Beroš: 'Nema nestašice lijeka'. Liječnici: 'Ima ga za 80 pacijenata, a hospitaliziranih je 613'

Iz HUBOL-a ističu da je za liječenje jednog pacijenta potrebno šest doza

06.05.2022., Zagreb - U nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzana je 117. sjednica vlade. Izjave nakon sjednice Vlade. Vili Beros. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon smrti Vladimira Matijanića pojavili su se navodi da su pokojnom novinaru iz KBC-a Split rekli da mu ne mogu dati lijek za liječenje težih oblika covida, jer vlada nestašica. Ministarstvo zdravstva danas je to demantiralo tvrdeći da su, nakon “žurne provjere zaliha u svim bolnicama”, ustanovili da tih lijekova ima dovoljno za “sve sadašnje potrebe”.

“U 26 bolnica u cijeloj Hrvatskoj trenutno ima 483 doze Vekluryja (remdesivira) i 236 doza Ronapreve, koji je njegova inačica, lijekova koji se koriste za liječenje oboljelih od covida-19, što je dovoljno za sve sadašnje potrebe”, istaknulo je Ministarstvo zdravstva dodavši kako su bolnicama na raspolaganju i dodatne količine tih lijekova ako će za njima postojati potreba.

Ministar Vili Beroš je poručio da “nema opravdanog razloga da bolnice budu uskraćene za određeni lijek, ako to zahtijevaju potrebe liječenja”. No, sada su ga demantirali iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL-a). “Hrvatska ima zaliha remdesivira za 80 pacijenata, a u bolnicama se liječi 613 covid pacijenata”, ustvrdili su.

‘Ministarstvo bolnicama reklo da nema lijeka’

Iz Ministarstva zdravstva jutros su poručili kako je za stanje zaliha lijekova u bolnici odgovoran ravnatelj ili za to posebno zadužena osoba. HUBOL, pak, tvrdi da su neke bolnice zatražile dostavu tih lijekova u srpnju, ali da su im iz ministarstva rekli da lijekova nema.

“Bolnice koje su bile pri kraju sa zalihama remdesivira su, kada su sredinom srpnja od Službe za lijekove Ministarstva zdravstva zatražile da im se dostavi taj antivirusni lijek za liječenje covid-19 bolesti, dobile službeni odgovor Ministarstva da remdesivira više nema i da će Ministarstvo krenuti u nabavu i obavijestiti bolnice kad nabavi lijek”, navodi HUBOL u priopćenju i nastavlja:

“Te bolnice su svoje zalihe potrošile, a do danas tj. nekoliko tjedana kasnije, remdesivir nije stigao u te bolnice i one ga nemaju. Lijek remdesivir se naručuje isključivo preko Ministarstva, bolnice ga ne mogu same nabaviti. ”

‘Odgovornost isključivo na Ministarstvu’

“Lijek ronapreve, koji ministar također spominje, nema učinka u liječenju bolesti covid-19 izazvane omicron sojem novog koronavirusa. Za liječenje jednog covid-19 pacijenta daje se 6 bočica remdesivira. U Hrvatskoj, kaže ministar Beroš, ima ukupno 483 bočice što je dostatno za liječenje 80 pacijenata. U bolnicama je trenutno 613 covid pacijenata. Jasno je da su zalihe nedostatne za cijelu Hrvatsku”, naveo je HUBOL.

Bolnički liječnici su dodali kako remdesivira ima u pojedinim bolnicama, ali da su i njihove zalihe pri kraju. Beroš je ranije danas ustvrdio da će Ministarstvo, ako je došlo do nedostatak tih lijekova u pojedinim bolnicama, provesti dodatne provjere i “utvrditi eventualnu odgovornost nadležnih u segmentu koordinacije i opskrbe lijekovima”. HUBOL na to poručuje:

“Ministarstvo se tek nakon tragične smrti Vladimira Matijanića dosjetilo zatražiti inventuru lijeka kako bi saznalo koje bolnice ga imaju, a koje ne. Kako je Ministarstvo zaduženo za distribuciju ovog lijeka, isključivo na Ministarstvu je bila odgovornost da istraži stanje zalihe lijeka po bolnicama i da ga redistribuira iz bolnica koje ga imaju u bolnice kojima nedostaje, dok ne stigne nova pošiljka lijeka”, zaključili su.