Bivši obavještajac tvrdi da je svijet 1999. bio jako blizu nuklearnog rata

Pakistan u sukobu s Indijom namjeravao upotrijebiti nuklearno oružje

TO GO WITH AFP STORY "JAPAN-US-NUCLEAR-HISTORY-WWII-HIROSHIMA-ANNIVERSARY" BY HIROSHI HIYAMA
This handout picture taken on August 6, 1945 by US Army and released from Hiroshima Peace Memorial Museum shows a mushroom cloud of the atomic bomb dropped by B-29 bomber Enola Gay over the city of Hiroshima. Charred bodies bobbed in the brackish waters that flowed through Hiroshima 70 years ago this week, after a once-vibrant Japanese city was consumed by the searing heat of the world's first nuclear attack. About 140,000 people are estimated to have been killed in the attack, including those who survived the bombing itself but died soon afterward due to severe radiation exposure.  AFP PHOTO / HIROSHIMA PEACE MEMORIAL PARK---EDITORS NOTE---HANDOUT RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HIROSHIMA PEACE MEMORIAL MUSEUM" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Bivši analitičar CIA-e Bruce Reidel tvrdi da je Pakistan tijekom sukoba s Indijom 1999. godine planirao upotrijebiti nuklearno oružje, piše Independent.

Informacija o pakistanskim planovima za korištenje nuklearnog oružja u sukobu u Kargilu izašla je u javnost u nekrologu koji je Reidel, bivši analitičar CIA-e, napisao za Samuela Bergera. Berger koji je u vrijeme predsjednika Billa Clintona obavljao funkciju savjetnika za nacionalnu sigurnost, u srijedu je preminuo od raka.

CIA je upozorila predsjednika Clintona o pakistanskim planovima za nuklearno djelovanje u okviru strogo povjerljivog dnevnog brifinga održanog 4. srpnja 1999. godine, uoči zakazanog susreta između Clintona i pakistanskog premijera Nawaza Sharifa.

Najvažniji dan Clintonove predjedničke karijere

Riedel u nekrologu za Bergera ovako opisao što se događalo iza zatvorenih vrata u Ovalnom uredu: “Samuel Berger je otvorio brifing obraćanjem predsjedniku Clintonu. “Danas je najvažniji dan vaše predsjedničke karijere”, rekao je.

“Dvije države s nuklearnim naoružanjem su u ratu, zatvorene u eskalacijskoj ljestvici koja bi mogla završiti armagedonom. Imate samo jedan pokušaj da zaustavite vrtlog. Morate uvjeriti Sharifa da popusti i povuče svoje trupe iza stare linije primirja.”

Upalilo je

“Sandy je” piše Reider, “poznavao Clintona bolje od ikoga, a njegova urođena karakterna osobina da u svakoj situaciji nastoji postići dogovor. Ovoga puta, nije bilo mogućnosti za postizanje dogovora. Jedini način da se kriza riješi je da se Pakistan u potpunosti povuče. I upalilo je. Sharif je popustio i povukao svoje vojnike. Kasnije ga je to koštalo pozicije, vojska ga je svrgnula u državnom udaru, a sljedećih desetak godina proveo je u egzilu u Saudijskoj Arabiji. Ali izbjegnuta je opasnost izbijanja nuklearnog rata. To je bio Bergerov najbolji trenutak.”

Sukob u području oko Kargila izbio je na pakistansko indijskoj granici Ladakhu, u sjevernim indijskim pokrajinama Jammu i Kashmir. Konflikt je započeo kada su pakistanske oružane snage pod zapovjedništvom generala Ashrafa Rashida ušle u indijski teritorij. Indijska vojska uspjela je ponovno uspostaviti kontrolu nad većinom teritorija svojeg teritorija.