljstva, dobro nam poznatog Branka Bačića. Od Bačića se očekuje da kao treći ministar u dvije godine ubrza obnovu. Darka Horvata je iz Vlade odvela policija, Ivan Paladina se nakon 10 mjeseci umorio i sada na scenu stupa Bačić, a cijela priča, barem prema najavama, kreće ispočetka.

Nakon prvog potresa, onog koji je pogodio Zagreb i okolicu, Vlada nije željela realno sagledati situaciju; priznati da imamo vrlo komplicirane procedure i sporu administraciju te da će zbog toga obnovu biti nemoguće provesti u razumnom roku. Usprkos tome, odlučili su dobar dio posla preuzeti na sebe, umjesto da se cijeli proces bazira na samoobnovi. Mogao se napraviti nekakav sustav vaučera ili bespovratnih kredita kojima bi se, pod određenim uvjetima, građanima omogućilo da sami obnavljaju objekte.

Nisu pomislili da bi moglo biti još potresa

Koliko su kratkovidni bili u pisanju zakona kojima se regulira obnova najbolje govori da su prvom verzijom zakona obuhvatili samo Zagreb i okolicu. Upozoravani su da bi bilo bolje da se napravi zakonsko rješenje koje će vrijediti za sve građane, na cijelom teritoriju RH, za pomoć u svim prirodnim katastrofama.

Poznato je da nije samo Zagreb podložan potresima, već i neki dijelovi Dalmacije, a nedavno smo imali potres čak i u Baranji. Da su autori zakona o obnovi bili kratkovidni vrlo brzo potvrdio je potres na Baniji, nakon čega je Vlada bila prisiljena mijenjati ga, kako bi se njime obuhvatilo i potresom pogođeno područje Sisačko-moslavačke županije.

Nakon Paladininih čekamo Bačićeve planove

Vlada je kroz ovu obnovu demonstrirala svu svoju nesposobnost, koja je sasvim sigurno prisutna i u drugim područjima pod njihovom ingerencijom, samo je ovdje najvidljivija, jer nitko ne može sakriti kontejnersko naselje u kojem još i danas žive ljudi kojima nisu obnovljeni domovi, kao i činjenicu da je na Baniji u dvije godine izgrađen jednoznamenkasti broj kuća.

Sa svakim ministrom cijela priča kreće ispočetka, jer svatko od njih ima neke svoje ideje – uglavnom loše – kako bi obnova trebala funkcionirati. U dvije godine imat ćemo nekoliko promjena zakona, promjene procedura… Uglavnom, stječe se dojam da se administracija više bavi sama sobom, nego samom obnovom.

Nakon što je Ivan Paladina u ožujku prošle godine došao na poziciju ministra, prvo smo mjesec dva čekali da on predstavi svoj plan za obnovu. Nakon toga nije se dogodilo gotovo ništa, on je otišao, a sada čekamo nove, Bačićeve planove.

Premijer se ponaša kao da je jučer dobio izbore

Što se tiče premijera, on kao da je jučer dobio izbore pa se priprema za preuzimanje vlasti. Kao da nije bio premijer kada su se potresi dogodili i kao da nije odgovoran za dosadašnji tijek obnove. Sada, predstavljajući Bačića, najavljuje “političke ciljeve” – korištenje novca iz EU fonda solidarnosti i osiguravanje smještaja za ljude koji žive u kontejnerima.

Da podsjetimo, Hrvatska nije u redovnom roku uspjela iskoristiti sredstva EU koja su nam odobrena za sanaciju šteta od potresa, već je Plenković morao moliti produljenje roka, koje nam je, srećom, odobreno do ljeta ove godine i što je na kraju predstavljano gotovo kao uspjeh.

Kao da je jučer došao na vlast, Plenković danas najavljuje i izmjenu “institucionalne arhitekture”, odnosno namjerava spojiti Središnji ured za obnovu s Ministarstvom graditeljstva, ali i spajanje Fonda za obnovu Grada Zagreba, koji je prije dvije godine osnovao.