Beskrupulozan, surov i vlastohlepan. Prizor koji je ogolio Xija i potvrdio da svijet postaje još opasnije mjesto

Iza kulisa izbacivanja bivšeg predsjednika Kine s partijskog kongresa

China’s  former President Hu Jintao talks to Premier Li Keqiang and President Xi Jinping as he leaves the venue of the National Congress of the Chinese Communist Party, NCCCP, in Beijing, China on Oct. 22, 2022.( The Yomiuri Shimbun ) (Photo by Koki Kataoka / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)
FOTO: The Yomiuri Shimbun via AFP

Ako ijedna slika razotkriva surovost u nastojanjima Xija Jinpinga da preuzme apsolutnu moć onda je to prizor njegova prethodnika Hua Jintaa kojega protiv njegove volje odvode s ceremonije zatvaranja kongresa Komunističke partije Kine. Ocjenjuje to u svojoj analizi urednik britanskog Telegrapha za sigurnosna pitanja Con Coughlin koji napominje da, iako su razlozi Huova odvođenja još nerazjašnjeni, agresivan način na koji je on doslovce uklonjen s političke pozornice sugerira da je i to dio Xijeva plana da preuzme totalnu kontrolu nad najmnogoljudnijom državom svijeta.

U zatvorenom i tajnovitom svijetu kineske politike, ogorčene bitke različitih frakcija komunističke elite za prevlast su konstanta, ali toliko rijetko su ovako javne da se mora zaključiti kako je scena s Huom bila uistinu izvanredna.

Zašto su cenzurirali Hua?

Ako je razlog Huova uklanjanja, kao što to sugeriraju kineski mediji, doista njegovo iznenada pogoršano zdravstveno stanje, zašto su onda, pita Telegraphov urednik u analizi, državni cenzori promptno krenuli s uklanjanjem bilo kakvog spomena tog događaja? I, s obzirom da je bilo evidentno da Hu nije želio otići, ne bi li bilo, makar gledano iz perspektive PR-a, bolje ostaviti ga da sjedi u stolcu do kraja ceremonije?

Uostalom, trebao je to biti najveći trenutak dosadašnje Xijeve autokratske vladavine, kruna ambicije da de facto postane doživotni predsjednik Kine tako što će službeno dobiti još jedan petogodišnji mandat generalnog sekretara Partije.

Nezaustavljiv uspon

Je li Hu bio protiv takve Xijeve ambicije? Je li to razlog tako javnog izbacivanja? Možda nikada to nećemo doznati, piše Coughlin.

Xijev nezaustavljiv uspon do položaja svemoćnog lidera nije prošao bez protivljenja dijela elita. Nakon kaosa koji je 1976. godine nastao poslije smrti Mao Zedonga, uveden je niz ustavnih mjera, među kojima i ograničenje od maksimalno dva uzastopna mandata na mjestu predsjednika države kako bi se bilo kojeg budućeg čelnika onemogućilo da ponovi Maovu autoritarnu ulogu.

No, taj aranžman je od Xijeva preuzimanja vlasti od Hua 2012. godine sustavno zanemarivan, a 2018. godine kineski je parlament prihvatio nove ustavne promjene kojima je spomenuto ograničenje od dva mandata ukinuo i tako omogućio Xiju da ostane na vlasti do kraja života, ako to poželi.

Staljinističke čistke

Beskrupulozan tretman Xijeva prethodnika od strane kineskih dužnosnika budi sjećanja na staljinističke čistke, piše Telegraph podsjećajući kako su sovjetski aparatčici znali biti toliko minuciozni da bi čak brisali ljude koji bi postali nepodobni sa službenih fotografija.

Što god zapravo stajalo iza Huove defenestracije, ta scena će svakako odsada služiti kao podsjetnik da nitko, čak ni bivši predsjednici Kine, nije zaštićen ako stane Xiju na put, zaključuje Telegraph.