Beroš: 'Moglo bi se povećati izdvajanje iz plaća za zdravstvo'

Predsjednik uprave Medike ranije je rekao kako vladajući ne nude nikakvo rješenje i da se ministar ne javlja ni na telefon

FOTO: Nova TV

Nakon što je jutros veledrogerija Medika javila kako obustavlja isporuku lijekova i medicinskog materijala svim bolnicama, osim one u Lovranu, zbog duga od 2,1 milijardu kuna, javnosti se obratio ministra zdravstva, Vili Beroš.

Ministar je uvodno rekao kako su svjesni problema dugova prema veledrogerijama rekavši da je riječ o kroničnoj boljki. “To nas prati tijekom cijele pandemije, duboko smo svjesni problema”, rekao je i dodao kako su dugovi problem koji traju desetljećima.

Beroš je rekao kako je silazeći do novinara prošao uz slike jedanaest ministara zdravstva u zadnjih 30 godina te govori kako su svi oni imali isti ili sličan problem. “Tako da je ta boljka stara i očigledno kompleksna dok se još nije uspjela riješiti”, rekao je pa dodao kako imaju određeno utemeljenje za rješenje problema.

‘Imamo određeno rješenje’

Napomenuo je kako su se vodili razgovori s ministarstvom financija zadnja dva tjedna pa napomenuo da ministarstvo zdravstva djeluje u okviru svog proračuna koji je odobren u Saboru. “Imamo određeno rješenje koje ćemo sutra prezentirati veledrogerijama”, rekao je Beroš pa poručio kako se sastanak održava sutra oko 12 sati.

Kaže kako je rješenje ubrzani proračunski transfer sredstava HZZO-u koji će riješiti dio duga. “Veledrogerije su i inače dolazile na svakih šest mjeseci tražeći da se plate dugovanja i to je u redu, ali vrijedi napomenuti da o vitalnosti hrvatskog zdravstvenog sustava ovisi i njihovo poslovanje”, kaže ministar pa dodaje kako vjeruje da će ova priča krenuti u dobrom smjeru.

“Neki napominju da je rashodovna strana predominantni problem, ne želim to negirati, ali mišljenja sam da dio generira i prihodovna strana. Neću ponavljati koliko se izdvaja u proračun po glavi stanovnika, ali sve je to skupa, uključujući i prava osiguranika koja su velika, dio jedne priče koju ćemo morati razriješiti”, rekao je Beroš pa naglasio da su problema svjesni i da će napraviti sve da građani ne ostanu bez lijekova.

‘Takve stvari se ne rješavaju telefonski’

Na opasku novinara kako je iz Medike rečeno da se nije javljao na telefon, Beroš kaže da se takve stvari ne rješavanju telefonski. “Ovo se rješava međuresorno, na nivou Vlade”, kaže. Dodaje kako ne zna koliko dugo će potrajati ovo rješenje i kako upravo zato traže način za njegovo trajno rješenje.

“Apsolutno moramo napraviti sve da svim bolesnicima osiguramo sadašnja prava, ali moramo znati da to i košta. S 861 euro godišnje po glavi stanovnika na začelju smo ljestvice zemalja EU, četvrti odzada, i potpuno je jasno da moramo sagledavati temeljito rješenje”, kaže.

Dodaje kako ministarstvo radi i na kratkoročnim koracima, poput kontrole radnog vremena, prekovremenih sati i propisivanja skupih lijekova. “Zato radimo dugotrajniji plan za reformu sustava kako organizacijski tako i financijski”, rekao je ministar.

Hoće li građani plaćati zdrastvo više?

Ministru je potom postavljeno pitanje značili to da će građani plaćati zdravstvo više, bilo to preko dopunskog osiguranja ili nekako drugačije. “Ne direktno. Ne vjerujem da će se to dogoditi u skoroj budućnosti, ali bi se mogao povećati stupanj izdvajanja iz naših plaća”, rekao je ministar i dodao kako neće razgovarati o tome kada bi se to moglo dogoditi.

Kaže kako vjeruje do nestašica lijekova neće doći i kako će rješenje za ovo dugovanje sutra biti predstavljeno veledrigerijama. Još jednom ponavlja kako je potrebna reforma kako bi sustav bio stabilniji. Dodao je kako je zatražio izvješće o stanju lijekova od ravnatelja bolnica te kako je s njima stalno u kontaktu.

Beroš vjeruje da će uspjeti napraviti nešto

“Vjerujem da ću kao dvanaesti ministar biti nešto u stanju napraviti jer ova priča ne vodi nikamo. Ali, da je to lako nije. Moramo biti svjesni gospodarskog statusa, a da ne pominjem ovu koronakrizu koja je dovela do ekstremnih troškova za sustav”, dodaje ministar.

Rekao je i kako se neprestano i teško radi da se sustav unaprijedi. “Povećali smo limit bolničkim ustanovama kako bi vidjeli koliko će to polučiti rezultate. Kad smo vidjeli efekte krenuli smo u daljnje razgovor ei usuglasili trenutni način rješavanja, a to je ubrzani proračunski transfer”, zaključio je Beroš rekavši kako vjeruje da će se sutra ovaj problem riješiti te kako će se utemeljiti način njegovog rješavanja za ubuduće.