Bivši šef Hrvatskog ratnog zrakoplovstva misli da ova teorija nije posve luda: ‘Možda je dron stvarno trebao ići u ukrajinski Yarun’

Pad drona koji je uznemirio građane jutros je komentirao i umirovljeni general bojnik Josip Štimac

Sinoćnji pad drona upravo je komentirao i Josip Štimac, umirovljeni general bojnik i bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Novinarka N1 televizije, Nataša Božić Šarić, zamolila ga je da komentira informaciju koja se satima širi po društvenim mrežama.

Netko je naime primijetio kako i u Ukrajini postoji Jarun (na Google mapama upisan kao Yarun), grad u tamošnjoj žitomirskoj oblasti između Kijeva i Lavova. Zbog te se činjenice među građanima počela širiti teorija kako je dron imao unaprijed zadanu rutu, no netko tko ga je programirao naprosto je pogriješio i kao krajnji cilj slučajno upisao zagrebački, umjesto ukrajinskog Jaruna.

“To na prvu izgleda smiješno, ali meni to dosta logično izgleda. Meni to zvuči moguće”, komentirao je umirovljeni general Štimac. “Ja ne znam taj Yarun je li na ruskoj ili ukrajinskoj strani i po podacima koji su izašli na mrežama, navodno samo Ukrajinci koriste te letjelice…”, govorio je. Dodao je kako je, s druge strane, moguće i da je ovo bila poruka NATO-u, da se pokaže kako letjelica može lako proći kroz tri zemlje članice saveza.

‘I meni je čudno’

Bivši šef ratnog zrakoplovstva dijeli stav predsjednika Milanovića; i njemu je čudno kako bilo koji objekt može letjeti NATO prostorom 50 minuta, a da nitko nikoga o tome ni ne obavijesti.

“Meni je zaista čudno da se nije reagiralo ni u Rumunjskoj ni u Mađarskoj, a oni su u radarskom sustavu u sklopu NATO-a koji radi 24 sata na dan. No, moguće je da je dron u tim zemljama letio na jako malim visinama pa ga radari nisu primijetili. Treba pričekati rezultate istrage”, ogradio se.

‘Mi to nemamo’

Na konstataciju novinarke N1 kako je ministar Butković potvrdio da su hrvatski radari uočili dron i pratili ga tri i pol minute, kazao je kako je to premalo vremena za pilote da reagiraju, odnosno da krenu na letjelicu. “Nisu stigli. Taman da je vojni pilot i bio u avionu u trenutku kad je radar zabilježio letjelicu, ne bi stigao u te tri i pol minute do nje. Trebalo bi mu pet minuta da poleti i dođe”, komentirao je.

Ustvrdio je kako je u ovoj situaciji nešto mogao učiniti samo suvremeni raketni sustav protuzračne obrane. “A mi to nemamo”, ustvrdio je.