Berošev čuveni fotograf ima nevjerojatnu sreću. Opet dobio posao s državom, ovaj će naplatiti 178 tisuća eura

Gospodin Kojundžić sada će raditi za ministra financija Primorca

FOTO: Telegram/Pixsell

Tvrtka Cuspis d.o.o. u vlasništvu Vinka Kojundžića, kojeg je šira javnost upoznala u aferi famozne platforme Cijepise, dobila je novi posao u sklopu državnih digitalizacijskih napora. Nakon natječaja u kojem su drugi konkurenti otpali kao neprihvatljivi, Ministarstvo financija s tvrtkom je potpisalo ugovor za uspostavu – citiramo iz dokumentacije – programskog rješenja za jačanje sustava fiskalne odgovornosti i unutarnjih kontrola.

Podsjetimo, riječ je o tvrtki čiji su se poslovi s Ministarstvom zdravstva Vilija Beroša svojedobno našli pod lupom državne revizije. Kako smo prvi izvještavali, revizori su uočili kršenje zakona fizike u dva posla “adaptivnog održavanja”: za 12 dana rada svojih petero djelatnika, Cuspis je naplatio 2,75 milijuna kuna. Preračunato u radne sate, prema dokumentaciji je ispalo kako je svaki radnik radio 112 sati dnevno. Marljivi djelatnici sada rade i za Ministarstvo financija.

Fiskalna odgovornost i unutarnja kontrola

Još za vrijeme bivšeg ministra Zdravka Marića, Ministarstvo financija pokrenulo je projekt “Jačanje sustava fiskalne odgovornosti i sustava unutarnjih kontrola” koji se provodi u okviru Europskog socijalnog fonda. Glavna aktivnost je izrada programskog rješenja za podršku i upravljanje spomenutog sustava. Ideja je, u suštini, imati platformu za podatke koji se sada prikupljaju uglavnom u Excel tablicama i upitnicima.

Naime, županije, općine, gradovi i sva ministarstva moraju redovito slati Ministarstvu financija cijeli niz dokumenata: upitnike o fiskalnoj odgovornosti, planove otklanjanja slabosti i nepravilnosti, mišljenja unutarnjih revizora o sustavu unutarnjih kontrola i ostalo što je propisano zakonom. Novim informacijskim sustavom planira se ubrzati proces prikupljanja podataka i stvoriti platformu za analizu i izradu izvješća.

Konkurencija ispala iz natječaja

Natječaj za programsko rješenje raspisan je sredinom prošle godine, s procjenom vrijednosti oko dva milijuna kuna bez PDV-a. Javile su se tri tvrtke, ali na kraju je kriterije ispunila samo jedna. Kako stoji u zapisniku o pregledu i ocjeni ponuda, tvrtke Enel-Split i Hivetech odbijene su kao neprihvatljive jer nisu ispunile kriterij tehničke i stručne sposobnosti.

S te dvije odbijene ponude, jedina preostala bila je Cuspisova. Za nju su članovi povjerenstva utvrdili kako udovoljava svim propisanim uvjetima, pa su zaključili kako s njom namjeravaju sklopiti ugovor. Cijena za jačanje fiskalne odgovornosti koju je tvrtka ponudila iznosila je 1.343.625,00 kuna (178.116 EUR) s PDV-om, dakle, manje od procijenjene vrijednosti nabave. Ministar Primorac parafirao je odluku, a ugovor je potpisan u studenom prošle godine.

Žalba odbačena zbog gafa

Na ovakvu odluku Ministarstva financija žalila se tvrtka Enel-Split, ali Državna komisija nije ni razmatrala detalje žalbe. Kako stoji u obrazloženju, žalba tvrtke odbačena je kao neuredna i to zbog gafa – uplatili su pogrešan iznos naknade za pokretanje žalbenog postupka. Nakon toga nije bilo formalne prepreke da se sklopi ugovor s Kojundžićevim Cuspisom.

U posljednjih šest godina, prihodi te informatičke tvrtke od poslova s državom – uglavnom s Ministarstvom zdravstva – prilično su porasli. Prema službenim podacima državne riznice, Cuspisu je u periodu od 2018. pa sve do današnjeg dana isplaćeno nešto više od 3,2 milijuna eura ili 24,4 milijuna kuna.