Beroša pitali o neuspješnom abortusu u Osijeku: 'Zahvat nije obavljala sestra, kažu mi da je bio liječnik'

Osvrnuo se i na najavljenu reformu

FOTO: Screenshot N1

Uoči današnje sjednice Vlade pred novinare je stao ministar zdravstva Vili Beroš, čiji prijedlozi zdravstvene reforme posljednjih dana plijene pažnju u javnosti. Beroš je kazao da ga veseli što se govori o reformi. “Međutim, ono što dolazi u javni prostor su fragmenti i ne možete sagledati cijeli opseg. Vjerujem da ćemo imati strpljenja još nekoliko dana kada ćemo se savjetovati i s javnošću. Tada će biti prezentirana cijela reforma.

I zamolit ću sve one koji sada komentiraju da participiraju u raspravi o reformi jer trebamo postići konsenzus. Mogu biti sigurni, ako imaju prijedloge koji su bolji, da će biti prihvaćeni na dobrobit hrvatskog pacijenta. Ja za sada čujem samo kritike na fragmente i to me žalosti. Lakše je kritizirati nego biti konstruktivan”, rekao je Beroš, dodavši da će u reformi predložiti ono što struka smatra da je najbolje.

Sistematski pregledi

Osvrnuo se i na najavljene sistematske preglede. “Kao što sam slušao struku u pandemiji, slušam je i sada. Nismo se mi sada sjetili preventive. S obzirom na naše zdravstvene navike, struka je ta koja je rekla da moramo pojačati preventivu i otuda ideja. U javnom zdravstvenom sustavu danas ne postoje sistematski pregledi. Imamo niz drugih pregleda, ali sistematski kao forma ne postoji. Postoji institut putem kolektivnog pregovaranja, no i tu izostaje povratna veza s liječnicima korisnika i HZJZ-a”, rekao je ministar te dodao kako neće biti dupliciranja. Kazao je kako mu je svaka kritika dobrodošla.

“Struka će za svaku potrebu dobne ili spolne skupine odrediti”, kazao je te dodao kako će struka odlučiti koliko će tko ići na sistematske preglede. Govoreći o mjestu proviđenja sistematskih, kazao je kako se mora vratiti značaj liječniku obiteljske medicine. “Zdravstveni rezultati su poražavajući i moramo napraviti iskorak”, rekao je.

Rad u javnom i privatnom

“Kada je riječ o javnom i privatnom, nikada nisam rekao da će se ikome zabraniti dodatni rad u privatnim ustanovama, ali s obzirom na prigovore koji dolaze do mene, o nedostupnosti zdravstvene zaštite i slično, na to moram reagirati. Iako sad postoje pravilnici, moramo ih unaprijediti na korist pacijenata, da manje čekaju. Ova administracija posebno vodi brigu o listama. Kao ministar osjećam se kriv kad čujem da netko čeka duže od predviđenog, posebno kod onkoloških pacijenata”, kazao je.

Rekao je da su povećali broj specijalista te da plaćaju prekovremene. “Privatni dio zdravstvenog. sustava je dio našeg sustava međutim on ne može služiti kao izlika za nefunkcioniranje javnog sustava”, rekao je Beroš.

Pobačaj u Hrvatskoj

Osvrnuo se na i slučaj neuspjelog pobačaja u Osijeku u kojem je navodno zahvat prekida trudnoće obavljala medicinska sestra. “Ono što mi je iz Osijeka decidirano rečeno jest da je prekid trudnoće učinio liječnik”, kazao je te dodao kako će po dobivenim dokumentima moći reći više i vidjeti treba li u osječku bolnicu slati inspekciju. Kazao je i kako je zakonska obveza svake ustanove da obavljaju prekid trudnoće, te je rekao da su sve ustanove upozoravali na to.

Komentirao je i navodni natpis naputka koji se nalazi na internetskim stranicama a koji nije u skladu s Ustavom vezano uz prekid trudnoće. Rekao je kako se slučaj ispituje.

Informacije o ranjenom Hrvatu

Beroš je rekao kako ima informacija o ranjenom Hrvatu u Ukrajini. Kazao je kako se čuo s nekoliko ravnatelja zdravstvenih ustanova. “Njegovo stanje je stabilno, nije životno ugrožen. Osigurat će se njegovo prebacivanje u Hrvatsku. Bit će liječen najvjerojatnije u KB Dubrava. Ako ozljede budu trebale neke druge zahvate liječit će se i u drugim ustanovama”, rekao je.

Novinari su pitali na osnovu čega imaju podatke kad ne funkcionira e-karton. “To je samo jedan od elemenata koji ukazuje samo na određene informacije. on je od iznimne važnosti. Zbog toga sam poslao upute domovima zdravlja da se koristi e-naručivanje. Svima je dostupan i svi moraju služiti se e-kartonom”, kazao je Beroš te dodao kako u centralnom zdravstvenom sustavu mogu vidjeti koliko je koji liječnik radio, posebice kad je riječ o javnom i privatnom.

Detalji reforme

“Drugo je da bolnice moraju organizirati dvije smjene da to odrade. Potrudit ćemo se da u onim ustanovama da se poveća broj radilišta koji će raditi i popodne te će se i time smanjiti liste čekanja”, rekao je te dodao da su evaluirani svi dijelovi u sustavu koji su evaluirani te da je za svaki od njih osmišljen u reformi novi prijedlog.

Potom je Beroš istaknuo ono što je, kako je kazao, najvažnija novost u reformi. “Prvo smo plaćali ustanovama po broju kreveta, pa po broju postupaka po krevetu, a sada će se plaćati kvaliteta tih usluga. U Zakon o zdravstvenoj zaštiti ćemo utemeljiti kvalitetu liječenja i mjerenja ishoda liječenja kao jedan od faktora kojem i evolucijski moramo težiti. Posebice kad su pitanju lijekovi”, rekao je. Na pitanje koliko će trebati da se vidi ta kvaliteta ministar je odgovorio da će sve biti jasno “kada vidite naš hodogram”.