Bandićev donator danas je na sudu priznao da su on i suradnici izvlačili novac iz gradskog proračuna

Jurica Vrus priznao je krivnju, prvookrivljeni u aferi Suhi led Zvonimir Šostar danas se nije pojavio na sudu

Jurica Vrus, vlasnik tvrtke Sanitarni standardi, koja se nalazi na popisu donatora Milana Bandića iz kampanje za parlamentarne izbore 2011. godine, priznao je danas na sudu krivnju za malverzacije u aferi Suhi led u kojoj je, kako se sumnja, iz gradskog proračuna izvučeno 38 milijuna kuna za lažne usluge čišćenja klimatizacije. Prvookrivljeni u ovom slučaju je bivši gradski pročelnik za zdravstvo Zvonimir Šostar, koji se danas nije pojavio na sudu.

Vrus je priznao svoju ulogu u izvlačenju novca iz gradskog proračuna preko poslova čišćenja klimatizacije i ventilacijskih sustava sportskih dvorana grada Zagreba. Iako Grad nije proračunom osigurao sredstva, Šostar je, tvrdi USKOK, inicirao program čišćenja klima, raspisivao javne natječaje u kojima se pogodovalo vlasnicima privatnih tvrtki te kao metodu čišćenja odabrao iznimno skupu metodu “suhi led”. Poslovi su plaćani bez obzira jesu li stvarno obavljeni. Plaćeno je ukupno 52,4 milijuna kuna, što je, prema tvrdnjama USKOK-a 39 milijuna kuna više nego što su poslovi doista vrijedili.

Koliko je novca izvukao Bandićev donator

Vrus je od tog iznosa dobio 973.500 kuna provizije. Međutim, taj iznos nije prijavio poreznoj upravi kao drugi dohodak zbog čega je oštetio državni proračuna za 194.700 kuna poreza te proračun Grada Čakovca, gdje mu je sjedište tvrtke, za još 19.470 kuna prireza.

Iz dostupih podataka proizlazi da je Vrus zajedno sa svojom tvrtkom Sanitarni standardi bio među Bandićevim donatorima u kampanji za parlamentarne izbore 2011. godine na koje je izašao sa svojom nezavisnom listom. Izvješće o primljenim donacijama od početka godine do 26. studenoga 2011. je potkraj studenoga i objavljeno.

Bandić je tada prijavio ukupno 1.039.629 kuna donacija što su mu ih većinom dale fizičke osobe. U pitanju je iznos od 590.329 kuna, a od tvrtki je dobio 449.300 kuna. Jedan od većih iznosa – 89.000 kuna dobio je upravo od “Sanitarnih standarda”, a još su ga donirali i Mandir gradnja, RFK, Gizmo promidžba, Mega Salus, Zastupanje bona, Tara-Tim i Inforsys.

Umjesto zatvora rad za opće dobro

Vrusova tvrtka je osim s Gradom Zagrebom poslovala i s Hrvatskim zavodom za zdravstvo osiguranje. Sumnja se da je novac preko lažnih faktura za čišćenje klimatizacije izvlačen još od 2006. godine. Za poslove koje im je omogućio, Šostaru su poduzetnici čije su tvrtke registrirane za razna čišćenja plaćali putovanja. Kako bi se zameo trag izvučenom novcu iz gradskog proračuna vlasnici tvrtki fingirali su međusobne poslovne odnose, zbog čega ih je USKOK optužio i za pranje novca.

Vrus je danas sve to priznao, te se s USKOK-om nagodio na zatvorsku kaznu od jedne godine. No, ta kazna odmah mu je zamijenjena radom za opće dobro, pa će tako jedan dan zatvora biti zamijenjen s dva sata dobrotvornog rada. Izrečena mu je i sporedna novčana kazna od 120 dnevnih dohodaka u ukupno iznosu od 49.999,20 kuna. Nju mora platiti u roku od šest mjeseci od pravomoćnosti presude. Oduzeto mu je i 214.170 kuna protupravne imovinske koristi, a toliko, kako je procijenjeno, vrijedi jedna Vrusova oranica koja je, tako, postala imovina Republike Hrvatske. Vrus mora platiti i 20 tisuća kuna sudskih troškova.

O optužnici protiv Šostara i ostalih okrivljenika optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu danas nije odlučivalo, jer upravo Šostar nije uredno primio sudski poziv.