Biskupi udarili po Ustavnom sudu; 'Odlukom da gej parovi mogu udomiti vrši se nasilje nad djecom'

Smatraju da su njome prava odraslih stavljena iznad prava djeteta, te da udomljavanje u gej obitelji može biti nasilje nad djecom

14.05.2019., Zagreb - Pod predsjedanjem predsjednika HBK zadarskog nadbiskupa Zelimira Puljica pocelo je 58. redovito plenarno zasjedanje Sabora Hrvatske biskupske konferencije. Kardinal Josip Bozanic, Mons. Zelimir Puljic, Mons.  Marin Barisic, Mons, Ivan Devcic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Komisija Hrvatske biskupske konferencije Iustitia et pax oglasila se danas o odluci Ustavnog suda da gej parovi imaju pravo udomiti djecu. Na početku podužeg priopćenja pišu kako se Ustavni sud tom odlukom stavio u poziciju zakonodavca što smatraju “nedopustivim s obzirom na trodiobu vlasti”.

Uvjereni su da je Ustavni sud odluku donio pod, kako navode, snažnim utjecajem europskih strujanja i neoliberalnih svjetonazora koji nisu neutralni. “Europska stvarnost odraz je utjecaja europskih nadinstitucionalnih sudova i tijela te različitih strategija koje mijenjaju nacionalne poglede na društvenu zbilju te vlastitu tradiciju, kulturu i suverenost država u nacionalnim pravnim okvirima”, poručuju iz HBK.

Druga prava nadjačala pravo dobrobiti djeteta

Također smatraju da je Ustavni sud svoje prosudbe o usluzi udomiteljstva donio na “veliku žrtvu dobrobiti djeteta, a uime, nekih tobože zajedničkih, modernih vrednota”. Smatraju, naime, kako je ravnopravnost spolova i zabrana diskriminacije temeljem spolne orijentacije odlukom nadjačala dobrobit djeteta.

“Čini se da je to prvi, a izgledno ne i posljednji korak prema izgradnji nametnutoga, društvenoga prihvaćanja novih obiteljskih paradigma”, poručuju i ističu kako se HBK takvom razvoju prava oštro protivi.

Država kriva za nedovoljan broj udomljavanja

Biskupi pišu da su djetetu potrebni i majka i otac, te da se tradicijsko poimanje obitelji u Hrvatskoj ne treba označavati kao nazadno, necivilizirano i zastarjelo jer je to, kako navode, dio hrvatskog identiteta. “Valja upozoriti da zaštita prava i dobrobiti djece mora uvijek nadilaziti pojedinačne interese odraslih osoba, u ovom slučaju želju istospolnih partnera da udome djecu”, dodaju.

HBK upozorava, pozivajući se na Ustav, da je država dužna osobitu skrb posvetiti djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Pritom napominje kako u takvoj situaciji u središtu trebaju biti djeca koju treba zbrinuti, a “ne odrasli koji bi ih mogli ili htjeli na svoj način zbrinuti”. Pritom državnu vlast prozivaju jer je nedovoljno djece udomljeno.

Pričaju i o navodnim posljedicama

HBK poziva nadležna tijela da provodeći ustavnu odluku procijene svaki slučaj zbrinjavanja djeteta u skladu s djetetovom dobrobiti i da u obzir uzimaju mišljenje djeteta. “Posljedice koje bi mogle proisteći za dijete udomljeno kod istospolnih parova mogu biti dalekosežne i nepopravljive”, dodaju.

Nadalje upozoravaju na odredbu Konvencije o pravima djeteta koja, kako navode, upozorava da odabir smještaja treba osigurati kontinuitet u djetetovu odgoju, kao i njegovu kulturnom podrijetlu’. “Dvojimo odgovara li udomiteljstvo djece kod istospolnih partnera navedenomu zahtjevu”, poručuju iz Komisije HBK ističući kako iskustvo pokazuje da “odsutnost majke i oca stvara zapreke normalnomu razvoju djece koju se eventualno uključi u istospolne zajednice.”

Nasilje nad djecom

Pišu i doslovno kako se odlukom da gej parovi mogu udomiti dijete vrši nasilje nad tim djetetom. “Uključiti djecu u zajednice osoba istoga spola udomljavanjem ili posvojenjem znači zapravo činiti nasilje nad tom djecom u smislu iskorištavanja njihova stanja slabosti da bi ih se uključilo u okružje koje ne pogoduje njihovu punom ljudskomu razvoju. Takva bi praksa zasigurno bila teško nemoralna i u otvorenom proturječju s načelom što ga je priznala i Konvencija o pravima djeteta”, pojašnjavaju.

Pišu i kako ni jedan međunarodni ugovor ne poznaje “pravo na roditeljstvo” te da praksa Europskoga suda za ljudska prava ne poznaje „pravo postati udomiteljem”. “U suprotnom bi se radilo o kršenju najboljega interesa djeteta kao temeljnoga načela Konvencije o pravima djeteta, jer dijete ne smije biti objekt pretenzija odraslih i sredstvo ostvarenja njihovih želja, kako na normativnoj tako ni na provedbenoj razini”, poručuju.

Na kraju upozoravaju da bi eventualno neuzimanje u obzir prava roditelja koji imaju roditeljsku skrb moglo rezultirati tužbama protiv države.