Beroš objavio kazne; 500 kn za građane koji krše mjere, 10.000 za organizatore privatnih zabava...

Sjednicu Vlade premijer zbog samoizolacije vodi preko video veze

U 15 sati počela je 25. sjednica Vlade RH s dnevnim redom na kojem je 18 točaka. Premijer Andrej Plenković sjednicu vodi preko video veze, budući da se nalazi u izolaciji zbog toga što je njegova supruga pozitivna na koronavirus. Osim premijera, još sedam ministara na sjednici sudjeluje putem video veze. Premijer je u uvodnom govoru objasnio kako će sada funkcionirati Vlada.

„Vlada će upotrijebiti digitalnu tehnologiju da nastavi s radom. Želim izraziti žaljenje zbog incidenta koji se dogodio u Vukovaru, i odnosi se na državnog tajnika Sučića koji je danas podnio ostavku ministru Medvedu i vladi, koju mi prihvaćamo“, rekao je Plenković u uvodu.

„Što se tiče epidemije koronavirusa, brojevi su i danas visoki. Nažalost preminule su 74 osobe, što je posljedica visokih brojeva zaraženih u proteklim tjednima. Mi smo i dalje u vrlo ozbiljnoj fazi epidemije, pozivam sve na odgovornost i poštivanje mjera koje smo usvojili“, nastavio je premijer.

Najavio izmjenu Zakona kako bi se moglo kažnjavati prekršitelje

Rekao je kako su borbu protiv Covida bazirali “na povjerenju između građana i države”. “Uvjeren sam da većina građana razumije situaciju u kojoj se nalazimo, ali određeni neodgovorni pojedinci su razlog zbog kojih moramo u promjene Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti”, najavio je premijer.

Premijer je zatim iznio više detalja o mjerama za pomoć poduzetnicima. „One će se nastaviti u tri smjera. Prva je naknada od četiri tisuće kuna po radniku uz oslobađanje od plaćanja doprinosa. Ići ćemo i s pokrivanjem dijela ili svih fiksnih troškova tijekom obustave rada u sektoru pogođenom mjerama. To bi trebalo koštati oko 250 milijuna kuna. Pripremljeni su i Covid krediti od 1,3 milijarde kuna. Cijeli paket iznosit će 2,1 milijardu kuna.“

Beroš o koronavirusu u Hrvatskoj

Premijer je potom riječ predao ministru zdravstva Viliju Berošu, koji je iznio najnovije podatke o epidemiji koronavirusa u Hrvatskoj. „KB Dubrava i Klinika Fran Mihaljević pozvane su na kontinuiranu suradnju u vidu redovitog održavanja liječnika intenzivista. Ministarstvo zdravstva objavilo je i drugi popis smjernica za liječenje oboljelih od Covida“, kazao je Beroš, nabrojavši što se sve u smjernicama nalazi.

„Prošlo je devet mjeseci otkako je koronavirus ušao Hrvatsku. Svi planovi funkcioniraju. Iz vida ne gubimo ni zdravstvene djelatnike koji su na prvoj liniji borbe protiv koronavirusa. Međutim, sve ono što činimo neće dati željene rezultate ako izostane odgovorno ponašanje svakog pojedinca“, rekao je Beroš.

Mijenja se Zakon o zaštiti pučanstva

Riječ je potom preuzeo ministar unutarnjih poslova Davor Božinović koji je spomenuo deset novih odluka koje je od posljednje sjednice Vlade donio Nacionalni stožer. “Što se tiče nadzora, inspektori i policija napravili su preko 4000 nadzora, izdali su 605 upozorenja. Podnesena su ili će biti podnesena 44 prekršajna naloga”, rekao je Božinović i najavio novu odluku kojom se zabranjuje prijelaz na graničnim prijelazima

“Najvažnija pravila su ta da putnici koji dolaze iz zelenih područja EU ne trebaju PCR test niti dodatne uvjete. No, u ovom trenutku jedina regija u EU je otok Fasta u Finskoj. Svi ostali putnici moraju dostaviti negativni PCR test koji nije stariji od 48 sati ili se testirati u Hrvatskoj i biti u samoizolaciji do dolaska rezultata”, kazao je.

Kakve će biti kazne?

Potom je Vlada prešla na drugu točku dnevnog reda, nacrt prijedloga Zakona o izmjeni i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Ministar Beroš pročitao je na što se sve odnose dopune Zakona. “Propisuje se mjera obaveznog nošenja maske za lice i medicinske mjere, zabrana javnih i privatnih okupljanja. Propisuje se da mjere provode policijski službenici, civilna zaštita, inspektori Državnog inspektorata”, rekao je Beroš.

„Prepisuje se novčana kazna za pravne osobe od 10 do 40 tisuća kuna u slučaju nepridržavanja mjera. Za prekršaj odgovorne osobe u pravnoj osobi kazna je 5 do 10 tisuća kuna. Za prekršaje fizičke osobe propisuje se kazna od 500 kuna“, objavio je ministar. Za vlasnika privatnog posjeda propisuje se kazna od 10 tisuća kuna ako organizira privatnu zabavu, dodao je Beroš. „Nerado idemo u ovom smjeru, ali smatramo da nam je ovaj zakon potreban“, kazao je Plenković, nakon čega je vlada izglasala izmjenu i dopune Zakona po hitnom postupku.

Marić predstavio novu mjeru

Osma točka dnevnog reda je prijedlog zaključka o mjerama pomoći gospodarstvu. Ministar financija Zdravko Marić najavio je da će predstaviti jednu novu mjeru o kojoj do sada nije bilo riječi.

„Podrazumijevala bi kompenzaciju i pokrivanje dijela ili kompletnih fiksnih troškova. To podrazumijeva troškove najma i zakupa poslovnog prostora, pričuva, komunalije, komunalna naknada, Internet i fiksna telefonija, knjigovodstveni servisi i TV pristojba. Da bi se kvalificiralo za ovu mjeru mora se ostvariti pad prihoda od 60 posto u odnosu na prosinac prošle godine“, kazao je Marić.

Ministar Josip Aladrović rekao je više o mjerama za očuvanje radnih mjesta. „Očekujem prijave za 80 tisuća zaposlenika iz sektora u kojima je onemogućen rad, plus 20-ak tisuća prijava iz povezanih sektora. U tu ekonomsku mjeru investirat ćemo još 400 milijuna kuna. Do sada smo investirali više od 1,2 milijarde kuna u očuvanje radnih mjesta, a podaci prikazuju da imamo šest tisuća zaposlenih više nego početkom Covid krize. Mjera je postigla što je imala za cilj postići“, kazao je ministar.