Beroš: 'Nema govora o tome da bi obiteljski liječnici izvan radnog vremena radili u kolima Hitne pomoći'

Četiri udruge obiteljskih liječnika odbile su doći na okrugli stol Ministarstva zdravstva

Nakon što su četiri udruge obiteljskih liječnika odbile jutros doći na okrugli stol Ministarstva zdravstva na temu izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, resorni ministar Vili Beroš dao je izjavu za medije. Naime, obiteljski liječnici poručili su kako će Okrugli stol biti još jedna farsa te da se na njemu ništa neće riješiti. Među ostalim, navode kako im “neprihvatljiv prijedlog da se obiteljskim doktorima nametne rad u hitnim prijemima”.

Ministar Beroš je rekao da mu je “iznimno žao” što se to jutros dogodilo. “Neki kolege su konstruktivni, a neki ne žele razgovarati, odnosno više vole razgovarati putem medija”, kazao je. “Prijedlog Zakona ide u javno savjetovanje tijekom kojeg će svi koji hoće i žele dati određene sugestije, primjedbe i svoje viđenje stvari, i nakon toga ponovno očekujem da će bit osnovana Radna skupina koja će evaluirati sve te prijedloge”, dodao je.

‘Neki to krivo tumače’

“Ukoliko imamo zakon koji ne prepoznaje da ukoliko nekome pozli, i taj padne ispred zdravstvene ustanove, i to jedne od najvećih u Zagrebu, onda stvari nisu dobre. Ukoliko se dogodi da u jednoj drugoj zdravstvenoj ustanovi na istočnom dijelu grada netko padne u hodniku, i njemu pozli, a nema mu tko pružiti pomoć, znači da stvari nisu dobre”, poručio je.

“Moramo to ispraviti. Riječ je o izvanrednim okolnostima. Nema govora o tome, kako neki krivo tumače, da bi netko izvan svog radnog vremena trebao raditi u kolima hitne pomoći”, naglasio je Beroš.

“Ovaj zakon prepoznao je dosadašnje nelogičnosti i loše stvari, koje su u prošlom vremenu završavale tragično. Svi koji imaju konstruktivne prijedloge, a to je osnovni preduvjet, su dobrodošli. Proces je u tijeku, današnjim sastankom ovi razgovori nisu počeli niti će završiti”, tvrdi. “Ne bojim se nekakve opstrukcije, moja savjest je čista. Radim to za hrvatske građane. Izložen sam napadima, a doista unaprjeđujemo sustav”, dodao je ministar.

‘Zakon ne rješava sve probleme’

Na pitanje znači li to da dosadašnji prijedlozi na radnoj skupini nisu bili konstruktivni, kazao je da “Zakon nije nekakvo generalno, općenito mjesto koje rješava sve te probleme”.

“Zakon ostvaruje osnovne pretpostavke za određene elemente. Recimo, predstavnici drugih udruga, uključujući i KoHOM, govore o koeficijentima, radnom vremenu, nekakvih dodacima. To su drugi elementi…. Nije to supstrat zakona. Zakon mora prepoznati mogućnost da netko mora hrvatskom pacijentu, koji je u lošem stanju, pružiti pomoć”, tvrdi. “Imam jasnu ideju, neću popuštati pod pritiscima. To su ideje za dobrobit hrvatskih građana”, dodao je.

‘Otvoreni za konstruktivne prijedloge’

“Tko god misli da ima bolji prijedlog, ja ga osobno pozivam u Ministarstvo i da ga izloži”, poručio je još. “Vrata su otvorena, ponovno pozivam sve da daju svoje konstruktivne prijedloge”, ponovio je Beroš.

“Nećemo ukidati bolnice, ali ćemo ih spajati. Veliki je posao pred nama, ovaj posao je ekstremno opterećenje”, rekao je još ministar. “Ne radimo to sebe radi, nego jer smo uočili određene disfunkcionalnosti”, tvrdi.