Telegram doznaje: država ovom čovjeku, koji je pod USKOK-ovim izvidima, zbilja daje posao izrade antikorupcijske platforme

Vinko Kojundžić postao je poznat nakon što je počeo dobivati milijunske poslove kroz ministarstvo Vilija Beroša kojeg je rado fotografirao

Nakon nekoliko mjeseci razmatranja ponuda, Ministarstvo pravosuđa i uprave odlučilo je tko će izraditi nacionalnu antikorupcijsku digitalnu platformu. Za 287 tisuća eura bez PDV-a, za posao su odabrali IT tvrtku Cuspis Vinka Kojundžića, u široj javnosti prepoznatom po stranici CijepiSe.

Konkurencija je bila žestoka. Za posao se nadmetalo devet tvrtki i redom su dale nižu ponudu od iznosa koji je procijenjivalo ministarstvo. Cuspisova je bila nekoliko tisuća eura povoljnija od drugorangirane, što je presudilo u konačnom bodovanju, jer su tvrtke bile izjednačene u bodovima koje donose reference stručnjaka. Ugovor, doduše, još nije potpisan jer se čeka protek zakonskog roka u kojem su moguće žalbe.

‘Što da radim, da se objesim?’

“Što sam ja kriv, ako sam dao najmanju ponudu? Da se objesim? Ovo je početak medijske hajke. Nezadovoljna konkurencija radi medijsku hajku da se Ministarstvo preplaši”, izjavio je sredinom travnja na N1 televiziji direktor Kojundžić nakon što su ponude otvorene, a brojni mediji i saborska oporba ironizirali mogućnost da antikorupcijsku platformu izrađuje tvrtka pod izvidima USKOK-a zbog posla s Ministarstvom zdravstva.

Ministarstvo pravosuđa i uprave, očito, nije se preplašilo “medijske hajke”. “U postupku pregleda i ocjene ponuda, utvrđeno je kako je ponuditelj dostavio valjano jamstvo za ozbiljnost ponude, kako ne postoje osnove za isključenje ponuditelja, ispunjeni su traženi kriteriji za odabir ponuditelja, ispunjeni su svi zahtjevi i uvjeti vezani uz predmet nabave”, stoji u odluci koju potpisuje državni tajnik Juro Martinović.

IT teškaši bili u konkurenciji

Ministarstvo je vrijednost implementacije platforme za, citiramo, “unaprjeđenje učinkovitosti ukupnog preventivnog antikorupcijskog okvira u područja prevencije korupcije i umrežavanje tijela uključenih u proces izrade, provedbe i praćenja provedbe nacionalnih antikorupcijskih akata, strategija, planova i programa” procijenilo na nešto više od 637 tisuća eura (nekadašnjih 4,8 milijuna kuna) bez PDV-a.

Svih devet prijavljenih tvrtki dalo je nižu ponudu od toga, ali cijene su im prilično oscilirale. Tako su, primjerice, tvrtke SPAN i Infoart ponudile 563, odnosno 568 tisuća eura; dok su najjeftinije ponude, Cuspisa i Ericsson Nikole Tesle, bile ispod 300 tisuća eura. S cijenama između 300 i 500 tisuća eura za posao su konkurirale još Omega software, Gauss, Infoscope, Teched savjetodavne usluge i AKD, te državna FINA.

Na kraju presudilo 8 tisuća eura

Propozicije natječaja bile su raspisane tako da najveći broj bodova (70) nose stručnjaci prijavljeni u natječaju, dok se za (najpovoljniju) cijenu moglo dobiti do 30 bodova. No, kako je razvidno iz zapisnika o pregledu i ocjeni ponuda, sve tvrtke dobile su maksimalne bodove za stručnjake, pa je presudni kriterij za odabir na kraju bila najniža cijena.

A Cuspis je bio za dlaku povoljniji od Ericsson Nikole Tesle: ponudili su 287 tisuća eura za posao, a konkurentski Ericsson 295 tisuća (sve bez PDV-a). “Tržište je definiralo cijenu i tržište smatra da je to dobra cijena”, izjavio je Kojundžić za Dnevnik Nove TV nakon što su ponude bile otvorene. Tako će, ako ne bude žalbi i pripadajućih postupaka, Cuspis uskoro početi raditi na unaprjeđenju učinkovitosti preventivnog antikorupcijskog okvira financiranog iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

To im neće biti prvi doticaj s poslovima za preveniranje korupcije: ove godine osvojili su natječaj za razvoj novog sustava Povjerenstva za odlučivanju o sukobu interesa, a Ministarstvu financija radit će programsko rješenje za jačanje sustava fiskalne odgovornosti i sustava unutarnjih kontrola.