Osvanuo dosad neviđeni dio snimke prisilnog odvođenja bivšeg predsjednika Kine. Pitanja je sada još više

Kineski državni mediji ranije su pustili informaciju da se Hu Jintao nije osjećao dobro, no pojavili su se novi detalji

FOTO: YouTube CNA

Nakon što su svjetski mediji u subotu prenijeli snimku naprasnog izvođenja bivšeg predsjednika Kine, Hu Jintaoa, s kongresa Komunističke partije Kine, danas je u javnost procurio još jedan video isječak. Radi se o dosad neviđenom dijelu istog videa, koji je snimljen malo prije nego što su dvojica službenika prišla bivšem šefu države, zgrabila ga za ruke i bez objašnjenja ga izvela.

Najnovija snimka detaljnije prikazuje što je prije odvođenja Hua učinio visoki kineski dužnosnik Li Zhanshu, inače član Stalnog odbora Narodnog kongresa, koji je bivšem kineskom predsjedniku sjedio s lijeve strane. Naime, Zhanshu u jednom trenutku stavlja ruku na fascikl s dokumentima koji se nalazi na stolu ispred Hua te ga potom odmiče od njega. Zatim, kako se vidi na snimci, čvrsto drži ruku na papirima koje je upravo odmaknuo od Hua, pritom nešto objašnjavajući 79-godišnjem bivšem šefu države.

Nekoliko trenutaka kasnije, stolu za kojim sjedi Hu Jintao, dok je s njegove desne strane kineski predsjednik Xi Jinping, prilazi prvi službenik kojemu Xi potom nešto objašnjava. Isti taj službenik zatim hvata Hua pod rame, i uz pomoć drugog člana osoblja ga odvodi iz sale. Na trenutak se čini da Li Zhanshu, koji je od Huja netom prije odmaknuo papire, ustaje kao da mu želi pomoći pri odlasku, no uto ga partijski kolega Wang Huning povlači za sako i signalizira mu da ostane sjediti.

Nova snimka, nova nagađanja

Nakon što je uznemirujuća snimka obišla svijet, kineski državni mediji pustili su informaciju da se Hu “nije osjećao dobro”. Nova snimka, koju je objavio kanal Channel News Asia sa sjedištem u Singapuru, ne opovrgava službenu tvrdnju da je gospodin Hu bio bolestan. Međutim, sugerira da je način na koji je gospodin Hu rukovao dokumentom ispred sebe odigrao ulogu u incidentu, piše BBC.

Deng Yuwen, bivši urednik novina Komunističke partije, kaže da nema razloga da stranka stavi dokument koji gospodin Hu nije smio pročitati ravno ispred njega na tako važnom sastanku popraćenom kamerama. “To je zaista neobična situacija”, tvrdi. “Nitko to ne može protumačiti dok se ne pojavi više informacija o tome što se nalazilo na tim papirima ili što je rečeno na mjestu događaja”, dodaje.

Ističe i kako činjenica da su ostali visoki dužnosnici, za vrijeme incidenta, samo nastavili gledati ravno naprijed govori puno o Kini Xi Jinpinga, koji je potvrđen za generalnog sekretara Komunističke partije Kine na povijesni treći mandat.

‘Glasine ne moraju biti točne’

U međuvremenu je urednik britanskog Telegrapha za sigurnosna pitanja Con Coughlin ocijenio da, iako su razlozi Huova odvođenja još nerazjašnjeni, agresivan način na koji je on doslovce uklonjen s političke pozornice sugerira da je i to dio Xijeva plana da preuzme totalnu kontrolu nad najmnogoljudnijom državom svijeta.

Jedna od teorija za prisilno izvođenje bivšeg predsjednika Kine iz dvorane Doma naroda gdje se održavao 20. Kongres Komunističke partije Kine, je ta da je Xi Jinping htio demonstrirati odlučnost da zauvijek raskine s politikom popustljivosti spram korupcije. Naime, za vlasti Hu Jintaoa, od 2002. do 2012., po ocjenama kineskih partijskih analitičara, korupcija se toliko razmahala da je zahvatila sve pore društva.

Wen-ti Sung, profesor političkih znanosti s australskog Nacionalnog sveučilišta, za BBC napominje kako se “u Kini sve vrti oko reda, posebno na ovako važnim događajima”. “Stoga ovaj događaj izgleda čudno, pa samim time i uzrokuje brojne glasine. Ali to ne znači da su te glasine nužne i točne”, tvrdi.