Lijek koji je razvijan za ebolu možda bi mogao upaliti kod koronavirusa. Rezultati testova nisu skroz beznadni

Znanstvenici još uvijek istražuju učinak, neki su skeptični

This is a illustration of coronavirus viewed under a microscope
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Eksperimentalni lijek kompanije Gilead Sciences Inc. iz Forest Cityja u Kaliforniji, davan pacijentima s teškim infekcijama COVID-19 pokazao je obećavajuće rezultate u ranim analizama i dao nadu da je na obzoru prvo liječenje novog virusa, piše Bloomberg.

Studija, objavljena u uglednome časopisu New England Journal of Medicine, pratila je 53 bolesne osobe u SAD, Europi i Kanadi kojima je bila potrebna podrška respiratora. Svi su primili remdesivir, a poslije 18 dana poboljšalo se stanje kod 68 posto pacijenata, a 17 od 30 pacijenta skinuto je s respiratora. Polovica pacijenata je otpuštena iz bolnice, umrlo je 13 posto.

“Ne možemo izvući konačne zaključke iz ovih podataka ali zapažanja iz ove skupine hospitaliziranih pacijenata koji su primali remdesivir daju stvarnu nadu”, kazao je glavni autor studije Jonathan Grein, direktor bolničke epidemiologije iz bolnice Cedars-Sinai u Los Angelesu.

Neki su skeptični

Neki su znanstvenici izrazili skepticizam prema rezultatima. “Postoje dokazi koji ukazuju na djelotvornost ali jednostavno ne znamo što bi se desilo s pacijentima da nisu dobili lijek”, kazao je Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologije s London School of Hygiene and Tropical Medicine.

U tijeku je nekoliko velikih ispitivanja za procjenu koristi od remdesivira za COVID-19. Jedna koja se provodila u Kini, mogla bi izvijestiti o rezultatima do kraja mjeseca. Druga, sponzorirana od američkog Nacionalnog instituta za zdravlje, mogla bi u narednim tjednima objaviti rezultate. Tvrtka Gilead sponzorira dva dodatna ispitivanja.

“Kod proučavanja remdesivira, nije samo pitanje sigurnosti i učinkovitosti, već treba vidjeti koliko dugo se lijek treba uzimati i u kojoj fazi bolesti bi bilo najbolje”, kažu iz Gileada. “Zato trebamo puno različitih studija.”

Zasad jedan od najperspektivnijih lijekova

Gilead je osigurao remdesivir za 1800 pacijenata. Ako se lijek pokaže siguran i efikasan, procjenjuje se da će proizvodnja koštati oko 9 dolara. Pošto se daje u infuziji, troškovi bi se mogli nešto povećati. Remdesivir, antivirusni lijek širokog spektra, znanstvenici smatraju jednim od najperspektivnijih lijekova protiv COVID-19. Prije početka pandemije znanstvenici sa Sveučilišta Sjeverna Carolina i Sveučilišta Vanderbilt, otkrili su da je lijek imao snažno djelovanje protiv širokog spektra koronavirusa sličnog novom koronavirusu.

Budući da je lijek već testiran na pacijentima s ebolom, gdje se pokazao sigurnim, ali neučinkovitim, znanstvenici su mogli brzo biti u mogućnosti započeti nova ispitivanja kad je svijet pogodila ova pandemija. Svaki četvrti pacijent iskusio je teške nuspojave, kao sindrom disfunkcije više organa, septični šok, akutnu ozljedu bubrega i nizak tlak. Još 23 posto pokazalo je znakove oštećenja jetre. Četiri pacijenta morala su ga prestati uzimati.

Remdesivir se smatra terapijskim kandidatom koji najviše obećava temeljem njegovog širokog antivirusnog spektra i postojećim podacima o istraživanjima na životinjama i ljudima, kazano je na panelu WHO u siječnju. Lijek je u početku razvijan za liječenje ebole i ispitivan na pacijentima u istočnom Kongu. Uspije li, pitanje je postoji li dovoljna količina lijeka, osobito bude li epidemija još bjesnila. Vrijeme proizvodnje tvrtka Gilead je ubrzala na 6 mjeseci umjesto jedne godine.